LAJ – John Scofield Solo w Łódzkiej Wytwórni

W ramach Letniej Akademii Jazzu odbył się koncert Johna Scofielda, który jest uważany za jednego z najwybitniejszych gitarzystów jazzowych. Tym razem mistrz gitary zagrał solo.

„Moim głównym celem w grze na gitarze zawsze było bycie częścią grupy; odkrywanie muzyki, która powstaje, gdy muzycy słuchają się nawzajem i wspólnie improwizują. Szczerze mówiąc, do tej pory unikałem grania koncertów solowych. Wciąż miewam sporadyczne koszmary o graniu utworu Greensleeves w szóstej klasie! Tam na górze robi się dość samotnie, a ja nie uważałem gitary solo za idealną platformę do improwizacji. To powiedziawszy, po 56 latach gry na gitarze, w końcu jestem zainteresowany pójściem na całość i odkrywaniem możliwości. Minęły dziesięciolecia, zanim zdałem sobie sprawę, że od 1962 roku codziennie gram na gitarze bez akompaniamentu w domu lub w pokoju hotelowym! Ostatnio dużo myślałem o tym, jak mogę zaprezentować program gitarowy solo, który reprezentuje moje pasje i wrażliwość. Moim pomysłem jest, aby opierać się na piosenkach, grając jazzowe, country i rockowe melodie, które kocham, a także niektóre z moich oryginalnych kompozycji. Przygotowywałem się przez prawie rok, pracowałem nad nowymi kierunkami w mojej głowie jednocześnie nie mogąc się doczekać tych koncertów z podekscytowaniem i odrobiną niepokoju. Mam nadzieję, że spodoba Wam się podróż ze mną.“ – John Scofield

Jak zawsze wirtuoz gitary pokazał mistrzowskie opanowanie instrumentu. Niestety nam zabrakło tego, co wnosi zespół, czyli tła, szerszej skali i tego wszystkiego, co daje wkład innych muzyków.

Pomijając wszystkie te aspekty, usłyszeliśmy genialne opanowanie instrumentu i świetny repertuar.

Galeria: