TEST – FOS: SOLIDNA PODSTAWA AUDIO

Przeglądając  internet  bardzo często napotykam na zdjęcia Waszych „świątyni audio”. Spostrzeżenia mam różnorakie. Wielu z nas po prostu nie ma możliwości zrobienia osobnego pokoju, w którym można się oddawać przyjemności słuchania muzyki, zatem sprzęt stoi na komodach, podłodze lub zamknięty jest w szafkach RTV. Czy zatem liczy się dla nas głównie wygląd? Czy też szukamy tylko kompromisu między możliwością postawienia naszych zabawek, a akceptacją rodziny? A może są inne aspekty, oprócz tego wizualnego, na które powinniśmy zwracać należytą uwagę?

Całe szczęście są firmy, które potrafią pogodzić te dwa światy i dają nam gotową odpowiedź na nasze pytania.  W moim przypadku stolik powinien spełniać pewne nietuzinkowe zadania. Niektórzy uważają je za voodoo, inni zaś traktują bardzo poważnie. Przy gramofonie jednak nie podlega to jakiejkolwiek dyskusji. Wiadomo nie od dziś, że walczymy z niepożądanymi wibracjami i firmy je produkujące wymyślają najrożnorodniejsze systemy antywibracyjne. U mnie w dużej mierze takie zadanie spełniać miał stolik, na którym usadziłem swój sprzęt. Szukając szafki, oprócz oczywiście względów wizualnych i antywibracyjnych, stawiałem również na ergonomię. To właśnie zapewnia mi aktualnie stolik FOS.

 Ze względu na częstą żąglerkę przewodami, czy też urządzeniami audio musiałem sobie maksymalnie ułatwić zadanie. FreeOutSound w gamie produktów ma właściwie wszystko, czego potrzebujemy do uzyskania optymalnego dźwięku naszego systemu. W ofercie znalazłem platformy antywibracyjne pod gramofony, podstawki pod kolumny, mobilne ścianki akustyczne oraz stoliki. Podsumowując możemy dobrać elementy tego samego producenta, wyglądające bardzo podobnie i nie wprowadzać zbędnego mieszania styli. Moim zdaniem bardzo nowocześnie wyglądają i świetnie wpasowują się w sposób wykonania mojego pokoju do słuchania muzyki. Przyznaję, że w dużej mierze zachęciła mnie cena oraz sam wygląd stolika. Decyzja mogła być tylko jedna, wysłałem e-maila do producenta z zapytaniem o ofertę i ogólną informację. Dodatkowo chciałem dowiedzieć się, co mogą zaoferować mi produkty tej firmy. Okazało się, że do wyboru jest kilka różnych serii produktu, które określają zastosowanie oraz materiały z których wykonane są meble, czy też podstawy. Podział wygląda następująco:

Seria A

– Dwa materiały drewnopochodne na blaty i nogi.

– Absorbery polimerowe między blatami.

– Regulowane podstawy na kolcach stalowych z podkładkami.

– Kolor biały lub czarny.Wykończenie półmat.

FOS-5a

 Seria AV

– Drewno o różnych twardościach,materiał drewnopochodny

– Materiał krzemowo-kwarcowy,akcesoria Blum lub inne.

– Każdy kolor. Wykończenie mat,półmat,półpołysk,połysk.

FOS-8av

Seria S

– Blaty i nogi materiał drewnopochodny i drewno twarde.

– Absorbery polimerowe między blatami.

– Regulowane podstawy na kolcach stalowych z podkładkami.

– Każdy kolor.Wykończenie mat,półmat,półpołysk,połysk.

FOS-4s

Seria SX

– Blaty- materiał drewnopochodny,materiał krzemowo-kwarcowy.

– Nogi- drewno twarde. Kolce między blatami i pod nogami na podkładkach stalowych.

– Regulowane podstawy. Każdy kolor i wykończenie. Forniry egzotyczne.

– Opcja-blaty kamienne, betonowe lub mieszanka skał metamorficznych.

FOS-3sx

Użytkuję stolik od jakiegoś czasu i nie zauważam negatywnych skutków wibracji, zatem zastosowany system antywibracyjny w postaci polimerów między blatami, dobrze radzi sobie w tym zakresie. Wkońcu sprzęt stanął na pożądnej podstawie i może oddać mi to, co najlepsze bez negatywnie wpływających zjawisk. Ciekawe, jak sprawdziłyby się dedykowane podstawy pod gramofon. Blaty same w sobie też nie wykazują tendencji do wyginania się, są sztywne i proste. Całość usadowiona jest na kolcach, co również pozytywnie wpływa na izolowanie stolika od podłoża. Uważam, że jeżeli szukacie kompromisu między ceną a jakością i co najważniejsze akceptacji drugiej połówki, to bez problemu będziecie w stanie wybrać coś z asortymentu FreeOutSound. Można bez najmniejszego problemu dobrać szafkę lub podstawę pod własne zastosowania i potrzeby. Dla mnie osobiście stolik, który użytkuję spełnia w 100% założone zadanie. Co więcej, mój system zyskał sporo na wyglądzie!

Sprzęt użyty do testu    

Źródło:  Denon 3910, Braun PS 450 z wkładką Shure M97xe, Pre Kon EAR 834P, TAGA HARMONY DAC DA-300 v.3

Głośniki: Zaph ZD5
Wzmacniacz : Baltlab Epoca III

Okablowanie sygnałowe: AriniAudio Individual, Struss, SMK Audio
Okablowanie Głośnikowe: Eagle Cable
Stolik: FOS – FreeOutSound

Listwa zasilająca: Taga Harmony PF-1000
Kable zasilające: DIY

Adaptacja akustyczna :  Panele uniwersalne FiberPROMega Acoustic  

Dystrybucja: FreeOutSound
Tel: 504 005 252
E-mail: info@fosaudio.com

FB: FOS

redakcja: audiomuzofans.pl

B.P.