NEWS: Goldring E4 najnowsza wkładka typu MM z igłami E

Najlepsze w serii E: wkładka gramofonowa Goldring E4 typu MM oraz supereliptyczna igła typu „nude diamond” Goldring E4 Stylus
Goldring E4 to najnowsza wkładka gramofonowa typu MM ze szlifem super eliptycznym brytyjskiej marki. Goldring E4 dołącza do rodziny wkładek magnetycznych E-Series, w której znajdują się już modele E1, E2 i E3. Goldring E4 stanowi zwieńczenie inżynierii i wydajności serii zaprojektowanej w Wielkiej Brytanii, a produkowanej w Japonii. Goldring E4 zadebiutuje na tegorocznych targach High End Munich, a do sprzedaży trafi na przełomie czerwca i lipca 2023 roku.

Wszystkie wkładki serii E mają wymienne igły. Zaprojektowano je w taki sposób, by umożliwić wymienność igieł w ramach wszystkich modeli tej serii. Oznacza to, że posiadacz modelu E1 może wymienić zużytą igłę na nową z modelu E4, co znacząco podniesie uzyskiwaną jakość dźwięku.

Niezależnie od posiadanego gramofonu – czy będzie to sprzęt nowoczesny, niedrogi czy w stylu vintage, wkładka gramofonowa Goldring E4 to najprostszy sposób na ulepszenie brzmienia każdego gramofonu. Zaprojektowano ją z myślą o tym, by była kompatybilna z większością ramion od średniej do dużej masy, stosowanych w większości gramofonów niedrogich oraz ze średniej półki cenowej.

Goldring E4 jest idealna zarówno dla tych, którzy mają zamiar zaktualizować swoją wkładkę gramofonową w całości, jak i dla tych, którzy chcą poprawić wydajność posiadanej wkładki Goldring serii E, wymieniając jedynie igłę na Goldring E4 Stylus.

Nowa supereliptyczna igła typu nude diamond

We wkładce Goldring E4 zastosowano supereliptyczną igłę typu nude diamond (dosłownie: “nagi diament” lub “diament bez osłony”) o wielkości zaledwie 7,6 x 18 mikronów (0,3 x 0,7 milicala). Wkładka gramofonowa Goldring E4 posiada mocowanie 1/2 cala.

Termin “nude diamond” odnosi się do materiału, z którego wykonana jest końcówka igły – w Goldring E4 Stylus wycięto i wypolerowano ją z pojedynczego, jednorodnego kawałka diamentu oczyszczonego z wszelkich osadów, takich jak powłoka diamentowa stosowana w niektórych tańszych igłach. Dzięki temu diament w igle jest “nagi”, co pozwala na lepszą jakość dźwięku i dokładniejsze śledzenie rowka płyty.

W ten sposób uzyskano igłę o niższej efektywnej masie i zwiększonej sztywności, co sprawia, że jej zdolność do precyzyjnego odtwarzania szczegółów o wysokiej częstotliwości jest znacznie poprawiona w porównaniu z alternatywą eliptyczną igłą zamontowaną na stałe. Także ryzyko „błędnego śledzenia” lub przesterowania podczas śledzenia modulacji rowków o wysokiej częstotliwości zostało znacznie zredukowane.

Elipsoidalny kształt igły z precyzyjnie wypolerowanym profilem o grubości 7,6 mikrona pozwala na skuteczniejsze dopasowanie się do ciasno upakowanych rowków wewnętrznych. Niższe zniekształcenia, lepsza odpowiedź przejściowa i płaska charakterystyka częstotliwościowa pozwalają uzyskać znacznie lepsze odwzorowanie niż w przypadku zastosowania jakiejkolwiek porównywalnej cenowo alternatywy. Precyzyjne śledzenie rowków płyt przekłada się także na mniejsze zużycie płyt winylowych w porównaniu do innych typów igieł.

Aluminiowy wspornik pusty w środku

Aluminiowy wspornik, który jest pusty w środku, doskonale komponuje się z niską masą igły. Niewielka waga i doskonała sztywność materiału pozwalają igle na śledzenie średnich i wysokich częstotliwości z większą dokładnością, jednocześnie redukując zniekształcenia i błędy śledzenia.

Technologia Magnetic Duplex™

Informacja stereo zawiera się w pojedynczym rowku w kształcie litery „V”, którego ściany boczne ustawione są pod kątem 45 stopni. Standardowe wkładki gramofonowe, które wykorzystują pojedynczy duży magnes oddziałujący na dwie pionowo zamontowane cewki (jedną dla informacji lewego kanału, drugą dla prawego) w celu wydobycia sygnału stereo z rowka, mogą powodować wysoki poziom przesłuchów (crosstalk), co skutkuje tylko niewielkim poziomem separacji kanałów lewego i prawego.

Wkładka gramofonowa Goldring E4 wykorzystuje autorską technologię Magnetic Duplex™ firmy Goldring, która ustawia dwa magnesy o małej masie pod tym samym kątem co cewki — dzięki czemu dany magnes oddziałuje tylko z współpracującą cewką. Pozwala to E4 na rzetelniejsze odtwarzanie informacji zapisanych w rowku, co przekłada się na lepszą separację stereofoniczną i bardziej precyzyjne odwzorowanie sceny dźwiękowej.

Ekspercka regulacja azymutu

„Azymut” określa kąt, jaki pionowa środkowa linia igły tworzy z powierzchnią płyty winylowej – musi być dokładnie prostopadła do rowka. Właściciele gramofonów budżetowych i ze średniej półki zwykle nie mają możliwości regulacji azymutu, dlatego bardzo ważne jest, aby wkładka została precyzyjnie wyregulowana jeszcze przed zamontowaniem jej na ramieniu gramofonu. Źle ustawiony azymut może powodować zwiększony przesłuch i nierówny balans kanałów.

Wkładka gramofonowa Goldring E4 została zaprojektowana w sposób, który umożliwia dokonanie mikroregulacji podczas procesu produkcyjnego, dzięki czemu każda wkładka opuszcza fabrykę Goldring bez konieczności dalszej regulacji azymutu. W ten sposób masz pewność, że otrzymujesz wkładkę gramofonową z optymalnym balansem kanałów i odpowiednim ustawieniem redukcji przesłuchów.

Nowość w portfolio lidera w analogowym dźwięku audio, wkładka Goldring E4 to najbardziej opłacalna modernizacja, jaką właściciele gramofonów budżetowych lub średniej klasy mogą dokonać.

Specyfikacje Goldring E4:

 • Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 20 kHz
 • Balans kanałów: < 1,5 dB @1 kHz
 • Separacja kanałów: >20 dB @1 kHz
 • Napięcie wyjściowe: 3,5 mV (1 kHz @5 cm/s)
 • Statyczna kompatybilność: 20 mm/N
 • Regulacja kąta w pionie: 20°
 • Rozmiar promienia końcówki igły: 7,6 mikrona (0,3 x 0,7 milimetra)
 • Typ igły: supereliptyczna Nude Diamond
 • Zalecana rezystancja cyklu ładunkowego: 47 kΩ
 • Zalecana pojemność cyklu ładunkowego: 100 – 200 pF
 • Indukcyjność wewnętrzna: 400 mH
 • Rezystancja wewnętrzna: 410 Ω
 • Masa wkładki: 6,9 g
 • Środek mocowania: 12,7 mm (0,5 cala)
 • Siła nacisku: 1,5 – 2,5 g
 • Zalecana siła nacisku: 1,75 g

Cena:
Wkładka gramofonowa Goldring E4: 1 195zł
Igła gramofonowa Goldring E4 Stylus: 849zł

DYSTRYBUCJA W POLSCE:
RAFKO Dystrybucja

ul. Handlowa 7
15-399 Białystok
tel. 85 7479757
tel. 85 7479751
tel. kom. 607266216

https://rafko.com/pl/

Redakcja: audiomuzofans.