Fortepiany Wolności – Tubis gra Komedę i własne kompozycje.

Fortepiany Wolności – Tubis gra Komedę i własne kompozycje

Tym razem „Fortepiany Wolności” pojawią się przy Tężniach na Retkini (ul. Hufcowa 20). Wybitny łódzki pianista jazzowy – Maciej Tubis – zaprezentuje autorskie interpretacje standardów Krzysztofa Komedy. W repertuarze pojawią się tak znane utwory jak: „Kołysanka Rosemary” czy ballada z filmu „Prawo i pięść”. Nie zabraknie również utworów znanych z płyt łodzianina.

Maciej Tubis – pianista jazzowy, kompozytor, edukator. Jest również asystentem w łódzkiej Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu. Ma na koncie wiele autorskich płyt, nagranych solo, z zespołem Tubis Trio i z duetem Bolewski|Tubis. Artysta bezustannie koncertuje, nagrywa, realizuje projekty muzyczne oraz edukacyjne.

Wspólnym mianownikiem dla Komedy i Tubisa jest podobna filozofia tworzenia muzyki. Tak, jak Komeda szukał swojego języka i pierwszy odszedł od wzorców muzyki amerykańskiej, tak Tubis w swoich autorskich płytach także poszukuje własnych rozwiązań. Zderzenie klasycznej wrażliwości Tubisa z twórczością Komedy owocuje muzyką niezwykle wrażliwą, wielopłaszczyznową i ponadczasową. Takie właśnie kompozycje pozostawił po sobie ten ostatni. Dają się interpretować na wiele sposobów, a jedną z takich prób usłyszymy 5 września w ramach projektu „Fortepiany Wolności”. Do repertuar koncertu Maciej Tubis włączy kompozycje, jakie zawarł na swoich autorskich płytach. Główne inspiracje to twórczości Arvo Parta, muzyka minimalistyczna oraz skandynawski jazz.

Pianista wystąpi 5 IX (niedziela) o godz. 18.00, przy ul. Hufcowej 20 – Retkinia, Tężnie Solankowe. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Projekt, w którym kameralne, fortepianowe koncerty odbywają się w przestrzeni miejskiej, został zainicjowany przez Festiwal Soundedit w 2018 r. „Fortepiany Wolności” to impreza towarzysząca 13. edycji Festiwalu. Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Zadanie „Fortepiany Wolności” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Zdjęcia: Damian Olejniczak