TAGA HARMONY WPROWADZA NOWĄ SERIĘ GŁOŚNIKÓW

TAGA Harmony,  wprowadzeniu nową serie głośników Platinum v3

Nowa seria Platinum v. 3 wykorzystuje tylko kilka elementów wspólnych z poprzednią edycją: kształty obudów TLIE, porty bassreflexu BOM, górna nakładka przetwornika wysokotonowego TTP i terminale głośnikowe. Jak zwykle głownie skupiliśmy się na intensywnych testach odsłuchowych i korektach dźwięku raczej niż na tworzeniu perfekcyjnych specyfikacji „na papierze”, ponieważ muzyka i generalnie dźwięk to są emocje, uczucia i pasja. Nie tylko specjaliści byli zaangażowani w cały projekt, ale my wszyscy w TAGA Harmony, ponieważ dzielimy tę samą miłość do doskonałego dźwięku.

 

Cytat z broszury reklamowej Platinum v.3

“Nasz slogan dla Platinum v. 3 Born in Europe – Crafted for the World to bardzo poważne zobowiązanie i tak je traktujemy. Dlatego nasz polski projektant i jeden z najbardziej znanych testerów audio Pan Arek Ogrodnik osobiście stroił każdy model w serii. Aby uhonorować jego znamienity kunszt i podkreślić unikalny charakter tego projektu nazwaliśmy zwrotnice w serii Platinum v. 3 Zwrotnice Ogrodnika (Ogrodnik Crossovers).

Nie jest łatwo pisać o brzmieniu tak samo jak jest trudno pisać o emocjach – dlatego zawsze zachęcamy do słuchania i poczucia dźwięku samemu. Gdybyśmy mieli napisać kilka słów o charakterze Platinum v. 3 to byłoby to: głęboki, perfekcyjnie kontrolowany i zdefiniowany bas, łagodna i bogata średnica oraz przemawiająca, detaliczna i krystalicznie czysta góra jak również bardzo otwarta i „pełna powietrza” scena muzyczna.

Oczywiście to tylko słowa lecz za serią Platinum v. 3 stoi prawdziwa pasja, emocje i miłość do muzyki – kochamy to wszystko i opracowaliśmy tą serię właśnie z tej miłości – wierzymy, że podzielicie nasze uczucia!”

 

WYGLĄD/BUDOWA

 

PRZETWORNIKI

WYSOKOTONOWY

2-giej generacji panel głośnika wysokotonowego TWG-I (Taga WaveGuide) – specjalnie ukształtowana powierzchnia wraz ze specjalnymi małymi zagłębieniami pełni rolę dyfuzora, który pomaga w równym i szerokim rozpraszaniu dźwięku zarówno na osi głośnika, jak i poza nią. Metalowa, siatkowana maskownica kopułki o niskiej dyfrakcji dodatkowo poprawia pasmo przenoszenia poza główną osią. Ukierunkowanie oraz szersze pole rozpraszania w najnowszej edycji zostały przeprojektowane aby zapewnić lepszy przepływ strumienia dźwięku i jeszcze szersze pole rozpraszania, co pomaga zbudować bardziej trójwymiarową i naturalną scenę muzyczną. Zmniejszenie ilości komponentów oznacza lepszą strukturalną sztywność, niższe zniekształcenia i rezonanse.

Głośnik wysokotonowy TPTTD-I (Taga Pure Titanium Tweeter Dome) wykorzystuje zmieniony kształt i lżejszą tytanową kopułkę a dodatkowy pierścień miedziany na nabiegunniku zwiększa i poszerza pole SPL (Poziom Ciśnienia Akustycznego) i jednocześnie w tym samym czasie obniża zniekształcenia i zapewniają szybszy i precyzyjniejszy ruch kopułki, co przekłada się na bardziej dokładny i „napowietrzony” dźwięk.

TTP (Taga Top Plate) – górna pokrywa głośnika wysokotonowego (tylko niektóre modele), dodatkowo ogranicza powstawanie wewnętrznych fal stojących oraz zapewnia lepsze, trójwymiarowe rozpraszanie wysokich tonów po pomieszczeniu.

 

ŚREDNIOTONOWY, ŚREDNIONISKOTONOWY & NISKOTONOWY

2-giej generacji głośniki średnio, średnioniskotonowe i niskotonowe TPACD-I (Taga Pure Aluminum Cone Driver) z TRCS – sztywny aluminiowy kosz i ultraszybki ruch membrany zapewniają gładkie, bogate i bardzo naturalne pasmo średnicy jak również głębokie, precyzyjne i detaliczne brzmienie basu.

• Lżejsze membrany aluminiowe o zmienionym kształcie zapewnią szybszy i precyzyjniejszy ruch membrany, co przekłada się na bardziej dokładny i „napowietrzony” dźwięk.

• Płaska aluminiowa nakładka przeciwpyłowa zwiększa przepływ powietrza i łagodzi pasmo częstotliwości.

• Wytrzymała i mocna struktura napędu składa się z powiększonych magnesów: Φ90 w głośniku średniotonowym, podwójnych Φ110 i Φ100 w niskotonowym F-120 v. 3 /F-100 v. 3, Φ120 w średnioniskotonowym

B-40 v. 3 (cała struktura dla B-40 v. 3 jest dokładnie taka sama jak w flagowych Diamond B-60) oraz z całkowicie nowej cewki miedzianej typu „flat-wire”, gwarantując przenoszenie wyższych poziomów mocy i dłuższy okres pracy dla krańcowych zakresów bez zwiększania temperatury, co pozwala generować lepsze i bardziej dynamiczne brzmienie.

1. Dodatkowy powiększony magnes ferrytowy [tylko głośniki niskotonowe w F-120 v. 3 /F-100 v. 3]

2. Nabiegunnik

3. Powiększony magnes ferrytowy

4. Płyta nabiegunnikowa

5. Aluminiowy kosz z odlewu ciśnieniowego poddany powierzchniowej anodyzacji

6. Resor

7. Cewka i uzwojenie miedziane typu “flat-wire”

8. TPACD-I membrana z aluminium i zawieszenie gumowe TRCS

9. Aluminiowa nakładka przeciwpyłowa

PASYWNY RADIATOR (tylko F-120 v. 3)1. Tylna pokrywa

2. Aluminiowy kosz z odlewu ciśnieniowego poddany powierzchniowej anodyzacji

3. 77g krążek stalowego obciążenia

4. Resor

5. 23g krążek stalowego obciążenia

6. Membrana z aluminium i zawieszenie gumowe TRCS

7. Aluminiowa nakładka przeciwpyłowa

Pasywny radiator TPAPR-I (Taga Pure Aluminum Passive Radiator) z TRCS z membraną, nakładką przeciwpyłową i koszem z aluminium. TPARP-I pogłębia zasięg najniższych częstotliwości wykorzystując wewnętrzne ciśnienie wygenerowane przez aktywne przetworniki niskotonowe.

• Lżejsza membrana aluminiowa o zmienionym kształcie zapewnia szybszy i precyzyjniejszy ruch membrany, co przekłada się na bardziej dokładny i „napowietrzony” dźwięk.

• Płaska aluminiowa nakładka przeciwpyłowa zwiększa przepływ powietrza i łagodzi pasmo częstotliwości.

TRCS (Taga Reversed Cone Surround) “odwrócone” zawieszenie membran zapewnia stabilniejszy, szybszy i większy zakres ruchu membrany dzięki czemu osiągnięto większą dynamikę I bardziej precyzyjny i naturalny dźwięk.

 

OBUDOWY & KOMPONENTY

TLIE-I (Taga Low Interference Enclosures) – 2-giej generacji obudowy o „niskich poziomie zakłóceń” są wykonane z wysokiej jakości, dużej gęstości płyt MDF o grubości 15mm z wewnętrznymi obręczami (modele podłogowe) w celu zwiększenia ich sztywności i ograniczenia niepożądanych rezonansów.

Grubsze wewnętrzne obręcze i dodatkowe wzmocnienia poprzeczne (zastosowano dwa w Platinum F-120 v. 3, jedno w Platinum F-100 v. 3) również redukują rezonanse.

Kształt obudów został perfekcyjnie wykonany pod kątem nie tylko wspaniałego i nowoczesnego wyglądu, ale głównie po to, żeby obniżyć niepożądane rezonanse, rozproszenia lub turbulencje, które mogłyby mieć negatywny wpływ na jakość dźwięku.

Nowy elegancki i dyskretny design nóżek zadaje szyku Platinum v.3 i ich nowoczesnemu lecz ponadczasowemu wyglądowi. Nowy najwyższej jakości materiał wytłumiający pomaga lepiej “rozbijać” fale stojące, zmniejszać rezonanse i ograniczać zniekształcenia co poprawia płynność i charakterystykę dźwięku we wszystkich zakresach.

Całkowicie nowe nóżki ze szpilkami – wszystkie modele podłogowe są wyposażone w aluminiowe nóżki i szpilki. Nóżki są wyjątkowo sztywne i grube zapewniając prawie idealną izolację kolumny od podłoża, zwiększa to transparentność dźwięku i definicję oraz kontrolę basu.

 

ZWROTNICE & OKABLOWANIE WEWNĘTRZNE

Zwrotnice Ogrodnika (Ogrodnik Crossovers) – dźwięk serii Platinum v. 3 kontrolowany jest przez sekcje zwrotnic Ogrodnika. Są one specjalnie i osobiście zaprojektowane oraz zestrojone przez znanego polskiego projektanta kolumn głośnikowych i recenzenta prasy audio Pana Arka Ogrodnika.

Używamy minimalną ilość wysokiej jakości i precyzyjnie dobranych komponentów w sekcjach wysoko i nisko pasmowych, co zapewnia najlepszą neutralność oraz możliwość obsługi dużej mocy z większą precyzją.

Wewnętrzne okablowanie zostało specjalnie zaprojektowane i wyprodukowane dla serii Platinum v. 3 przez XLO U.S.A., jednego z najlepszych producentów kabli audio na świecie.

Wielożyłowe przewody z miedzi beztlenowej o grubości 14AWG są wykorzystane do połączenia przetworników ze zwrotnicami zapewniając, że sygnał audio nie straci nic z ważnych detali na drodze od wzmacniacza do głośników.

PORTY BASSREFLEX

BOM (Bassreflex Omnidirectional Module) – nisko-szumowe i ultra-szybkie porty basu wykorzystują dyfuzory zwiększające dyspersję niskich częstotliwości.

 

TERMINALE GŁOŚNIKOWE

Wysokiej jakości, pozłacane terminale akceptują przewody o przekroju do 10AWG oraz większość popularnych rodzajów wtyków. Wszystkie modele kolumn podłogowych i podstawkowych oferują możliwość „bi-wiring” i „bi-amping”.

 

MASKOWNICE

Wszystkie modele są wyposażone w magnetycznie mocowane maskownice co pomaga zachowywać elegancki wygląd przedniego panelu kolumn głośnikowych i nowych przetworników, jak również przyczyniają się do obniżenia zniekształceń, gdy maskownice są zdjęte.

WYKOŃCZENIA

 BLACK                    MODERN WENGE                   OAK                            WALNUT

Starannie wyselekcjonowane, wysokiej jakości wykończenia winylowe są bardzo trwałe, eleganckie, imitują strukturę naturalnego drewna i są przyjemne w dotyku. Wykończenia winylowe są schludnie nałożone na obudowy przy użyciu precyzyjnych maszyn w celu zapewnienia najlepszego wyglądu.

MODEL

PLATINUM F-120 V. 3

PLATINUM F-100 V. 3

PLATINUM B-40 V. 3

KONSTRUKCJA

Podłogowa, 3-drożna,

4 głośniki, 1 pasywny radiator,

Bi-wiring, tylny podwójny bassreflex

Obudowa 15mm MDF TLIE-I

Odcięcie zwrotnicy 450Hz, 4.7kHz

Podłogowa, 3-drożna,

4 głośniki, Bi-wiring, przedni bassreflex

Obudowa 15mm MDF TLIE-I

Odcięcie zwrotnicy 450Hz, 4.5kHz

Podstawkowa, 2-drożna,

2 głośniki, Bi-wiring, przedni bassreflex

Obudowa 15mm MDF TLIE-I

Odcięcie zwrotnicy 5kHz (-6dB)

PRZETWORNIKI

Wysokotonowy 25mm (1”)

TPTTD-I, panel TWG-I, TTP

Średniotonowy 133mm (5.25”)

TPACD-I, TRCS

Niskotonowy 2 x 165mm (6.5”)

Wysokotonowy 25mm (1”)

TPTTD-I, panel TWG-I, TTP

Średniotonowy 133mm (5.25”)

TPACD-I, TRCS

Niskotonowy 2 x 165mm (6.5”)

Wysokotonowy 25mm (1”)

TPTTD-I, panel TWG-I, TTP

Średnioniskotonowy 165mm (6.5”)

TPACD-I, TRCS

 

Radiator pasywny 165mm (6.5”)

TPAPR-I, TRCS

TPACD-I, TRCS

ZALECANA MOC

WZMACNIACZA

20 – 280 W

20 – 250 W

20 – 150 W

EFEKTYWNOŚĆ

93 dB

92 dB

89 dB

IMPEDANCJA

PASMO PRZENOSZENIA

28Hz – 40kHz

30Hz – 40kHz

38Hz – 40kHz

WYMIARY (W/S/G)

118 x 25 x 34 cm

(z maskownicą, nóżkami i szpilkami)

110 x 25 x 34 cm

(z maskownicą, nóżkami i szpilkami)

41 x 25 x 27 cm

(z maskownicą)

WAGA (NETTO)

46.6 kg / pair

(z maskownicą, nóżkami i szpilkami)

39.2 kg / pair

(z maskownicą, nóżkami i szpilkami)

15.6 kg / pair

(z maskownicą)

DOSTĘPNE

WYKOŃCZENIA

Starannie dobrane wysokiej jakości wykończenia winylowe są bardzo trwałe, eleganckie, imitują naturalną strukturę drewna i są bardzo przyjemne w dotyku.

Wykończenia te zapewniają najlepszy wygląd, dzięki starannemu nakładaniu ich na obudowy. Specjalnie zaprojektowane maszyny dbają, by proces ten był maksymalnie precyzyjny.

Black / Modern Wenge / Oak / Walnut


Platinum B-40 v.3 – 1 699 zł para 
Ceny sugerowane nowych głośników to ;

Platinum F-100 v.3 – 3 899 zł para 

Platinum F-120 v.3 – 4 599 zł para 

Dystrybucja w Polsce:

Polpak Poland sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 333A
05-816 Reguły k/Warszawy

http://www.polpak.com.pl/

 

redakcja: audiomuzofans.pl