FyneAudio F57SP-6 i F57SP-8 – głośniki centralne

Firma FyneAudio zapowiedziała wprowadzenie do swojej oferty dwóch głośników centralnych uzupełniających serie: F500SP i F700.

Głośniki z serii F57SP zostały opracowane tak by pod względem brzmienia, impedancji i efektywności, zapewnić generowanie wzorcowej sceny dźwiękowej i pełną integrację z dowolnymi głośnikami z serii F500SP i F700 pracującymi w systemie kina domowego jako głośniki główne. Oba zapowiedziane konstrukcje wykorzystują przetworniki IsoFlare, które w zależności od modelu mają: 6” (około 150 mm) lub 8” (około 200mm) średnicy i są uzupełnione o dopasowany wielkością przetwornik basowy, dodający głębi i zwiększający dynamikę i skalę dźwięku. Oba głośniki centralne zawierają dodatkowo pomocnicze promienniki basowe ABR (auxiliary bass radiator), pozwalające rozszerzyć pasmo najniższych częstotliwości. Przetwornik Fyne ABR wyposażony jest w pełen układ cewka/magnes i nie jest tylko typową membraną bierną. W zależności od tego czy głośnik pracuje w wolnej przestrzeni czy też znajduje się blisko ściany, użytkownik ma możliwość uruchomienia Fyne ABR jako dodatkowego tłumika niskotonowego lub wymusić na nim pracę jako membrany biernej. O wykorzystaniu Fyne ABR decyduje ustawienie przełącznika umieszczonego na tylnej ściance głośnika centralnego.

Model F57SP-6 przeznaczony jest do współpracy z kolumnami F500SP/F501SP i F700, natomiast model F57SP-8 będzie doskonale współgrał z kolumnami wyposażonymi w przetworniki 8 calowe i większe. Podobnie jak pasujące do nich wyglądem i dźwiękiem głośniki frontowe, tak też głośniki centralne zbudowane są bardzo solidnie, mają precyzyjnie zestrojone zwrotnice zbudowane z elementów wysokiej klasy i okablowanie z posrebrzanej miedzi. Wykończone mogą być w kolorze: czarny, biały i orzechowym na wysoki połysk.

PRZETWORNIKI

Każdy model F57SP integruje trzy identycznej wielkości przetworniki w poziomej obudowie, ale na tym kończą się ich podobieństwa. Jednostką centralną jest nasz najwyższej klasy przetwornik punktowy IsoFlare, łączący 25-milimetrową magnezową kopułkę kompresyjną z wielowłóknową membraną nisko-średniotonową wykorzystującą nasze sztandarowe zawieszenie FyneFlute. Obudowa jest zamknięta co umożliwia praktycznie każdy sposób instalacji w kinie domowym.

ZWROTNICA

Aby idealnie zintegrować się z kolumnami Fyne Audio serii F500SP i F700, modele F57SP wykorzystują tę samą architekturę i konstrukcję zwrotnicy. Wyposażono je w niskostratne cewki z laminowanym rdzeniem, oraz wysokiej klasy kondensatory polipropylenowe ClarityCap, ręcznie lutowane na panelu wykonanym z odpornego na drgania materiału. Dzięki precyzyjnie dobranym komponentom, udało się doskonale wykorzystać mniejsze obudowy współpracujące z Fyne ABR. Okablowanie wewnętrzne wykonane jest z posrebrzanej miedzi OFC o wysokiej czystości, co zapewnia bardzo przejrzysty transfer sygnału.


DOSTRAJANE NISKICH CZĘSTOTLIWOŚCI

Trzeci przetwornik w obudowie F57SP to pomocniczy radiator basowy (ABR) zastosowany w celu zwiększenia kontroli nad niskimi częstotliwościami. W przeciwieństwie do tradycyjnych konstrukcji ABR, które wykorzystują membranę w celu podniesienie poziomu wytwarzanego basu, Fyne ABR posiada pełną cewkę i zespół magnesów, które pozwalają również na kontrolowane tłumienie elektromagnetyczne membrany. Za pomocą przełącznika, użytkownicy mogą wybrać tłumienie dla pozycji głośnika “Free Space” lub “Boundary”.

Electronic International Commerce Sp. z o.o. 02-434 Warszawa ul. Łuki Wielkie 3/5

tel. +48 (022) 594 83 83, fax.+48 (022) 594 83 84 www.eic.com.pleic@eic.com.pl