MUZYKA POWAŻNA, CZY MUZYKA KLASYCZNA-WOJTEK PADJAS

Muzyka poważna, czy muzyka klasyczna. Pierwsze określenie może odstraszać. Oznacza bowiem, że do słuchania trzeba koniecznie ubrać się w garnitur i słuchać jej  z właściwym namaszczeniem. Drugie – złudne, bo klasycyzm to tylko jedna z epok w muzyce. A przecież ta muzyka przez całe stulecia służyła rozrywce i to często niewyszukanej. Oto pierwszy z brzegu przykład. Przepiękne koncerty organowe Jerzego Fryderyka Handla. Muzyka organowa kojarzy się nieodmiennie z muzyką religijną, tymczasem te koncerty Handla stanowiły w pełni komercyjny przerywnik w czasie granych w Londynie oratoriów tego kompozytora (zresztą jego oratorium Mesjasz jest zachwycające – i mimo religijnej tematyki wcale nie było grane w kościele) . W czasie przerw  w tych oratoriach, kiedy był czas na wymianę ploteczek i kielich wina,, do organów zasiadał kompozytor i grał “fajne kawałki” głownie po to, żeby sprzedać nuty.

A jego Concertu Grossi ? To popularne, mile dla ucha muzy wykonywane przy różnych, miłych okazjach, np jako uzupełnienie uczt. Taki Telemann na przykład napisał cały cykl kompozycji zatytułowanych Musique de table – czyli muzyka do stołu. więc, jaka tamona  poważna , całkiem niepoważna a używając słynnego powiedzenia niezapomnianego Lucjana Kydryńskiego, to muzyka lekka, łatwa i przyjemna. A dlaczego nie klasyczna? bo klasycyzm, to tylko jedna z epok, w której tworzyli Mozart, Haydn i Beethoven. Inne to barok, romantyzm czy nienazwana już muzyka XX wieku.
Owszem – jest cały wielki nurt muzyki rzeczywiście poważnej a może nabożnej, bo kościół – obok dworów królewskich i arystokratycznych –  był podstawowym “zleceniodawcą”  wśród których najpoważniejszym “producentem” był Jan Sebastian Bach, ale już jego syn (jeden z kilku utalentowanych) Carl Philip Emanuel był dworskim kompozytorem na dworze Franciszka II i tam, razem z tymże – zapatrzonym w pięknych paziów nie własną żonę – grał urocze fletowe koncerty .
A skoro Jerzego Fryderyka Handla przedstawiłem, to zapraszam:
.
 e29330ce4ea081868dda41f7f45f
.
Jeśli ktoś kupi ten box – świetnie zresztą nagrany i utrzymany – audiomuzofan i się powoła na ten tekścik otrzyma płytową niespodziankę – też z muzyką lekką łatwa i przyjemną.
.
Do usłyszenia w sobotę o 21.00 w RMFClassic.
6fb8e936951a126d
Wojtek Padjas