Druga nagroda Diapason d’or dla polskich kabli Melodika.

Druga nagroda Diapason d’or dla polskich kabli Melodika?


To nie możne być przypadek!

Po raz kolejny Melodika, polski producent kabli hi-fi oraz kolumn głośnikowych i głośników instalacyjnych z Białegostoku, został doceniony przez prestiżowy Diapason d’Or („Złoty Kamerton”), czyli najstarszy i najbardziej opiniotwórczy francuski magazyn poświęcony muzyce klasycznej i sprzętowi Hi-Fi. Od ponad dwudziestu lat ceniona na całym świecie nagroda Diapason d’Or przyznawana jest rokrocznie produktom o wybitnej jakości, a a w tym roku powędrowała do Polski – do kabla głośnikowego Melodika Brown Sugar BSSC 4550 opartego na kablu BSC2450!

Melodika to białostocka marka, która powstała w 2010 roku z inicjatywy grupy polskich fachowców rozmiłowanych w muzyce i zajmujących się sprzedażą sprzętu hi-fi oraz profesjonalnych instalacji audiowizualnych, a w tym momencie jest największym polskim producentem kabli hi-fi. Nagrodzona Melodika BSC2450 to owoc polskiej myśli technicznej. Kable Brown Sugar zaprojektowane przez firmę Melodika powstają w polskiej fabryce, gdzie produkowane są również np. kable na potrzeby platform wiertniczych, dla wojska (m.in. na potrzebny transportera Rosomak), czy wiązki kablowe do samochodów hybrydowych. Dodatkowo w ramach projektowania swoich kabli, Melodika współpracuje z laboratorium badawczym Politechniki Białostockiej.

Kable Melodika Brown Sugar wykorzystują technologię Spiral Litz, co oznacza, że każda z pojedynczych żył przewodnika jest umieszczona w osobnej izolacji i skręcona, co chroni je przed utratą tzw. informacji subtelnych, zwiększa wydajność prądowa, minimalizuje straty prądów wirowych, a także wyraźnie zmniejsza efekt naskórkowości. Równomierny przepływ sygnału zapewnia specjalna konstrukcja przewodu z trzema różnej grubości żyłami (Technologia Multi-Gauge Core). Dwa warkocze przewodników z miedzi o wysokiej czystości 99,9999% (6N) z koncernu KGHM pokrywa potrójna nisko pojemnościowa izolacja dielektryczna z LDPE, co zapewnia bezstratną transmisję sygnału. Jaki efekt dzięki temu otrzymujemy?

W uzasadnieniu werdyktu redakcji “Diapason” przeczytamy: „Brown Sugar BSSC 4550 2×4,5 mm2 to kabel o dużym przekroju, który z wysoką finezją rozszerza scenę dźwiękową, podkreślając jednocześnie wyjątkową energię orkiestrowych ataków, co przekłada się również na pełnię i głębię brzmienia. W pięknej przestrzeni Melodika wykazuje zadziwiającą umiejętność poprowadzenia głównego motywu, jednocześnie pozwalając przemówić detalom, gdy wymaga tego utwór i dyrygent. Prawdziwy talent dostarczony z pewnością i dyskrecją.” Jedyne zastrzeżenie budził fakt, że biorąc pod uwagę jakość Brown Sugar BSSC, powinny kosztować więcej! Właściciel Melodika, Rafał Koc, mówi krótko: Po prostu wykorzystaliśmy naszą wiedzę i ponad 15 letnie doświadczenie, i stworzyliśmy taki kabel, który sami chcielibyśmy mieć.

Nie po raz pierwszy najważniejsza nagroda francuskiej branży hi-fi złoty Diapason trafia do polskich kabli Melodika. W 2019 roku doceniono interkonekt analogowy Melodika MD2RD z linii Purple Rain. Dla polskiego świata audio była to wyjątkowa chwila, gdyż po raz pierwszy w historii nagroda dla interkonektu została przyznana kablom wyprodukowanym w Polsce. Na uroczystej gali nagrody Diapason d’Or odbierały największe tuzy branży hi-fi: Yamaha, czy Denon&Marantz Group. Francuzi postawili w tym rzędzie białostocką Melodikę jako gracza, który może z powodzeniem konkurować z największymi markami tej branży. I jak widać, zdania nie zmieniają.

Specyfikacja kabla BSC2450

Przewodnik: Miedź beztlenowa OFC: 99.9999%

Przekrój: 2×4.5mm2

Konstrukcja: Skręcona

Opcjonalne kabel dostępny razem z wtykami bananowymi lub widłami

Kierunkowość: Tak

Izolacja: Potrójna, przezroczysta nisko pojemnościowa izolacja dielektryczna z LDPE (spieniony polietylen o niskiej gęstości)

Inne: Warkocz 2x (8x 0,21mm2 + 4×0,33mm2 drut + 12×0,13mm2)

Technologia Spiral Litz

Technologia Multi-Gauge Core

Gwarancja: 5 lat

Więcej informacji:

www.melodika.pl

www.rafko.com