Electro Voice Interface Delta – kolumny głośnikowe cz. 2

Rozpocząłem poszukiwania przetworników do wstępnie obmyślonego planu sklonowania EV Delta.

Potrzebowałem głośnika wysokotonowego st350 najlepiej z okrągłym magnesem, VMR głośnik średniotonowy najlepiej w wersji PRO oraz głośnik niskotonowy, i tu chciałem w wersji DL12x.

Wysokotonowy i średniotonowy EV stosował w wielu swoich konstrukcji PA, najpopularniejszym modelem zespołów głośnikowych z tymi przetwornikami na pokładzie jest S 1503; S15-3, pozostała kwestia basu bo oryginał jest na miękkim zawieszeniu i prócz Delt był stosowany w Sentry 500 co nie specjalnie mnie martwiło chciałem DL12x na sztywnym ewentualnie EVM 12L.

Electro Voice S15-3

Dzięki wsparciu kolegi Pawła (Linea Audio) udała się zakupić S15-3 (zdjęcie) w Niemczech.

Właściwie to wymieniliśmy się :), dałem Pawłowi komplet przetworników Focala z przeznaczeniem pod Zoller Imagination plus jakieś drobne graty do zwrotnicy, a Paweł kupił i przywiózł mi z DE ładne EV S15-3. Dzięki Pawle.

Radość po ich wtaszczeniu nie trwała zbyt długo, Szanowna Małżonka gdy je ujrzała pokojowo zaproponowała termin max. 3 dni na pozbycie się ich z domu :).

Zatem natychmiast przystąpiłem do rozbiórki estradowych Electro Voice, w bardzo ładnym stanie były przetworniki, zarówno VMR jak i st350 były dziewicze, a zbędne EVM 15L wystawiłem na sprzedaż.

Gerelanie ze zwrotnicy również chciałem uzyskać jak najwięcej elementów niezbędnych do budowy nowej, głównie celem utrzymania charakteru brzmienia Electro Voice.

S 15-3 w moim aucie, parking pod blokiem.

Nie byłbym sobą gdybym nie próbował dorwać ST350 z okrągłym magnesem, te dość szybko trafiłem na eBay i juz po ok. miesiąca przyleciały z USA za rozsądną wówczas kwotę ok. 800 zł para z przesyłką.

S15-3 głośnik niskotonowy

Prace rozbiórkowe postępowały a zacząłem kompletować elementy do nowej zwrotnicy.

Udała się też dorwać najlepszy 12″ woofer od Electro Voice – DL12X m.in z pałską cewką, tu równiez pomógł Paweł (Linea Audio) głośniki przyjechały z DE.

EV Dl 12x

No dobra, głośniki są skompletowane zatem pora udać się na wymiarowanie oryginalnych EV Delt.

Tu szczególnie pomógł jeden z posiadaczy i z przyjemnością udostępnił swoje zespoły głośnikowe celem wykonania pomiarów, dzięki Lechu :).

Jeżeli chodzi o zwrotnicę i jej modyfikacje oraz przystosowanie jej do nowych przetworników nieocenioną radą i wskazówki zaoferował guru Delt w Warszawie – Ondrej S.

Ja oraz Ondrej zdj. Lech S.

Dyskusji w temacie materiału użytego do budowy obudów nie było końca, ja po przeróżnych konsultacjach postanowiłem spróbować MDFu, z perspektywy czasu powiem że nie był to trafiony wybór ale cóż nauka bywa kosztowna.

Co do zwrotnicy, użyte kondensatory to głównie rosyjskie olejowe serii K75, na bas próbowałem Mundorfa oraz oryginalnych, rezystory Mills, Path Audio, Duelund, docelowo na wysokie wylądował Miflex KPCU plus rezystor Duelund który zastąpił rezystor nastawczy.

W tak zwanym międzyczasie stolarz z Białegostoku poinformował o zakończeniu prac, budy w całość została złożona przez Linea Audio.

Efekt prac był wyśmienity, a i ciężar był słuszny 🙂 całość wraz z głośnikami ważyła 77 kg/ sztuka.

Złożenie w całość, zwrotnice na zewnątrz okablowanie – Jantzen, Duelund, Kimber, Oehlbach.

Oczywiście nie skończyło się wyłącznie na złożeniu i słuchaniu, proces doskonalenia Delt postępował.

Testowałem zarówno zmiany w zwrotnicy, przeróżne elementy czy samo okablowanie.

Po zmianie mieszkania, w większym pomieszczeniu zabawa trwała w najlepsze.

Po pewnym czasie doszedłem do wniosku iż muszę zamówić nowe skrzynie, po pierwsze bardziej wierne oryginałowi zarówno pod względem obłości podstawy oraz użytego materiału do samej jej budowy.

Electro Vocie nie stosował zwykłej płyty wiórowej, w przekroju bocznym wygląda to bardziej na sklejkę umieszczone wewnątrz płyty wiórowej.

Za nową obudowę odpowiedzialne zostało Charliestudio, z którym od jakiegoś czasu zacząłem współpracować. Marcin już nie raz restaurował oryginalne Delty zatem lepiej być nie mogło.

cdn…

Pozdrawiam

Paweł Nowak

nowakAudio