REL Classic 98 – dizajn retro, nowoczesne technologie.

REL Classic 98 – dizajn retro, nowoczesne technologie

Firma REL, lider rynku audio części związanej z subwooferami, przedstawia Classic 98 – nowy subwoofer, będący pięknym połączeniem uroku połowy ubiegłego stulecia i najnowocześniejszej technologii XXI wieku. Czerpiąc garściami ze złotej ery stereo, udało się firmie przygotować produkt będący czymś więcej niż tylko ukłonem w stronę kultowych projektów REL; to nowe podejście, łączące estetykę z przeszłości z dzisiejszą wiedzą, technologią i jakością.

Classic 98 zajmuje ważne miejsce w ofercie firmy REL. Chociaż nie jest częścią żadnej regularnej linii produktów, jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto posiada i kocha sprzęt audio vintage lub jego nowoczesne odpowiedniki, o których mówimy zwykle „retro”. Classic 98 został dostrojony specjalnie dla tego typu brzmienia, oferując nieco bardziej miękki atak i zapewniając miękki dywan wypełniającego pomieszczenie basu. Choć w imię tego brzmienia trzeba było poświęcić nieco szybkości, przejrzystości i najgłębszego basu, z którego znane są standardowe modele firmy, takie jak T/9x, to nowy model rekompensuje to zachęcającym do długich odsłuchów ciepłem. Classic 98 jest wymarzony do tego, aby wyjąć płytę z obwoluty, nalać sobie ulubionego drinka, usiąść w wygodnym fotelu i zrelaksować się przy muzyce. Pomaga w tym również jego wygląd – klasyczny naturalny fornir orzechowy i stylistyka z połowy stulecia. Subwoofer jest prosty w ustawieniu i użytkowaniu. Jeden z recenzentów trafnie nazwał go „największą guilty pleasure audiofila”.

Classic 98 oddaje esencję naszych słynnych 10-calowych konstrukcji z końca lat 90. z przetwornikiem skierowanym w stronę podłogi. Bogata, naturalna okleina orzechowa emanuje ciepłem i autentycznością, przywodząc na myśl sprzęt stereo z połowy XX wieku. Zaokrąglone krawędzie, zaakcentowane subtelną linią, są emanacją nowoczesnego rzemiosła, jednocześnie nawiązując do dawnego designu. Panel wzmacniacza z jedwabnym sitodrukiem z białego złota i kontrastującymi z nim pokrętłami przywołuje wspomnienia z epoki, a błyszczące czarne logo na matowym tle dodaje współczesny akcent.

Przetwornik

Brzmienie vintage REL zawdzięcza sercu modelu Classic 98: 10-calowemu przetwornikowi skierowanemu w dół, wykonanemu przy użyciu naszej tradycyjnej techniki w której sięgamy do papierowych membran. Przetwornik ten, zbudowany tak, aby poradzić sobie z dużą mocą oferowaną przez wzmacniacz Classic 98, daje dźwięk, który jest nie tylko mocny, ale także czysty i głęboki. Chociaż Classic 98 zachowuje estetykę naszych historycznych modeli, gra głośniej, a jego bas schodzi głębiej, dzięki czemu możemy z nim liczyć na wrażenia dźwiękowe, które łączą niezawodność i technologię nowoczesnych modeli REL z wyglądem i dźwiękiem retro.

Mistrzostwo papierowej membrany: prasowany na gorąco, lekki papier tworzy zewnętrzne 2/3 stożka. Wewnętrzna nasadka to wysokiej jakości suszony na powietrzu papier, który usztywnia przetwornik, dzięki czemu Classic 98 przewyższa wiele naszych produktów z przeszłości. Naturalna, butylowa otoczka zapewnia delikatną, a kiedy trzeba mocną dynamikę.

Elektronika

W latach 90. zaoferowanie wzmacniacza o mocy 300 W w przystępnej cenie było poważnym wyzwaniem. Dzisiaj REL mógł wykorzystać jeden ze swoich najnowszych projektów – wysokoprądowy wzmacniacz pracujący w klasie D.

W Classic 98 połączono wyjątkowy wzmacniacz z wejściami wysokopoziomowymi i nowoczesnymi filtrami. Filtry te, charakteryzujące się szybką reakcją wynoszącą 8 ms, są intuicyjne w obsłudze i niezawodne. W przeszłości REL oferował znakomite, ale bardzo trudne w obsłudze filtry ABC – ale, jak mówi, niektóre rzeczy lepiej zostawić w przeszłości. Aby jeszcze bardziej poprawić dźwięk, w nowym subwooferze zastosowano unikalne wersje własnych rozwiązań, takich jak LimitLess™ Limiters™ i Perfect Filters™, dzięki czemu wzmacniacz Classic 98 oferuje harmonijne połączenie nowoczesności i stylu vintage.

Łączność bezprzewodowa

U podstaw naszej marki leży potrzeba przekraczania granic. Dowodem tego jest nasza technologia związana z bezprzewodowym przesyłem sygnału, dzięki której jesteśmy liderem w branży audio, zarówno pod względem innowacyjności, jak i jakości dźwięku. Nie skupiamy się wyłącznie na dynamice; gwarantujemy, że sygnał jest przesyłany z zerową kompresją. To zaangażowanie skutkuje najwyższą jakością dźwięku w połączeniu z przyjazną dla użytkownika obsługą.

W przypadku Classic 98 z dumą oferujemy dwie najnowocześniejsze opcje bezprzewodowe dostosowane do różnorodnych potrzeb:

AirShip II — stworzony dla naszych modeli referencyjnych system jest wzorem zaawansowanej technologii bezprzewodowej. Działając na częstotliwości 5,8 GHz, obsługuje zarówno połączenie wysokopoziomowe, jak i .1/LFE, nawet jednocześnie. Zapewnia to fantastyczny dźwięk w kinie domowym, dzięki czemu jest on idealnym wyborem dla tych, którzy wymagają w kinie tego, co najlepsze.

HT-Air Mk II Wireless — ukłon w stronę naszych modeli HT. HT-Air Mk II oferuje eleganckie i ekonomiczne rozwiązanie łączności bezprzewodowej. Transmisja z częstotliwością 5,8 GHz umożliwia bezbłędne przesyłanie sygnałów stereofonicznych o do wyjść niskopoziomowych lub sygnałów .1/LFE bez kompresji. Warto jednak zauważyć, że HT-Air MKII nie obsługuje łączności dla wejść wysokopoziomowych.

Cena: 7 190 zł

DYSTRYBUCJA W POLSCE:

Audio Center Poland

Adres:  ul. Henryka Sucharskiego 49, 30-898 Kraków

Telefon: +48 508 590 213 | 12 265 02 85 | 12 265 02 86

http://www.audiocenter.pl

E-mail: audiocenter@audiocenter.pl

Redakcja: audiomuzofans.pl

J.S.