Soundedit Prezentuje – GDYNIA MUSIC WEEKEND

Soundedit Prezentuje – GDYNIA MUSIC WEEKEND

Pragniemy zaprezentować Państwu muzyczne wydarzenie, które wypełni Gdynię dźwiękami i dobrą energią. Podczas trzech grudniowych dni dostarczymy mieszkankom i mieszkańcom miasta i odwiedzającym Gdynię gościom kontakt z muzyką na wielu płaszczyznach.

Gdynia – prekursor innowacji, miasto powstałe metaforycznie (i dosłownie) z morza, dumne dziecko II Rzeczpospolitej. Ale Gdynia to także rodzinne wakacje nad Bałtykiem, obcowanie z przyrodą i energią modernistycznego śródmieścia. To wreszcie gdyńska scena alternatywna, która z dzielnic miasta weszła z impetem na krajowe sceny największych festiwali.

Właśnie dlatego uważamy, ze Gdynia Music Weekend tak dobrze wchłonie się w tkankę miasta i na stałe wpisze w jego kulturalną mapę – od koncertów, przez edukację muzyczną, po wypoczynek połączony z kulturą.

Naszym celem jest stworzenie autorskiego, cyklicznego, ważnego i cenionego wydarzenia artystycznego, które w przyszłości przyciągnie do Gdyni najwybitniejszych przedstawicieli branży muzycznej. Wiemy jak zintegrować lokalne środowisko artystyczne, wykorzystać drzemiący w kulturze potencjał promocyjny i wesprzeć miasto w budowaniu wizerunku miejsca przyjaznego artystom.


Festiwal Soundedit prezentuje…GDYNIA MUSIC WEEKEND!

Program:

Dzień pierwszy: HISTORIA

Miejsce: Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25

08.12.2023 r., godz. 18:00 – Lennon w Gdyni – wykład Piotra Metza

Czy John Lennon był w Gdyni? Fizycznie był oczywiście nieobecny, ale jego duch przenikał przez słuchaczki i słuchaczy, inspirował też twórczość lokalnych zespołów i solistów. Meandry kariery jednego z Beatlesów, którego teksty i muzyka wywarły globalny (a może i kosmiczny) impakt na życie milionów ziemianek i ziemian przedstawi dziennikarz i znawca twórczości wielkiej czwórki z Liverpoolu. Poznacie Johna Lennona jakiego być może nie znacie. A nawet jeśli znacie – na pewno nie słyszeliście tych opowieści z tej perspektywy! Wykład odbędzie się w 43-cią rocznicę śmierci wybitnego artysty.

09.12.2023 r., godz. 20:00 – Now and Then – Tribute to John Lennon – koncert trójmiejskiej sceny alternatywnej

Bilety: 10 zł

https://gck.interticket.pl/program/gdynia-music-weekend-historia-wyklad-i-koncert-9072/48293

Muzyka Lennona to szczerość, minimalizm i ponadczasowe aranżacje. Hołd muzykowi oddadzą trójmiejscy muzycy związani z Trójmiejską Sceną Alternatywną oraz gdyńskie wokalistki i gdyńscy wokaliści. Muzyczna załoga, związana m.in. z takimi zespołami jak m.in. Kiev Office, Formy Planet, Bielizna czy Made in Poland przedstawi wierne ale i nierzadko zaskakujące interpretacje utworów artysty. To nie wszystko – wystąpi również Tymon Tymański, który przedstawi oryginalną I swoją wizję twórczości jednego z Beatlesów.

W 43-cią rocznicę śmierci Johna Lennona zapraszamy na wyjątkowy występ „Tribute to John Lennon”.

Na scenie m.in. Wiosna Wiosnowska, Tymon Tymański, Maciej Werk, Michał Miegoń, Krzysztof Stachura, Grzegorz Kurowski, Marcin Lewandowski, Michał Młyniec i inni.

Dzień drugi: TERAŹNIEJSZOŚĆ

Miejsce: Halo Kultura, ul. Wójta Radtkego 36/38/40 (wejście od strony ul. 3 Maja) / Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

09.12.2023 r., godz. 13:00 – Love Peace Noise – trójmiejska premiera filmu Jarosława Kasperka

Bilety: 10 zł, obowiązują zapisy na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni

W 1990 roku w Słupsku Marcin Dymiter, Rafał Szymański i Dariusz Dudziński zakładają zespół Ewa Braun. W 1997 roku dołącza do nich Piotr Sulik. Ewa Braun staje się jedną z najważniejszych grup polskiej muzyki alternatywnej.

Grają do 2002 roku. W 2018 roku Piotr Sulik, Rafał Szymański i Dariusz Dudziński zakładają zespół Titanic Sea Moon. Wyjazd na kolejną trasę koncertową staje się pretekstem by wrócić pamięcią do początków muzycznej drogi.

Czas trwania – 60 minut

scenariusz/reżyseria/realizacja – Jarosław Kasperek
muzyka – Ewa Braun/Titanic Sea Moon/Emiter

Występują – Rafał Szymański, Marcin Dymiter, Piotr Sulik, Dariusz Dudziński

09.12.2023 r., godz. 16:00 – Szelest Spadających Papierków, Vexange – koncerty w Halo Kultura

Bilety: wstęp bezpłatny

Miejsce: Halo Kultura

Niegdyś (lata 80/90) była to grupa zupełnie niesubordynowana, o płynnym składzie i zmiennym instrumentarium (muzycy często niszczyli lub gubili instrumenty po szaleńczych koncertach). W 2008 roku odrodziła się za sprawą Szymona Albrzykowskiego i Sławka 'Oziego’ Żamojdy. W obecnym składzie SSP to zwarty noisowy duet serwujący abstrakcyjną nie-muzykę przy użyciu analogowego generatora (syntezatora) znanego m.in. także z Prawatta i KSAS oraz zestawu Game-Boy’ów. W obecnym składzie grupa nagrała jeden album studyjny i dwa koncertowe.

Szelest Spadających Papierków XXI wieku to szelest cybernetycznych stosów. Nie daje wytchnienia, ani ukojenia. To abstrakcyjny galimatias ośmiobitowych retro-dźwięków zapomnianej konsoli Nintendo zaplątany w gąszcz generatorowych pisków, zgrzytów i warkotów. Tu nie ma nawet namiastki melodii. Jest cybernetyczny trans, do którego główkami ruszają kondensatory i diody. To dyskoteka dla kserokopiarek i niszczarek dokumentów. Albo zestaw ulubionych mruczanek robota R2D2. Jakkolwiek ująć to w słowa – jedno jest pewne: to propozycja radykalna. Tylko dla największych śmiałków Kosmosu.

Zapisali się w historii muzyki rozrywkowej m.in. tym, że spalili sprzęt nagłośnieniowy w Lipsku i gdańskiej Łaźni. W klubie Buffet ich koncert został przerwany, bowiem szklanki spadały z półek na głowy barmanów i barmanek. Tomek Żukowski (perkusista m.in. Biafro), który siedział w tym czasie na kolumnie sub-basowej, przeżywał stany ekstatyczne.

Ostatnie koncerty Szelestu zawierają nieco więcej utworów „balladowych”, pojawiają się sample.

Trochę prehistorii:

W latach osiemdziesiątych SSP grał sporo koncertów, przede wszystkim na imprezach organizowanych przez środowisko totartalne. Przyniosły one niszową sławę zespołowi, który objawił się jako przykład rewolucyjnego i radykalnego podejścia do materii muzycznej. Znakami charakterystycznymi Szelestu z tamtych czasów były: prowokacja, awangarda i muzyczna destrukcja. Koncerty grupy były wydarzeniami o charakterze bardziej happeningowym niż muzycznym. Członkowie zespołu często przebierali się w najbardziej niespodziewane stroje, między utworami odczytywali manifesty. Bardzo często muzyka schodziła na drugi plan, wydawała się tylko dodatkiem. Szelest grał w tamtych czasach bardzo chaotyczny, ekstremalny hałas, inspirując się dość wyraźnie dokonaniami zachodniej awangardy i bardzo wówczas silnego nurtu industrialnego. Koncerty SSP kończyły się regularnie niszczeniem instrumentów i interwencjami służb bezpieczeństwa.

Kryzys Totartu i Pomarańczowej Alternatywy dotknął także i Szelest. Trapiony problemami personalnymi i zdrowotnymi członków grupy zespół zniknął na dłuższy czas. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych grupa reaktywowała się, by w październiku 1999 roku zarejestrować album koncertowy o nazwie „Płyta Redłowska”. W gdańskim klubie Plama spotkali się wówczas: Joanna Charchan (saksofon altowy), Krzysztof Siemak (gitara i pętle), Paweł Końjo Konnak (zlewiny liryczne), Sławomir Ozi Żamojda (gitara), Szymon Albrzykowski (bas) , Tomasz Ballaun (perkusjonalia).

Przemysław Gulda napisał o „Płycie Redłowskiej”:

Zespół gra dość spokojną muzykę, opartą w dużej mierze na elektronicznie generowanych pętlach rytmicznych, będących bazą dla improwizowanych partii gitary i saksofonu. To transowa, przez większą część płyty wyciszona muzyka, co zabrzmieć może szokująco dla tych, którzy pamiętają zespół sprzed lat. Pewien niepokój wprowadzają fragmenty, w których pojawiający się zawsze na koncertach zespołu Paweł Konnak recytuje swe najnowsze, refleksyjne wiersze.

Dyskografia:

2011 – Rascheln Fallender Papiere

2009 – L.ive Plama (nasiono)

2009 – Trójmiejski Wiatr (3xCD) (Impulsy Stetoskopu)

2008 – Kletnictwo (nasiono)

1999 – Płyta Redłowska

www.nasiono.net/szelest

Vexange – wschodząca nadzieja krajowej metalowej sceny. Zespół powstał latem 2022 roku i od razu zaczął wykonywać mieszankę death i thrash metalu, zdecydowanie faworyzując ten pierwszy gatunek. Poteżne brzmienie młodej formacji przypadnie do gustu miłośnikom klasycznej polskiej i amerykańskiej sceny death metalowej. Od Trashu do Death? Dokąd zaprowadzą nas miażdżące riffy, blasty i growle Vexange?

Karolina Ptaszyńska – Gitara elektryczna

Mikołaj Frycz – wokal

Igor Jażdżewski – perkusja

Dawid Wereszka – gitara elektryczna

Patryk Jędrzejewski – bas

09.12.2023 r., godz. 18:30 – Wernisaże wystaw „Tlen” oraz „Nowe Znaczenie 2” w Halo Kultura

Bilety: wstęp bezpłatny

Miejsce: Halo Kultura

Tlen jest słowem kluczem symbolizującym życie, wolność, poczucie sensu i sprawczości w trudnych czasach postpandemiczno-wojennych, w czasach kryzysu gospodarczego, kiedy informacje o wojnie za naszą granicą przykrywają informacje o kolejnej wojnie na Bliskim Wschodzie, trwa nagonka na uchodźców, których się odczłowiecza, a obrona naszej planety schodzi niestety na dalszy plan.

Jak interpretujesz TLEN w swoim życiu? Co jest dla Ciebie wyrazem wolności, niezbędej do pełni życia? Jak obecne czasy odbijają się na Tobie i gdzie szukasz ratunku?
Zobacz jak artyści odpowiadają na te pytania.

Dołącz do aukcji internetowej wspaniałych dzieł, której dochód zostanie przeznaczony na wsparcie Ukrainy. Kuratorką wystawy jest Maria Ostrowska

Artyści:
Kuba Babczyński
Iliana Bogacka
Ada Brzozowska
Dominika Brychcy
Magda Danaj
Marta Frej
JAY POP
Jevka
Agata Królak
LUBEK
Aleksandra Majzel
Magda Pela
Agnieszka Szczepaniak
Paulina Wiczanowska
Anna Witkowska
Dawid Wojtalewicz

Przed wernisażem zapraszamy na koncerty w ramach Gdynia Music Weekend. Zagrają dla Was Vexange i Szelest Spadających Papierków!

* Autorka plakatu: Jevka

Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdynia

Wystawa Nowe Znaczenie doczekała się drugiej edycji.
Tym razem doświadczenie, poznanie i wiedza będzie wektorem szukania i znajdywania nowego. Poszukiwania artystyczne skupią się na zagadnieniach przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Czy planując przyszłość należy zaczerpnąć z tego co już nam znane?
Czy pytania o nowe zaczynają się zawsze od starego? I czy łączenie przeszłości z nowoczesnością zawsze jest właściwe?
W najnowszej edycji Nowe Znaczenia zostaną ponownie odkryte artystycznie a zaproszeni twórcy zmierzą się z mniej znaną im materią, przestrzenią czy formą postaci.
Czy przekroczą strefy, które nie były do tej pory przez nich eksplorowane i odkryją tereny, które nie były do tej pory odsłonięte?
Zapraszamy do wspólnego odkrycia.

Biorący udział artyści :
Agnieszka Janowska – instalacja fotograficzna
Edyta Żuk – instalacja przestrzenna
Joanna Borowiec – instalacja foto-video
Oska – performance
Radosław Teterycz – rzeźba

Kuratorka wystawy Anna Julia Lewandowska. Kontakt: onegallery.office@gmail.com

Projektu graficzny : Lilia & ai

Dzień trzeci: PRZYSZŁOŚĆ (JEST KOBIETĄ)

Miejsce: Podwórko Art / Scena Ucho, ul. Św. Piotra 2 / Klub Desdemona, ul. Abrahama 37

10.12.2023 r., godz. 16:30 – Oxiua – Gdynia w słuchowisku. Projekt Grupy Parawan / Halo Kultura

Bilety: wstęp bezpłatny

Miejsce: Klub Desdemona

Co ma wspólnego odcięta głowa w skrzynce z historią Gdyni? Co w 997 roku na plaży u stóp Oksywia robi młoda, pobita przez kaszubskiego demona, dziewczyna? 

Oxiua to pierwsze z cyklu słuchowisk przedstawiających historię Gdyni. Tekst autorstwa Jakuba Nogi został napisany specjalnie z myślą o przedstawianiu go w formie słuchowisk z muzykami grającymi na żywo. Niesamowita historia, w której podążamy śladami Damroki po dobrze znanych mieszkańcom miasta lokacjach rozgrywa się na przestrzeni 24 godzin pewnego jesiennego dnia w roku 997. 

PROJEKT STWORZONY W RAMACH DZIAŁAŃ GRUPY PARAWAN / HALO KULTURA DOFINANSOWANY PRZEZ WYDZIAŁ KULTURY URZĘDU MIASTA W GDYNI                       

Autor tekstu słuchowiska: Jakub Noga

Opracowanie muzyczne: Grzegorz Michalik

Lektorzy:

Piotr Adamow

Michał Felski

Basia Drozdowicz

Karolina Załęska

Mikołaj Puszcza-Szydłowski

Kontrabas: Sebastian Goertz

Perkusjonalia: Przemek Kryszk

Syntezatory: Grzegorz Michalik

Scenografia: Małgorzata Banaszek

10.12.2023 r., godz. 18:00 – Black Mynah, Agata Sawicka, Hannah No More, Kosmia – Koncerty „Przyszłość (jest kobietą)”

Bilety: 10 zł

https://podworkoart-bilety.interticket.pl/program/gdynia-music-weekend-przyszlosc-jest-kobieta-9110

Miejsce: Podwórko Art / Scena Ucho

HANNAH NO MORE

Debiutujący na scenie trójmiejskiej dynamiczny duet Noise/Trap/Rapowy z mocnym brzmieniem i dosadnym przekazem gdzie treści tekstów, które często poruszają problematykę zachowań społecznych, przyjmowanych jako niekorzystne normy. Dźwięki i teksty Hannah No More odzwierciedlają momenty, w których nadchodzi przytłaczające uczucie walki o własne przetrwanie. Hannah No More to artystyczne katharsis na miarę XXI wieku.

Skład:

Gabriela Wasilewska – wokal, gitara 

Paweł Rucki – perkusja 

AGATA SAWICKA

Singer-songwriterka i wokalistka pochodząca z Warszawy, mieszkająca
w Gdyni. W swoim najnowszym, solowym projekcie inspiruje się gitarowymi tradycjami
i subkulturami lat 90. Z tą właśnie muzyką i epoką czuje szczególną więź – mroczne, brudne brzmienia, dynamika potężnych riffów i oszałamiające ściany dźwięku, a z drugiej strony senna ucieczka od rzeczywistości.

Artystka pisze po polsku, jej muzyka to wiecznie ewoluująca mieszanka dream popu, grunge’u, punk rocka, shoegaze’u i heavy metalu. To ekspresja najgłębszych emocji: rozpaczy, buntu, złości, nadziei lub jej braku, która pozwala nam zanurzyć się we wspólnym, intensywnym przeżyciu.

Agata aktualnie koncertuje z nowym materiałem, który ukaże się na debiutanckim albumie
w 2024 roku.

fan page Artystki

facebook.com/AgataSawickaMusic

KOSMIA

Energia głosu czterech kobiet, cztery fluidy wzajemnie się przeplatające, tworzące przestrzeń w której każdy dźwięk ma swoje miejsce, swoje znaczenie. Gdzie każda myśl jest uznana, gdzie wzajemna wrażliwość jest elementem twórczym. Przez słuchanie tworzymy, przez śpiew opowiadamy, przez ciszę mówimy. Transcendentalny rytuał bez religii.

Skład zespołu:

Dagmara Cichocka,

Paulina Potakowska,

Joanna Kucharska,

Aleksandra Joryn

BLACK MYNAH

Projekt Joanny Kucharskiej, basistki i wokalistki znanej m.in. z Lonker See i Kiev Office. Są to melodyjne i melancholijne, osobiste piosenki ubrane w hałaśliwą, gitarową formę. Black Mynah porusza się w ramach takich gatunków jak shoegaze, garage rock, dream pop czy rock alternatywny. Na koncercie zadebiutuje nowym materiałem, skomponowanym na nadchodzącą, trzecią płytę.

Skład zespołu:

Joanna Kucharska – bas, wokal

Paweł Rucki – perkusja

Marcin Lewandowski – gitara

Aleksandra Joryn – wokal, synth