TEST – Feliks Audio Duos – monobloki na lampie 2A3

Dzisiaj po raz pierwszy przyszło nam testować urządzenia z rodzimej manufaktury Feliks Audio. Większość z Was zapewne zna firmę z ich znakomitych wzmacniaczy słuchawkowych o których jest coraz głośniej na rynkach światowych, choć nie można pominąć wkładu jaki producent miał i ma obecnie w rynek lampowych wzmacniaczy stereo.

Feliks Audio jest niewielką, rodzinną firmą z województwa Śląskiego, działającą na rynku od kilkunastu lat. Poza seryjną produkcją wzmacniaczy można zlecić im wykonanie wzmacniacza wg własnych potrzeb i preferencji.

My do testów otrzymaliśmy monobloki lampowe zbudowane na znanych i cenionych lampach mocy 2A3 od nazwie „DUOS” co w wolnym tłumaczeniu może znaczyć po prostu duet.

 

 

Budowa i Wygląd:

Jak wspomnieliśmy DUOS zbudowany jest w oparciu o triodę bezpośrednio żarzoną 2A3, jako lampy sterujące wykorzystano popularne 6sn7 zaś jako lampę prostowniczą wykorzystano 5U4G. Każdy z monobloków pracuje w układzie przeciwsobnym czyli push – pull i dysponuje mocą 9 W. Wzmacniacz przekazany został przez dystrybutora z lampami 2A3 Electro Harmonix oraz 6sn7 Psvane Treasure Mark II ( CV-181).

Do budowy każdego z monobloków użyto wysokiej klasy materiałów i części, jak choćby transformatory głośnikowe nawinięte przez P. Ogonowskiego czy kondensatory Jantzen, a wszystko wykonane metodą „point to point”. Naprawdę kawał porządnej roboty.

 

 

Monobloki są niewielkich rozmiarów (350x200x180 mm) i zostały wykonane w sposób niezwykle staranny. Obudowa została wykonana ze stali w czarnym, matowym kolorze z grubym aluminiowym panelem czołowym, na którym umieszczono podświetlony wskaźnik VU, delikatnie świecącą niebieską diodę oraz w sposób dyskretny wytłoczone logo i nazwę firmy, które również, jednak nieco bardziej wyeksponowane znajdziemy na osłonie transformatora. Z tyłu umieszczono gniazdo IEC, włącznik zasilania, wysokiej klasy gniazda głośnikowe z odczepami 4 i 8 Ohm oraz gniazdo RCA.

 

 

Z wyglądu DUOS nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym, i to może właśnie dla tego tak nam się spodobał. Jest po prostu piękny w swojej prostocie i elegancji.

 

 

Brzmienie:

Do testów wykorzystany został dostarczony przez dystrybutora przedwzmacniacz Feliks Audio Elise na lampach 6N13S oraz 6sn7. Jak się później okazało był świetnym partnerem dla monobloków. Mieliśmy możliwość wymiany w nim seryjnie montowanych lamp CV-181 Psvane Treasure Mark II na inne z rodziny 6sn7, modelując brzmienie według własnych upodobań, preferencji. Zazwyczaj testy staramy się przeprowadzać na kilku systemach, i tak było w tym przypadku. Szybko okazało się, że po podpięciu kolumn o skuteczności 99dB, DUOS zagrał pełnią dźwięku pokazując w pełni swoje możliwości.

Odsłuchy rozpoczęliśmy od płyty Marcin Wasilewski Trio ”Live” . Masywna, wypełniona podstawa basowa pozwoliła na wierne odtworzenie brzmienia kontrabasu . Instrumenty wybrzmiewały swobodnie i były doskonale od siebie odseparowane. Fortepian wybrzmiewał subtelnie i bardzo naturalnie. Kiedy było to konieczne wybrzmiewał dosadnie i burzliwie.  Perkusja stanowiła doskonałe tło dla fortepianu i kontrabasu. Brzmienie instrumentów było niezwykle nasycone, bogate w informacje które w sposób bardzo bezpośredni zostały nam przekazane.

 

 

W między czasie premierę miała płyta Anny Marii Jopek „Ulotne” zrealizowana przy współudziale znakomitych muzyków, w tym Branforda Marsalisa. Nie mogliśmy sobie odmówić przyjemności przetestowania na niej końcówek Feliksa. Wokal Anny Marii Jopek zabrzmiał wręcz zjawiskowo. Ciepło, intymnie, otulając wręcz słuchacza. Podobnie jak w przypadku pierwszych odsłuchów na uznanie zasługiwało nasycenie, wypełnienie  jakie przekazał nam DUOS. Ocieplona, nieco cukierkowa średnica, została lekko wyeksponowana, co zaowocowało niezwykle namacalnym i realnym przekazem muzycznym.

Pozostając przy premierach płytowych jako kolejna do odsłuchu trafiła płyta „Panta Rhei” Przemysława Rudzia i Tomasza Pauszka. Odbiegając od akustycznych jazzowych klimatów raczyliśmy się muzyką elektroniczną. Sama muzyka zawarta na płycie jest spokojna, nastrojowa, niezwykle wciągająca i angażująca, a odtwarzana za pośrednictwem testowanych monobloków doskonale pokazała ich możliwości w zakresie prezentacji 3D. Również chyba do granic możliwości został zaprezentowany dół pasma. Bas potrafił zejść niezwykle nisko wyciskając soki z zawieszeń głośników niskotonowych naszych kolumn.

 

 

Ocena ogólna

Feliks Audio DUOS prezentuje brzmienie dojrzałe. Pokaźny, punktualny, rozdzielczy, nisko schodzący bas, nasycona, pełna średnica oraz „świeża”, napowietrzona góra sprawiają, że przekaz muzyczny jaki otrzymujemy staje się niezwykle naturalny. Otrzymujemy brzmienie lekko ocieplone z przyjemnie wyeksponowaną średnicą. Scena rozrysowana jest szeroko i znacznie wychodzi poza boczne ściany kolumn. Z łatwością zlokalizujemy również muzyków w kolejnych planach wgłąb sceny. Kontury Instrumentów i  wokali są wyraźnie zarysowane.  Warto poświęcić chwilę czasu aby dobrać do naszego „duetu” odpowiednią resztę toru. W naszym przypadku strzałem w dziesiątkę okazało się zestawienie z Klipsch Heresy III. Takie zestawienie zapewniło nam doznania jakie najczęściej spotykamy w urządzeniach znacznie droższych. Cieszy nas również, że spod ręki kolejnego Polskiego producenta wychodzi urządzenie audio które można zestawić w szranki z innymi uznanymi, i z takiego pojedynku z pewnością wyjdzie obronną ręką.

 

Sprzęt użyty do testu         

Źródło: Harman Kardon HD750 mod Neel Audio , Telefunken S600 z wkładką Shure V15 III, preamp klon Ear 834
Głośniki: Klipsch Heresy III, ProAc Studio 100, Acoustic Energy AE 2, Focal Zoller Suspense,
Wzmacniacz : SE 300B, CAV T5881 mod, Thule IA 150B, ZAPsolute Mk4.1, Audio Research vsi55 na lampach Psvane Treasure Mark II KT88,
Okablowanie sygnałowe: Tellurium Q Black, Nordost Red Dawn, Western Electric 16GA
Okablowanie Głośnikowe: Tellurium Q Black, MIT MH 770 CVT, Western Electric 16GA, Duelund 16GA

Kondycjoner sieciowy: Neel N5 2300K

Kable zasilające: Neel N14 E gold

 

Specyfikacja Techniczna:

Moc wyjściowa: 2 x 9W
Pasmo przenoszenia: 15Hz – 35KHz( +/- 3dB)
Czułość wejściowa: 1,5V (2,5V dla wersji Duos XLR)
Impedancja wejściowa: 47kohm
Zniekształcenia THD 0,2% przy Pwyj.=1W i 1,5% przy Pwyj.=8W
Wyjścia na głośniki 8 i 4 Ohm

Wejście RCA + XLR (w przypadku Duos XLR)

Lampy mocy 2A3
Lampy sterujące 6SN7
Lampa prostownicza 5U4G
Wymiary (każdy) 350x 200 x 180 ( z lampami)
Waga ok. 12kg każdy

Cena detaliczna: 15 999 PLN

 

Dystrybucja w Polsce:

4HiFi Sp. z o.o.
Ul Wyczółkowskiego 10
44-109 Gliwice

www.4hifi.pl

 

redakcji.audiomuzofans.pl