TEST: UNITRA powrót do przyszłości !!!

ZESTAW UNITRA WSH-805, CSH-801, ZGZ-801, ZGB-401

Unitra powróciła po kilkudziesięcioletniej nieobecności. Chociaż wcześniej były podejmowane próby rebrandowania azjatyckich produktów niskiej jakości, to nie można ich nazwać kontynuacją PRL-owskiego giganta polskiego audio. Dopiero w 2023 uruchomiono polski dział konstrukcyjny i produkcyjny i od razu stworzono kompletny zestaw audio, czyli klasycznie: źródło- wzmocnienie – kolumny głośnikowe.

BUDOWA/WYGLĄD:

Nie będziemy otwierali otwartych drzwi co do budowy i dlatego po informacje techniczne zapraszamy na stronę https://unitra.com/pl

Urządzenia przez nas przetestowane to ( opisy ze strony producenta):

WSH-805

Wzmacniacz zintegrowany stereo o konstrukcji dual-mono

Wzmacniacz zintegrowany stereo o konstrukcji dual-mono jest inspirowany złotą erą stereo lat 70-tych. Ponadczasowy design ze wskaźnikami wychyłowymi oraz opatentowaną technologią automatycznych przełączników. Wykonany w topologii current feedback o świetnych parametrach w pełni analogowego toru audio, w szczególności idealnej separacji kanałów audio oraz unikalnej czystości dźwięku. Posiada funkcję zmiany klasy pracy oraz szeroki wybór wejść sygnałowych, w tym wejścia zbalansowane.

https://unitra.com/pl/produkt/wsh-805-wzmacniacz-zintegrowany

CSH-801

Odtwarzacz CD z DAC i funkcją transportu

Odtwarzacz CD z DAC i funkcją transportu posiada design dopasowany do stylistyki nowej linii urządzeń Unitra oraz unikalny interfejs z podświetlanym wyświetlaczem E Ink o przyjemnym, naturalnym wyglądzie kartki. Wyglądu dopełnia aluminiowe wykończenie panelu frontowego oraz wizjer płyty CD. Wbudowany przetwornik cyfrowo – analogowy umożliwia podłączenie odtwarzacza bezpośrednio do wzmacniacza analogowego, a wyjścia cyfrowe umożliwiają opcjonalną komunikację z zewnętrznym konwerterem.

https://unitra.com/pl/produkt/CSH-801-odtwarzacz-CD

ZGZ-801

Zestaw głośnikowy o konstrukcji zamkniętej i wysokiej skuteczności

Referencyjny zestaw głośnikowy ZGZ-801 o konstrukcji obudowy zamkniętej i objętości 75 litrów. Posiada customowe przetworniki nisko i średniotonowe z aluminiowymi koszami o podwyższonej sztywności z lekką celulozową membraną, pracujące w układzie 3-drożnym, wykorzystującym zwrotnicę o zaawansowanej konstrukcji. Zestaw charakteryzuje się wysoką skutecznością, dynamiką, efektywnością oraz łagodną charakterystyką impedancji. Idealnie komponuje się z każdym wzmacniaczem.

https://unitra.com/pl/produkt/ZGZ-801-kolumny-glosnikowe

ZGB-401

Zestaw głośnikowy z konstrukcją bass-reflex

Głośniki podstawkowe Unitra ZGB-401 to konstrukcja obudowy z tunelem bass-reflex. Za dźwięk odpowiadają specjalnie dobrane przetworniki pracujące w układzie dwudrożnym. Zestaw charakteryzuje się ponadprzeciętną dynamiką i precyzją brzmienia, pozwalającą z łatwością śledzić najbardziej złożone aranżacje. Doskonale współpracuje z szeroką gamą wzmacniaczy.

https://unitra.com/pl/produkt/ZGB-401-Kolumny-glosnikowe-podstawkowe

I nastał czas na to, czym Unitra urzekła szerokie grono poznających nowe produkty tego polskiego producenta.

Choć wygląd był wzorowany na wcześniejszych produktach Unitry, to uważamy, że jest on ponadczasowy i bardzo elegancki – na pewno będzie pasował do prawie każdego wystroju naszych mieszkań. W produktach Unitry mamy wiele nowoczesnych rozwiązań pozwalających na dopieszczenie użytkownika -choćby opatentowaną technologię automatycznych przełączników, płynną regulację podświetlanych wskaźników wychylonych, a w CD podświetlany wyświetlacz w technologii E Ink znanej z czytników e-booków. Co do jakości wykonania urządzenia Unitry biją na głowę wiele konstrukcji renomowanych producentów – dotyczy to zarówno elektroniki, jak i kolumn głośnikowych.

Uważamy, że jest to bardzo dobra droga na podbój świata audio ( audiofilów estetów 🙂 )


Chcecie porozmawiać o audio i muzyce ?

ZAPRASZAMY DO NASZEJ GRUPY NA FACEBOOK

AudioMuzoFans


BRZMIENIE:

Najwyższy czas na opis brzmienia całego zestawu. Do tego testu zaprosiliśmy kolegów z grupy AudioMuzoFans i na kameralnym spotkaniu wsłuchiwaliśmy się w ich opinie. Kilku nawet przysłało nam krótkie opisy wrażeń, ale o tym w dalszej części recenzji. Zacznijmy od zestawu i muzyki jaką odsłuchiwaliśmy. Zaczęliśmy od wzmacniacza WSH-805 z źródłem CD CSH-801, pod koniec spotkania CD posłużyło jako transport dla DAC Lampizator POSEJDON naprzemiennie z redakcyjnym gramofonem Jaśmin TT 200, głośniki najpierw podłogowe ZGZ-801, a potem podstawkowe ZGB-401, okablowanie -wysokie modele firmy Tellurium Q.

Muzyka to najnowsza płyta winylowa wydawnictwa AC Records JS Bach „Music Of The Heavens” – edycja limitowana, ( jak stwierdził kolega Piotr – Analog, Bach i Diora. To było trio wieczoru) oraz playlista redakcyjna Tidal pod nieoczywistą nazwą (audiofil 🙂 ) było również kilka płyt przyniesionych przez uczestników spotkania w tym same perełki kolegi Romana K.

Przejdźmy do wrażeń muzycznych: pierwszy zestaw z kolumnami podłogowymi zagrał dobrze, lecz zauważyliśmy, że do niskiego pasma wkrada się lekkie rozmiękczenie, co w późniejszym procesie odsłuchowym wyeliminowaliśmy wpięciem DAC-a Lampizatora w tor audio, ale najlepsze było przed nami czyli… I tu nastało bardzo duże zaskoczenie – podłączyliśmy kolumny podstawkowe ZGB-401. Dźwięk się otworzył, nabrał wręcz wzorowej dynamiki, nawet bas w pomieszczeniu 25m2 był odpowiednio duży z kontrolą, wysokie tony szczegółowe i co chyba najważniejsze bardzo przyjemne bez nadmiernej ostrości – to kolumny, które możemy polecić dla wyrafinowanych słuchaczy !!! Niech rekomendacją będzie dla nich bardzo zachwyt kolegi Michała, który krótko podsumował z uśmiechem na ustach to jest to...

W tym zestawieniu bardzo dużą zasługę ma wzmacniacz WSH-805, który nie odbiega jakością dźwięku i wykonania od znacznie droższych konstrukcji. Nowością jest udostępnienie do każdego wzmacniacza pomiarów wykonanych po wyprodukowaniu konkretnego egzemplarza. Co do źródła, czyli CD jest to dobre urządzenie i wzorowo wykonane, lecz niewprowadzające efektu wow do dźwięku ale musimy tu nadmienić, że jako transport spisał się znacznie lepiej.

Przyszedł czas na spostrzeżenia i uwagi kilku słuchaczy na sobotnim spotkaniu.

Marcin i Tomek

Nasze spostrzeżenia co do wczorajszego spotkania:
Unitra przypomina starą dobrą szkołę lat 80 tych
Ładne podświetlenie, aczkolwiek do pełni szczęścia brakuje Bursztynowej barwy. Jakość wykonania na bardzo wysokim poziomie. Po odsłuchu monitorów i podłogówek zdecydowanie wygrywają te pierwsze. Rasowe audiofilske brzmienie, grają jak grać powinny głośniki w przedziale cenowym około 15 tyś. zł.
Wyważony kulturalny dźwięk, który nie męczy, można słuchać godzinami. Wygląd – prosty styl retro PRL.

Generalnie Unitra idzie w dobrym kierunku – oby tak dalej. Zagrała zdecydowanie lepiej niż oczekiwaliśmy !!!

JACEK P.

Na początek chcę podziękować za zaproszenie na spotkanie i możliwość cofnąć się w czasie do lat mojej młodości. Pomimo paru dekad mam go w pamięci, bo każdy z nas młodych, którzy interesowali się muzyką chcieli taki posiadać. Niestety nie wszystkim było to dane. Powracając do czasów współczesnych obecny system Unitry do Unitry z poprzednich dekad to zupełnie inne granie stojące na zupełnie innym poziomie. W poprzednim systemie dominacja góry syczącej oraz dudniącego basu była tym, co każdy w tym okresie czasu od systemu oczekiwał. Obecnie nowa firma postawiła na jakość nie tylko wizualną, ale i brzmieniową. Na początku przyznam się, że nie do końca jest to mój charakter brzmienia.

Jednak doceniam jego walory, jakie zaprezentował zarówno z kolumnami wolnostojącymi jak i podstawkowymi. Duża różnorodność puszczanych płyt z różnego gatunku dała mi możliwość zauważyć, że system bardzo różnicuje materiał i nic od siebie nie dodaje. Jest to w moim odczuciu pozytywny objaw. W tym przypadku bardzo było to odczuwalne, kiedy do systemu Unitry został dołączony DAC Lampizatora Posejdon wtedy przy odsłuchu na kolumnach wolnostojących system zagrał z klasą tak, jak preferuje. Znacznie poprawiła się holografia i wypełnienie średnicy oraz kontrola niskiego basu. Świadczy to o tym, że zarówno kolumny wolnostojące, jak i wzmacniacz ma duży potencjał, a CD niestety trochę odstaje od nich. Innym minusem jaki wizualnie rzucił mi się w oczy to oświetlenie wyświetlaczy wskazówek zegara oraz szczeliny CD, które moim zdaniem są za bardzo agresywne. Pomimo, że można je całkowicie wyłączyć, to kolorystyka nie do końca mnie przekonuje. Po za tym wykonanie super, a pilot pierwsza klasa. Jestem miło zaskoczony jakością systemu pomimo, że osobiście preferuje inne granie jako “analogowiec”.

PODSUMOWANIE:

🏆 Rekomendacja AUDIO MUZO FANS .

Krótko ale treściwie (zestaw z kolumnami podstawkowymi) to jest to !!!

Redakcyjne podsumowanie zobrazujemy gwiazdkami (Cena/Wygląd/Jakość dźwięku)

Wzmacniacz zintegrowany WSH-805 ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Kolumny podstawkowe ZGB-401 ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Kolumny podłogowe ZGZ-801 ⭐️⭐️⭐️⭐️

CD CSH-801 ⭐️⭐️⭐️➕

SPRZĘT UŻYTY DO TESTÓW:

Gramofon: Jasmin TT 200 wkładka Hana ML

Przedwzmacniacz gramofonowy: Audiokultura Iskra 1(test)

CD: DENON DVD 3910,

Streamer: LUMIN U2 MINI

Dac: LAMPIZATOR POSEJDON

Wzmacniacz: LINE MAGNETIC 805ai, AUDIO RESEARCH VSI55

Kolumny głośnikowe: FOCAL ZOLLER SUSPENSE,

Listwa zasilająca: TAGA Harmony PF1000V2

Okablowanie: TELLURIUM Q

Głośnikowy: Silver Diamond

Zworki: Black Diamond

Interkonekty: Black Diamond

USB: Silver Diamond

Zasilające: Silver II

Adaptacja akustyczna :  PANELE UNIWERSALNE FiberPRO Mega Acoustic

Stoliki i podstawa pod gramofon: Alpin Line

DYSTRYBUCJA W POLSCE:

Adres

Unitra Sp. z o.o.

ul. Przejazdowa 2B

02-496 Warszawa

hello@unitra.com

Sprzedaż

780 781 430

pon-pt 9:00 – 17:00

redakcja: audiomuzofans.pl JS