Ławeczka Tuwima to symbol Łodzi. Miejsce, które zna każdy mieszkaniec miasta. Pomnik, który odwiedza każdy turysta. Organizatorzy cyklu koncertów „Fortepiany Wolności” koncert inauguracyjny w roku 2022, przygotowali właśnie przy Ławeczce Tuwima (ul. Piotrkowska 104). 4 czerwca (sobota) o godz. 12 Adam Kośmieja wystąpi ze specjalnym programem przygotowanym z myślą o dzieciach i tych starszych, i tych młodszych.
Toy piano to dziecięce pianino. Zamiast strun ma małe metalowe pręty. Kiedy się w nie uderzy, wybrzmiewają jak malutkie dzwony. Przeznaczone jest nie tylko dla dzieci – zarówno dorośli kompozytorzy, jak i wykonawcy używają go do swoich potrzeb zupełnie profesjonalnie, nie tylko do zabawy. – Mnie gra się na nim bardzo dobrze, nie muszę specjalnie ćwiczyć, ale muszę zawsze przyzwyczaić się do sposobu, w jaki działają klawisze, i do siedzenia przy tak malutkim instrumencie – mówi Adam Kośmieja.
Podczas pierwszego koncertu tegorocznej edycji „Fortepianów Wolności” artysta wykorzysta właśnie Toy piano. Kośmieja dokonał przemyślanego wyboru utworów, jakie wykona. – To będą świetne kawałki! „Krasnoludki” Serockiego są pełne energii, różnorodnych charakterów. Niby są tylko dla dzieci, bo mocno uproszczone i z pięknymi melodiami, ale to także odważne współbrzmienia harmoniczne i zadziorne rytmy. Podczas koncertu warto zwrócić uwagę na różnorodność poszczególnych utworów. Wystarczy słuchać i obserwować, żeby każdy nowy dźwięk stał się przygodą. Nie bójcie się wysłuchiwać w te dźwięki, które na początku mogą brzmieć „brzydko”. Muzyka może być piękną przygodą i odkrywaniem! – dodaje pianista.
Adam Kośmieja to jeden z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokolenia. Jest artystą nieustannie poszukującym, którego repertuar i doświadczenia koncertowe obejmują utwory zarówno klasyczne jak i awangardowe oraz multimedialne. Prowadzi ożywioną działalnoś
koncertową w kraju i za granicą, która zaprowadziła go do sal koncertowych Ameryki Północnej, Europy i Azji. W Polsce współpracował ze wszystkimi czołowymi krajowymi orkiestrami. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. W 2022 r. zadebiutował na Łotwie z Orkiestrą Kameralną Kremeratą Balticą, której założycielem i artystycznym dyrektorem jest Gidon Kremer. Grę na fortepianie rozpoczął jako sześciolatek, by przez 13 lat zgłębia
jej tajniki w klasie prof. Ludmily Kasjanienko. Jest absolwentem nowojorskiej Manhattan School of Music w klasie Solomona Mikowsky’ego (2011). W latach 2007-2011 został wyróżniony stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów (pamięci wybitnego krytyka muzycznego „New York Times’a”). Artysta jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie, ze stopniem naukowym doktora, jest wykładowcą na tej uczelni. We wrześniu 2021 r. ukazał się nowy solowy album artysty „Tribute to Gulda”, który zdobywa znakomite międzynarodowe i krajowe recenzje.
Występowi przy Ławeczce Tuwima towarzyszyć będą muzyczne animacje, które poprowadzi Dorota Borowicz – asystentka reżysera w Operze Novej, nauczycielka śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Zduńskiej Woli, współpracuje również Filharmonią Pomorską. Udział w koncercie i animacjach jest bezpłatny.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Zadanie „Fortepiany Wolności” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Zdjęcia: Wojtek Bryndel