Wielemający NuPrime DAC-9X – MQA

Wielemający NuPrime DAC-9X: przetwornik C/A, przedwzmacniacz, wzmacniacz słuchawkowy i standard MQA

NuPrime DAC-9X to przetwornik cyfrowo-analogowy klasy referencyjnej przeznaczony również do zastosowań studyjnych. Z sześcioma wejściami cyfrowymi (w tym aż 2 x IIS/DSD), jednym wejściem analogowym, wyjściami analogowymi stereo: niezbalansowane 2xRCA i zbalansowane 2xXLR oraz obsługą sygnału cyfrowego PCM do 384kH, a DSD maksymalnie do DSD256 oraz możliwością dekodowania MQA jest to urządzenie, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom audiofilów i wymagających melomanów.

Przedwzmacniacz

NuPrime DAC-9X wyposażony jest także w przedwzmacniacz, który obsłuży każdą stereofoniczną końcówkę mocy. Zintegrowany przedwzmacniacz pozwala wyeliminować dodatkowe komponenty w Twoim systemie oraz zmniejszyć liczbę analogowych kabli sygnałowych i złączy, a tym samym skrócić ścieżkę sygnału.

Wysokiej klasy przedwzmacniacz w DAC-9X posiada analogową regulację poziomu wzmocnienia sygnału, opartą o drabinkę rezystorową o niskim poziomie szumów i odporności na zakłócenia. Została ona dodatkowo połączona do masy układu elektrycznego w celu minimalizacji szumów i zniekształceń. Dbając o wysoki komfort użytkowania, każde z wejść sygnału, zarówno cyfrowe jak i analogowe, posiada indywidualnie ustawiany i zapamiętywany poziom głośności.

Wzmacniacz słuchawkowy

Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy ze standardowym wyjściem słuchawkowym 6,3 mm, korzystając ze sprawdzonych rozwiązań NuPrime, zapewnia dźwięk czysty i naturalny. Główny nacisk został położony na zakres średniotonowy, który jest wyróżniający się w tej klasie urządzeń. Moc otrzymana z DAC – 9X to aż 1700mW przy 32 Ohm, która wystarczy aby napędzić dowolne słuchawki na rynku, zarówno dynamiczne jak i planarne.

Natywne dekodowanie MQA

NuPrime DAC-9X wspiera dekodowanie MQA, które umożliwia odtwarzanie plików i strumieni audio MQA, zapewniając dźwięk oryginalnego nagrania studyjnego dostarczanego poprzez serwis Tidal.

Dioda LED, która znajduje się na panelu przednim, swoim kolorem wskazuje, czy wykryto strumień MQA oraz informuje o jego pochodzeniu. Gdy dioda LED świeci się na zielono, mamy do czynienia z plikiem MQA Authentic. Kolor niebieski oznacza, że odtwarzany plik MQA Studio został zatwierdzony w studiu przez artystę lub producenta albo zweryfikowany przez właściciela praw autorskich. Kolor czerwony natomiast informuje o renderowaniu strumienia lub pliku MQA ORFS (Original Sample Rate).

Serce systemu

Do konwersji sygnału cyfrowego do analogowego zastosowano dwa przetworniki ESS 32-bit ESS9028Q2M, które niezależnie dekodują sygnał cyfrowy dla lewego i prawego kanału, zapewniając poprawę ich separacji i lepszą redukcję szumów. Przy budowie DAC-9x użyto profesjonalnych rezystorów MELF (Metal Electrode Leadless Face) niemieckiego producenta Vishay, których wysoka jakość zapewnia wydajność, stabilność oraz uzyskanie dźwięku znakomitej jakości.

Zastosowanie ultra niskoszumowego toroidalnego transformatora pozwoliło na zredukowanie do minimum szumów pochodzących z zasilania AC, a jego precyzyjna budowa wyklucza wibracje i tzw. “brumienia”.

W sekcji zasilania za filtrowanie prądu odpowiada sześć wysokiej jakości kondensatorów. Pozostała część obwodu zasilania również jest zaprojektowana tak, aby dostarczyć jak najczystszą energię do zasilania DAC-9X.

Właściwości DAC-9X:

  • Układ scalony NuPrime SRC IC (opracowany we współpracy z producentem układów scalonych) zapewnia przetwarzanie DSP, w którym sygnały wejściowe są próbkowane w górę do megaherców, a następnie konwertowane w dół do docelowej częstotliwości próbkowania z bardzo niskim jitterem i zniekształceniami.
  • Port rozszerzenia dla odbiornika Bluetooth i streamera audio WiFi (opcjonalnie)
  • Pełna kontrola przez mikroprocesor z retencją pamięci
  • Obsługuje natywne odtwarzanie DSD metodą ASIO2.1 i DoP (DSD over PCM)
  • Ultra-niskoszumowe tranzystory JFET na stopniu wejściowym zapewniają najniższy możliwy poziom szumów
  • Wejście USB w trybie asynchronicznym
  • Bardzo niskie zużycie energii w trybie Stand-by
  • Antywibracyjne stopy izolujące autorskiej konstrukcji (zgłoszone do opatentowania)

Korzystanie z odbiorników audio i kluczy sprzętowych Bluetooth i WiFi

NuPrime zdefiniowało port USB typu A do przenoszenia danych S/PDIF i zasilanie 5 V do podłączenia zewnętrznego bezprzewodowego odbiornika audio za pomocą tylko jednego standardowego kabla USB. Odbiorniki bezprzewodowe NuPrime Omnia WR-1, BTR-HD, Stream Mini i Stream Mini DAC mają port micro-USB zgodny z tą specyfikacją. Pozwala to na użycie standardowego, gotowego kabla USB-A do micro USB do zasilania odbiornika, a także bezprzewodowego przesyłania danych audio w formacie S/PDIF.

NuPrime DAC-9X obsługując ogromną liczbę wejść i formatów będzie silnym ogniwem Twojego systemu audio.

Specyfikacja:

Wejścia (panel tylny):

USB-B 2.0 Hi-Speed, system operacyjny Windows: strumień danych do 384 kHz/24-bit i natywny DSD-256

USB-B 2.0 Hi-Speed, Mac / Linux OS: strumień danych do 384kHz/24-bit i DoP DSD-128

IIS/DSD: obsługuje strumienie danych PCM 44,1kHz – 384kHz/32-bit i DSD-64 – DSD-256

Optyczne: obsługuje PCM 44,1kHz – 192 kHz/24-bit i DoP 64

Koaksjalne: obsługuje PCM 44,1kHz – 384 kHz/24-bit oraz DoP 64 i 128

RCA: sygnał audio do 1,5 Vrms

Złącze USB extension: obsługuje PCM 44,1 KHz – 192 KHz/24Bit

Wyjścia (panel przedni):

Wyjście słuchawkowe TRS 6,3 mm:

moc wyjściowa: 1700 mW przy 32 Ohm, <0,01% THD (watów na kanał)

moc wyjściowa: 135 mW przy 600 Ohm, <0,005% THD (watów na kanał).

Wyjścia (panel tylny):

Niezbalansowane wyjścia RCA: 4 Vrms

Zbalansowane wyjścia XLR: 8 Vrms

Optyczne wyjście S/DPIF (PCM do 192 kHz obsługujące format DoP DSD 64)

Pasmo przenoszenia: 20Hz – 20kHz / ±0,3 dB.

SNR: > 110 dB.

THD+N: < 0,0005%.

Wymiary: 235 mm szer. x 281 mm gł. x 60 mm wys. (wraz z nóżkami)

Waga: 2.5 kg

Napięcie AC na całym świecie: (90VAC ~ 130VAC // 210VAC ~ 250VAC) z przełącznikiem wyboru napięcia na spodnim panelu urządzenia

Bezpiecznik AC: zwłoczny, 2,5 A, 250 VA

Cena: 6695zł

DYSTRYBUCJA W POLSCE:

RAFKO Dystrybucja

ul. Handlowa 7
15-399 Białystok
tel. 85 7479757
tel. 85 7479751
tel. kom. 607266216

https://rafko.com/pl/

redakcja: audiomuzofans.pl