TEST: Quad Artera Solus Play – all in one z super dźwiękiem

Quad Artera Solus Play

Zintegrowany wzmacniacz mocy z możliwością bezprzewodowego, strumieniowego odtwarzania muzyki z DTS Play-Fi, z wbudowanym DAC i odtwarzaczem płyt CD co nie jest raczej standardem w tego typu urządzeniach.

BUDOWA/WYGLĄD:

Z pewnością niektórzy z Was mieli już okazję zapoznać się z urządzeniami firmy Quad. Niedawno przypadła inauguracja rynkowa kolejnego rozwiązania ALL-IN-ONE opartego na dobrze ocenianym przez fachowców i bogatym w opcje urządzeniu Artera Solus.

QUAD poszedł jeszcze dalej i Artera Solus Play zawiera platformę DTS Play-Fi®. Dzięki tej technologii DTS Play-Fi® muzykę można przesyłać strumieniowo przez sieć bezprzewodową w formacie o wysokiej rozdzielczości i w razie potrzeby można ją łatwo rozszerzyć do systemu multiroom. Można przesyłać strumieniowo z dowolnego źródła w sieci bezprzewodowej, w tym smartfonów, tabletów lub komputerów, a także obsługiwać bibliotekę strumieniową przechowywaną na dowolnym dysku NAS zgodnym z DLNA lub serwerze multimediów w tej samej sieci domowej.

Sieć Wi-Fi Artera Solus Play jest zasilana przez DTS Play-Fi: platformę kontrolowaną przez aplikację, zapewniającą wysokiej jakości bezprzewodowy dźwięk w całym domu, zdolną do strumieniowego przesyłania muzyki w wysokiej rozdzielczości do 24 bitów / 192 kHz i obsługiwaną przez większy zakres uznanych marek audio niż jakakolwiek inna platforma bezprzewodowa.

Bezpłatna aplikacja Play-Fi (dostępna na urządzenia iOS, Android i Kindle Fire, komputery PC z systemem Windows oraz smartwatche Apple i Android) to intuicyjna brama do wielu usług muzycznych, w tym Spotify, Tidal, Amazon Music, Deezer, Qobuz, HDtracks, TuneIn, iHeartRadio i SiriusXM.

Play-Fi obsługuje plik w różnych formatach, w tym MP3, MP4A, AAC, FLAC, WAV i AIFF. W trybie standardowym, zoptymalizowanym pod kątem przepustowości multiroom, dźwięk jest przesyłany strumieniowo z prędkością do 16 bitów / 48 kHz – podobnie jak w jakości CD. Włączając tryb krytycznego odsłuchu Play-Fi, dźwięk o wysokiej rozdzielczości do 24 bitów / 192 kHz może być przesyłany strumieniowo do Artera Solus Play przez Wi-Fi lub kabel Ethernet, bez transkodowania lub downsamplingu.

Istnieją inne sposoby bezprzewodowego strumieniowania muzyki do Artera Solus Play, inne niż za pośrednictwem aplikacji Play-Fi. Użytkownicy Spotify mogą łączyć się bezpośrednio z aplikacji Spotify dzięki Spotify Connect, a możesz przesyłać strumieniowo ze smartfonów i tabletów bez łączenia się z lokalną siecią Wi-Fi dzięki aptX Bluetooth.

Możliwości łączeniowe urządzenia poza odtwarzaniem strumieniowym są fantastyczne. Mimo tego, że jest to urządzenie typu ALL-IN-ONE otwiera wiele możliwości współpracy innym sprzętem i nie ogranicza nam możliwych konfiguracji systemu.

Budowa z pewnością można powiedzieć – bardzo ciekawa. Boczne radiatory stanowiące na pierwszy rzut oka o solidności i ukrytej mocy wzmacniacza, ładny ascetyczny panel przedni (srebrny / czarny) pozbawiony nadmiaru przycisków i do tego wszystkiego sprytne szklane wypełnienie obudowy licującej się od góry z radiatorami i panelem w formie nadstawki/pokrywy na izolowanych krążkach.

W sercu Artera Solus Play znajduje się ES9018 Sabre32 Reference. Wybitny, 32-bitowy, ośmiokanałowy, hybrydowy, układ Delta-Sigma DAC – fachowo zaimplementowany przez renomowanych inżynierów elektroników Quad.

W przypadku odtwarzania płyty CD, szczelinowy mechanizm ładowania buforuje dane z płyty przed przesłaniem ich do sekcji asynchronicznego DAC. Cztery opcje filtrów cyfrowych pozwalają użytkownikom dostosować dźwięk zarówno z płyt CD, jak i zewnętrznych źródeł cyfrowych, do własnego gustu i charakteru materiału źródłowego.

Przedwzmacniacz i stopnie wzmacniacza mocy Artera Solus Play zawierają zbalansowane obwody, krótkie i bezpośrednie ścieżki sygnału oraz wysokiej jakości komponenty, aby zachować czystość dźwięku. Głośność jest regulowana w domenie analogowej pod kontrolą mikroprocesora, wysyłana bezpośrednio do końcówki mocy dual-mono klasy AB, która dostarcza 2x75W przy 8 omach.

Co ważne w zakresie budowy urządzeń w świecie sprzętu audio, aby zminimalizować zniekształcenia, zasilacze lewego i prawego kanału są odizolowane od siebie, a także od reszty systemu.

Istnieje wiele opcji połączeń kablowych. Sześć wejść cyfrowych – dwa koaksjalne, dwa optyczne, USB

Chcecie porozmawiać o audio i muzyce ?

ZAPRASZAMY DO NASZEJ GRUPY NA FACEBOOK

AudioMuzoFans

BRZMIENIE:

Urządzenie musi dostać kilka minut na rozgrzewkę przed głównym odsłuchem. Ten odsłuchowy maraton jest gwarantowany za każdym razem, kiedy postanowisz posłuchać swojej ulubionej muzyki i to bez względu czy z plików, czy z CD.

Pierwsze słowa, które nasuwają się po „odpaleniu” jednego z nieco spokojniejszego materiału Diany Krall z płyty „Wallflower” z pogranicza popu i klasyki na Qued Artera Solus Play to blask. Muszę się tak wyrażać o płynącej muzyce. Utwór „Superstar” wybrzmiał chyba nieprzypadkowo. Wszystkie kolejno przesłuchiwane numery rozbłyskiwały swoim blaskiem jak gwiazdy na ciemnym niebie na nad bezkresną pustynią.

Drugim skojarzeniem jest plastyczność barwy dźwięku w całym paśmie. Można byłoby poprzestać na tym stwierdzeniu. Niektórzy z Was rozumieją o co mi chodzi, jeśli długo poszukiwaliście dla siebie dobrych, sprawiających radochę rozwiązań audio. Dodam, że sięgając po to urządzenie po pierwsze oszczędza się na budowie złożonego systemu i okablowaniu, a po drugie nie zaburzy się ascetycznej architektury niektórych super nowoczesnych pomieszczeń. Podłączasz tylko kabel zasilający, głośnikowy i zabawa się zaczyna.

Dla zwiększenia dynamiki odsłuchu, bo apetyt rośnie w miarę jedzenia, wcisnąłem play, żeby posłuchać bardzo dobrze zrealizowanych nagrań Kari Bremnes, ale tym razem z plików. Usiadłem i zacząłem nagrywać telefonem, żeby tylko szybko poinformować świat i moich kolegów, że coś się fajnego u mnie dzieje i zapraszam do siebie.

Zapewniam, że dobrze nagrany materiał Hi-Res, zapewni jeszcze większy skok wydajności, który sprawi, że poczujesz, iż cały ten proces jest wart wysiłku. Nie jest to abstrakcyjna korzyść. Quad odpowiada prawdziwym poziomem werwy i entuzjazmu. Quad jest naprawdę bardzo dobry. Nie traktował podczas tego muzycznego maratonu żadnego pasma prezentowanych podczas odsłuchu nagrań jako nieistotnego lub niepotrzebnego. To się da zauważyć. Im więcej słuchasz, tym jesteś bardziej i bardziej pozytywnie zaskakiwany.

Później już tylko w celu rozwiania wątpliwości o uniwersalności grania zdecydowałem się na płytę „Full Circle” zespołu CREED, bo lubię, ale żeby docenić, trzeba mieć na czym posłuchać. Fajnie, dynamicznie, czytelnie, szczegółowo.

PODSUMOWANIE:

Świetna specyfikacja w cenie, brzmi naprawdę znakomicie, blask i plastyczność w całym paśmie nie narzucający się, nie agresywny i bardzo dobrze wykonany.

Jedynie do czego możemy się przyczepić to ocena platformy Play-Fi, która nie jest tak naprawdę sprawiedliwa dla Quad. Play Fi jest teraz coraz bardziej elastyczną i wydajną platformą, lecz niestety nie jest pozbawiona wad. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie zostaną usunięte te niedogodności.

Oznacza to, że Quad, który jest świetny pod względem specyfikacji, zajmuje miejsce jako naprawdę bardzo dobry, wszechstronny sprzęt i za swoją wartość jest blisko silnej a zarazem droższej konkurencji, ale oferuje jeszcze coś więcej, bo odtwarzanie płyt CD, której to zintegrowanej funkcji i tak dobrze działającej najistotniejsza konkurencja nie ma.

W rezultacie to budzi okazję. Quad Artera Solus Play jest prawdziwym ALL-IN-ONE i może być postrzegany jako Best Buy, a takie stwierdzenie z pewnością znajdziecie w prasie zagranicznej.

REKOMENDACJA AUDIOMUZOFANS

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

Ogólny opisOdtwarzacz CD, DAC, przedwzmacniacz ze zintegrowanym wzmacniaczem
Kluczowe technologie i funkcjeDSD (kompatybilny do DSD256) / Bluetooth (aptX) Technologia DTS Play-Fi
Formaty plików audioALAC, WAV, FLAC, AIFF, WMA, MP3, AAC, AACHE, AAC +, DSD64, DSD128, DSD256
Konwerter D/AESS ES9018 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy
Wejście USBUSB B (PC/MAC)
Cyfrowe wejścia audio2 x optyczne TOSlink, 2 x RCA (DIG1, ​​DIG2)
Cyfrowe wyjścia audio1 x optyczne TOSlink, 1 x RCA (DIG)
Wejścia analogowe2 x RCA (AUX1, AUX2)
Wyjścia analogowe2 x RCA, 2 x XLR, 6.3mm słuchawkowe Jack
Wyjścia głośnikowe1 para rodowanych zacisków głośnikowych
Częstotliwość próbkowania (USB B)44,1 kHz, 48 kHz, 88,2 kHz, 96
kHz, 176,4 kHz, 192 kHz, 384 kHz
Próbkowanie44,1 – 192 kHz (wejścia / wyjścia cyfrowe)
Pobór mocy w trybie czuwania<0,5 W.

Sekcja przedwzmacniacza
 
Poziom wyjściowy (1 kHz) zmienny poziom wyjściowyRCA 0-2,3 Vrms / XLR 0-4,6 Vrms
Pasmo przenoszenia20 Hz-20 kHz, 1 kHz (± 0,2 dB)
Całkowite zniekształcenia harmoniczne<0,002% (przy 1 kHz, BW = 20 Hz – 20 kHz)
Stosunek sygnału do szumu (S/N)> 110 dB (ważone A, odniesienie 1 V)
Separacja kanałów> 100 dB (1 kHz)
Sekcja wzmacniacza mocy 
Znamionowa moc wyjściowa2 x 75 W (8 Ω)
Pasmo przenoszenia± 0,5 dB (20 Hz – 20 kHz, 1 kHz)
Całkowite zniekształcenia harmoniczne<0,003% (przy 1 KHz, 50 W / 8 Ω, BW = 20 Hz – 20 kHz)
Stosunek sygnału do szumu (S/N)> 108 dB (ważony A, ref. 75 W)
Separacja kanałów> 82 dB (A ważone, odniesienie 1 W)
Zakres dynamiczny A-waż.> 98 dB
Wymagania dotyczące zasilania (w zależności od regionu)220 V-240 V ~ 50-60 Hz
100 V-120 V ~ 50-60 Hz

Wymiary i waga
 
Wymiary (bez opakowania)320 x 320 x 105 mm
Wymiary (w opakowaniu)465 x 465 x 220 mm
Waga netto11,5 kg
Waga brutto13,8 kg
Cena 8 999,00 zł

Sprzęt użyty do testu:

CD: Ayre C-5xeMP

Wzmacniacz: Hegel H80, Electrocompaniet ECI-5

Kolumny: Golden Ear model TRITON 5, VANDERSTEEN 1Ci, Rosso Fiorentino Certaldo 2

Interkonekty: Silversmith audio Silver XLR, Shunyata Research Venom USB

Przewody głośnikowe: Supra Sword, Melodika MDSC 2530

Listwa Zasilająca: Taga PF-1000

Sieciówki: PowerChord Audience, Shunyata Venom,

Stolik audio: AlpinLine