Koncerty upamiętniające Jana Pawła II – Nie lękajcie się!
W Gnieźnie, Niepokalanowie, Łodzi oraz Częstochowie odbędą się wyjątkowe koncerty dla Papieża Polaka. Wystąpią: Władysław Komendarek – mistrz elektronicznych i organowych brzmień oraz Agnieszka Makówka – wybitna mezzosopranistka Teatru Wielkiego w Łodzi. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane w Internecie. Całość przedsięwzięcia jest dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
W roku 2020 obchodzimy setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Sejm uchwalił 2020 r., rokiem właśnie Papieża Polaka. Jan Paweł II odbył łącznie osiem pielgrzymek do Polski. Czasem aż trudno sobie uzmysłowić, że minęło już 40 lat od chwili, gdy Karol Wojtyła po raz pierwszy odwiedził Polskę. Było to bezprecedensowe, historyczne wydarzenie. Zawsze witały go tłumy, zawsze przemawiał słowami mądrymi i dobrymi. Wizyty Papieża były dla Polaków niczym obietnica zbliżającej się wolności, a dziś można powiedzieć, że Karol Wojtyła był Papieżem naszej młodości.
Lokalizacje koncertów z cyklu „Nie lękajcie się!” nie zostały pozostawione przypadkowi: Gniezno (26 lipca), Niepokalanów (27 lipca), Łódź (28 lipca) i Częstochowa (29 lipca). Zostały wybrane tak, by podobnie jak spotkania Papieża z wiernymi, kojarzyły się z nadzieją, jaką zawsze ze sobą przywoził.
Ulubione, przearanżowane melodie Karola Wojtyły, utwory jemu dedykowane oraz uduchowione improwizacje wykonają: Władysław Komendarek – kompozytor, multiinstrumentalista, innowator brzmień. Klawiszowiec grupy Exodus. Agnieszka Makówka – mezzosopranistka Teatru Wielkiego w Łodzi. Klasycznie wykształcona, wciąż poszukuje nowych artystycznych wyzwań.
– Jana Pawła II będę bardzo ciepło zawsze wspominał. To największy autorytet tamtych czasów. Mój dziadek dostał dyplom (ale od innego Papieża za 50-lecie pracy jako organista). Natomiast, jeśli chodzi o Niepokalanów, byłem z mamą na pielgrzymce. Jedenaście kilometrów pokonaliśmy na pieszo, pogoda była słoneczna. Powrót na szczęście był już pociągiem. Byłem również na mszy świętej odprawianej przez Jana Pawła II w Warszawie, na Placu Defilad. Niesamowite wspomnienia i wrażenia! – opowiada Władysław Komendarek.
– Bardzo, ale to bardzo lubię grać koncerty w kościołach. To są warunki do tworzenia muzyki na żywo. Obrazy, ołtarze, ikony, rzeźby; wszystko przepiękne. To buduje nieograniczoną wyobraźnię, która inspiruje do tworzenia zupełnie innej muzyki, czasem ją nawet nazywam – muzyką niebios. A Agnieszka Makówka? Ona doskonale rozumie o co chodzi w muzyce – dodaje kompozytor.
Jan Paweł II nigdy nie unikał wiernych. Z odwagą wchodził pomiędzy reporterów, dziennikarzy i przede wszystkim zwykłych ludzi. Sam chętnie śpiewał, cenił artystów.
– Wizytę Papieża w Łodzi świetnie pamiętam. Przejeżdżał ul. Pabianicką i wyszłam tam w nowej sukience! Wtedy mieć nową sukienkę, to nie było coś codziennego. Oczywiście, był taki tłum, że nie dopchałam się do ulicy. Jednak udało mi się zobaczyć Papieża jak wjechał na rondo przy szpitalu Kopernika. Atmosfera była niesamowita. Ludzie szaleli na jego widok: krzyczeli, śpiewali, bili brawo, płakali. Nieokiełznane emocje! – mówi Agnieszka Makówka.
– Kościoły to najlepsze sale koncertowe! Mój debiut zagraniczny odbył się właśnie w kościele. W brukselskiej katedrze było pięć tysięcy widzów. Byłam na tournée z łódzką Filharmonią wykonując „Requiem” Mozarta. W kościołach często są bardzo dobre organy. To wielka przyjemność śpiewać przy akompaniamencie tego wspaniałego, wielowymiarowego instrumentu. A mistrzem nad mistrze w grze na organach elektronicznych jest Władysław. Bardzo cenię jego artystyczne serce. Nie zapomnę wspólnych, niespodziewanych improwizacji. To zawsze było wyjątkowe doznanie współgrania dusz – kończy śpiewaczka.
Wydarzenia będą transmitowane w Internecie, a później w nim dostępne. Koncerty z cyklu „Nie lękajcie się!” będą prawdziwą artystyczną i duchową pielgrzymką dla osób, które ich wysłuchają. Wskrzeszą pamięć chwil, dzięki którym Polska zmieniła się już na zawsze. Historyczne wizyty Ojca Świętego w Polsce zawsze tak wiele znaczyły dla milionów Polaków. Organizatorzy oraz artyści pragną, by dzięki tym koncertom o nich nie zapomniano.
Grafiki: Tomasz Przybył