10 lat Soundedit – dekada pod znakiem „Człowieka ze Złotym
Uchem”
Jubileuszowa, dziesiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit
rozpocznie się w łódzkim Klubie Wytwórnia już 25 października i będzie trwała cztery dni.
Organizatorzy zadbali o wyjątkowe koncerty, rozbudowany program warsztatów i spotkań oraz moc
dodatkowych atrakcji. W tym roku nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” odbierze trójka artystów
z trzech zupełnie różnych światów. Łączy ich jednak wspólny mianownik – miłość do muzyki.
Katarzyna Nosowska jest pierwszą kobietą w historii Festiwalu, która podczas uroczystej Gali otrzyma statuetkę „Człowieka ze Złotym Uchem”. Nagroda trafi do rąk artystki w uznaniu za „szczególne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej oraz kunszt słowa”. Statuetkę otrzyma także słynny producent Giorgio Moroder za „całokształt dokonań w dziedzinie produkcji muzycznej”. Ostatnim z nagrodzonych będzie Andrzej Korzyński. Kompozytorowi „Człowieka ze Złotym Uchem” został przyznany w uznaniu za „wybitne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej”.
Koncertowa przygoda rozpocznie się w Łodzi w czwartek 25 października. Na scenie Klubu Wytwórnia o godz. 19:00 pojawią się absolutni pionierzy gatunku ambient house, czyli zespół The Orb. Alex Paterson oraz Jimmy Cauty poprzedzą występ jednego z najbardziej znanych brytyjskich duetów, który porusza się w nurcie muzyki elektronicznej – formacji Orbital. Podczas aftertparty tego dnia w ramach cyklu Echo Studio koncert zagra Reni Jusis.
– Zajmujemy się dźwiękiem i poprawianiem jakości tego, co słyszymy. Zwracamy uwagę na to, jak wyprodukowana jest muzyka i jakiej muzyki będziemy słuchać. To wszystko przecież jest rolą producenta muzycznego, dlatego też całe założenie Soundedit nigdy się nie zmieni, choć przez te dziesięć lat dokładaliśmy do wydarzenia różne elementy, w sposób zupełnie naturalny. Bardzo cieszą mnie takie rzeczy, jak dodatki wizualne, wystawy (m.in. okładek płyt), tematyka filmowa, tematyka praw autorskich i wiele innych. To wszystko będzie się rozwijać w drugiej dekadzie Festiwalu – mówi Maciej Werk, dyrektor Festiwalu Soundedit.
W piątek 26 października w Klubie Wytwórnia koncertowy wieczór rozpocznie grupa The Opposition.
Legenda zimnej fali w Łodzi zaprezentuje m.in. materiał z najnowszej płyty – „Somewhere in
Between”. Będzie to pierwszy koncert zespołu w Polsce od ponad 25 lat! Następnie na scenie pojawią
się pionierzy trip-hopu – formacja Morcheeba. Specyficzne brzmienie zespołu było w latach 90. tak wyraziste i unikatowe, że natychmiast stało się powszechnie znane. Morcheeba podczas koncertu przypomni publiczności swoje największe przeboje, jak i przedstawi kilka utworów z nowego wydawnictwa. Podczas piątkowego afterparty na małej scenie Wytwórni wystąpią zespoły: 19 Wiosen i Bielizna.
Trzeciego dnia Festiwalu Soundedit, w sobotę 26 października o godz. 19:00 swoją wersję popu przedstawi utalentowana Mery Spolsky. Po niej na scenie pojawi się finalista tegorocznego Soundedit Spotlight organizowanego razem z Radiem Łódź. O 20:30 rozpocznie się jubileuszowa Gala wręczenia nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem”. Bezpośrednio po gali koncert zagra Katarzyna Nosowska, promując swój nowy album „Basta”. Wraz z nią na scenie pojawi się Smolik – laureat nagrody Soundedit w 2010 r. Po godz. 22.00 rozpocznie się występ kolejnego z laureatów, pioniera nurtu disco – Giorgio Morodera. Koncertową sobotę podsumuje Andy Votel występując z projektem „Kleksploitation”, czyli autorską wersją psychodelicznych partytur dla kultowej trylogii „Pana Kleksa”.

Ostatni dzień Soundedit – niedziela 28 października to tym razem ukłon w stronę młodszej publiczności oraz uhonorowanie twórczości Andrzeja Korzyńskiego. O godz. 10:00 rozpocznie się w Wytwórni darmowy „Poranek z Panem Kleksem”. Odbędą się warsztaty z budowania instrumentów i poszukiwania dźwięków. O godz. 11:00 dziecięcy zespół The Recyklofons zagra koncert złożony z utworów Andrzeja Korzyńskiego. Poranek zamknie projekcja filmu „Akademia Pana Kleksa”. Tego samego dnia o godz. 18:00 rozpocznie się „Wieczór z Korzyńskim”. W programie: projekcja filmu dokumentalnego „Andrzej Korzyński – Zagubiony diament”, spotkanie z Andrzejem Korzyńskim i Grzegorzem Brzozowiczem oraz koncert – Filip Siejka Band gra Korzyńskiego. Program koncertu w większości składać się będzie z kompozycji do filmów Andrzeja Żuławskiego.