NEWS: Jethro Tull w Bydgoszczy -17 wrześnie 2023

Ian Anderson to Jethro Tull, a Jethro Tull to Ian Anderson. Istniejący od 1967 r. zespół został założony właśnie przez niezwykle uzdolnionego i ekstrawaganckiego multiinstrumentalistę. W kwietniu br. Jethro Tull wydał nowy album – „RökFlöte”. Natychmiast po wydaniu płyty, Anderson z resztą muzyków wyruszył w trasę koncertową zatytułowaną: „The Seven Decades World Tour 2023”. We wrześniu Jethro Tull wystąpi w Polsce.

Trasa „The Seven Decades World Tour 2023” skupia się wokół wczesnych albumów grupy realizowanych w klimacie progresywnym. Są to zatem: „Stand Up”, „Benefit”, „Aqualung”, „Thick As A Brick”, „Passion Play” oraz “Thick As A Brick 2”. Nagrania z tych właśnie płyt są wykonywane podczas nowych emocjonujących i starannie wyreżyserowanych koncertów. Co oczywiste, nie zabraknie również utworów z „RökFlöte”.

Czas, kiedy z powodu pandemii, koncerty nie mogły się odbywać, Anderson z zespołem wykorzystał na nagranie nowego materiału. „RökFlöte” jest oceniana jako niezwykle udana płyta, nawiązująca do najlepszych pozycji w dyskografii zespołu. Jethro Tull przyjedzie do Polski w składzie: Ian Anderson (śpiew, flet, gitara akustyczna, mandolina, buzuki, harmonijka ustna, ukulele), David Goodier (bas), John O’Hara (klawisze), Joe Parrish (gitara) oraz Scott Hammond (perkusja).

Jethro Tull to brytyjski zespół rockowy, należący do kanonicznych grup, dzięki którym muzyka rockowa nabrała takiego, a nie innego kształtu. Założyciel – Ian Anderson – nazwę zespołu zaczerpnął od nazwiska żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku angielskiego agronoma. Grupa nigdy nie zamknęła się w obrębie jednego stylu muzycznego i inspirowała się: blues rockiem, folk rockiem, rockiem progresywnym oraz hard rockiem. Teksty piosenek są zazwyczaj pełne metafor, poetyckie, ironiczne i często prowokacyjne.

Mimo wielu zmian składów, grupa działa od 1967 r. a jego spiritus movens pozostaje artystycznie nieobliczalny lider – Ian Anderson. Jethro Tull nagrało ponad dwadzieścia albumów. Spośród nich, płyty takie jak: „Aqualung” (1971 r.), „Thick as a Brick” (1972 r.) czy „Heavy Horses” (1978 r.) są uznawane za absolutną klasykę rocka.

Bydgoski koncert Jethro Tull odbędzie się 17 wrześnie 2023 r. (niedziela) w Hali Sisu (ul. Toruńska 59) o godz. 19.00 (otwarcie bramek – godz. 18.00). Bilety w cenie od 185 zł do 335 zł są dostępne na stronach: eBilet, Ticketmaster, Eventim, Rock Serwis.

Zdjęcia: materiały prasowe organizatora