Fortepiany Wolności – Sokołowski gra Gacę, Pawlika i muzykę ludową
Projekt „Fortepiany Wolności” to coś więcej niż tylko publiczne koncerty, odbywające się w zaskakujących lokalizacjach. To także wyprawa przez dzieje polskiej kultury muzycznej. Czwarty rok spotkań z mistrzami fortepianu przyniósł do tej pory interpretacje muzyki z bajek naszego dzieciństwa oraz kompozytorów związanych z historią Łodzi. Czas na muzykę ludową. Kuba Sokołowski przedstawi swoje spojrzenie na polski folklor.
Koncert Sokołowskiego odbędzie się w niedzielę, 15 sierpnia, o godz. 18.00. Miejsce: Al. Wyszyńskiego 80 – pod muralem „Podróżnika z koziołkami”, osiedle Retkinia.
Twórczą drogę Kuby Sokołowskiego przez lata określała historia nowoczesnego fortepianu jazzowego, zgłębiana i rozwijana w brooklyńskim konserwatorium School for Improvisational Music oraz w ramach autorskiej formacji Magnolia Acoustic Quartet. Z czasem okazało się, że upragnionej artystycznej wolności nie odnalazł w gatunku będącym jej popularnym synonimem, lecz w – rzekomo sztywnej i konwencjonalnej – muzyce współczesnej. Może dlatego, że Sokołowski nie szukał inspiracji w jej głównym – warszawsko-jesiennym nurcie, lecz na jego obrzeżach. Artysta to prawdziwa awangarda polskiej sceny instrumentalnej. Jego styl to unikatowe połączenie minimalizmu, swobodnej improwizacji oraz radyklanych eksperymentów brzmieniowych. Węgierski mistrz Esztenyi zdradził swemu uczniowi tajniki nigdy nie zapisanych, przez dekady żyjących tylko w jego pamięci „muzyk kreowanych”. Dzięki temu Sokołowski potrafi zamienić poczciwy instrument Chopina w monumentalny dzwon, egzotyczny zestaw perkusyjny albo akustyczny syntezator.
W repertuarze niedzielnego koncertu znajdą się kompozycje skrzypka ludowego – Jana Gacy. Muzyk znał niezwykłą wręcz ilość melodii mazurków, oberków, polek i melodii weselnych. Jak mawiał: „ma ich tyle, jak tych liści na drzewie”. Twórca wykształcił wielu młodych kontynuatorów, muzykantów grających na skrzypcach, basach, bębenku, którzy podtrzymują istnienie dawnych melodii ludowych, grając je w wielu miejscach Polski a także za granicą. Włodek Pawlik to polski kompozytor, pianista jazzowy, lider zespołu Włodek Pawlik Trio. W jego kompozytorskim dorobku, obok utworów jazzowych, znajdują się ścieżki dźwiękowe do filmów fabularnych i dokumentalnych, teatrów telewizji, muzyka do poezji, opera, kantata, utwory na orkiestrę kameralną i symfoniczną, muzyka baletowa, muzyka do spektakli teatralnych, muzyka do słuchowisk radiowych. Dyskografia pianisty obejmuje ponad trzydzieści autorskich albumów wydanych w Polsce i w USA. Pawlik jest laureat nagrody Grammy w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album za płytę „Night in Calisia”. Do zestawu utworów Gacy i Pawlika, Kuba Sokołowski dołączy własne wersje melodii ludowych.
Projekt, w którym kameralne, fortepianowe koncerty odbywają się w przestrzeni miejskiej, został zainicjowany przez Festiwal Soundedit w 2018 r. „Fortepiany Wolności” to impreza towarzysząca 13. edycji Festiwalu. Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Zadanie „Fortepiany Wolności” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Zdjęcia: Wojciech Bryndel