NEWS: LEAK wprowadza głośniki Sandwich

63 lata po debiucie, powraca kamień milowy brytyjskiego wzornictwa głośnikowego – nowe
głośniki Sandwich firmy LEAK rozwijają rewolucyjne membrany swoich protoplastów za pomocą
najnowszych technik i materiałów.
Cambridgeshire, Anglia – Jedno z największych nazwisk świata hi-fi połowy XX wieku, LEAK powróciło w
2020 roku z pierwszymi nowymi produktami pod tą marką od lat 70. ubiegłego wieku. Pojawienie się
wzmacniacza zintegrowanego LEAK Stereo 130 i transportu CD LEAK CDT szybko stało się jednym z
najgłośniejszych wydarzeń hi-fi roku, a pod koniec 2022 roku pojawił się drugi wzmacniacz zintegrowany,
Stereo ¬230 – wszystkie łączące vintage’owy urok klasycznego wzornictwa LEAK z najnowocześniejszymi
obwodami audio.
W lutym tego roku oferta LEAK rozszerza się o dwa modele głośników, po raz kolejny inspirowanych
znakomitą przeszłością LEAK. Sandwich 150 i Sandwich 250 czerpią z wzorca ustanowionego przez
oryginalny, wysoce innowacyjny głośnik LEAK Sandwich, który zadebiutował w 1961 roku, i wykorzystują
najnowocześniejsze technologie i materiały, aby zaprezentować najlepsze wcielenia prawdziwego
brytyjskiego klasyka.

Oryginalny LEAK Sandwich – przełomowy projekt głośnika.
W latach 50-tych membrany głośników cierpiały na powszechny problem – brak sztywności. W celu uzyskania niskiego poziomu zniekształceń, ruch membrany głośnika powinien podążać za kształtem fali sygnałów podawanych do cewki drgającej tak dokładnie, jak to możliwe, a jego zdolność do tego zależy od lekkości i sztywności zespołu membrany.
Wiele konwencjonalnych materiałów, z których wykonane są membrany – papier, impregnowana tkanina,
tworzywa sztuczne, aluminium itp. Powoduje to, że znacznie większe obszary stożka wibrują w ruchu,
niekontrolowane przez cewkę drgającą. Te niekontrolowane ruchy powodują „kaca” tranzytowego,
zniekształcenia amplitudy (szczyty i dołki w paśmie przenoszenia) i zniekształcenia intermodulacyjne (brak
klarowności fałszywych tonów). Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na jakość dźwięku.
Wprowadzony w 1961 roku oryginalny głośnik LEAK Sandwich rozwiązał ten problem w innowacyjny
sposób. Jego jednostka napędowa średnio-niskotonowa była pierwszą, która została zbudowana z „kanapki” z różnych materiałów: spienionej pianki polistyrenowej pomiędzy dwoma arkuszami folii aluminiowej. Dzięki temu był on zarówno bardzo lekki, jak i niezwykle sztywny, umożliwiając prawdziwy ruch tłokowy, a tym samym dokładniejszy dźwięk.
Fotografia reklamowa wyprodukowana w tamtym czasie pokazywała założyciela LEAK, Harolda Leaka,
stojącego na membranie Sandwich, aby zademonstrować jej wyjątkową sztywność. Membrana nie była
jednak jedyną innowacją w głośnikach Sandwich – na przykład w obudowie wprowadzono techniki
usztywniania, które później zostały przyjęte przez wielu innych producentów – a LEAK produkował inne
dwudrożne i trójdrożne iteracje w latach 60-tych i na początku / w połowie lat 70-tych, odnosząc wielki
sukces komercyjny i krytyczny.

Ewolucja innowacji – nowe membrany warstwowe LEAK
63 lata po wprowadzeniu innowacyjnej konstrukcji membrany LEAK, projektanci głośników nadal stoją przed tym samym wyzwaniem: jak sprawić, by membrany przetworników były jednocześnie bardzo lekkie i niezwykle sztywne. Podczas gdy wiele nowych materiałów i technik konstrukcyjnych zostało zastosowanych do membran głośnikowych od tego czasu, niedociągnięcia dźwiękowe spowodowane mniej niż optymalną sztywnością pozostają nieodłącznym elementem większości systemów głośnikowych z radiatorem bezpośrednim, które wykorzystują konwencjonalne membrany, niezależnie od kosztów.
Konstrukcja membrany typu sandwich firmy LEAK jest więc tak samo istotna teraz, jak była w latach 60-tych.
Nowe głośniki Sandwich 150 i Sandwich 250 aktualizują tę koncepcję przy użyciu nowoczesnych materiałów, technologii projektowania i technik produkcyjnych, wykorzystując sztywną aluminiową powłokę na zewnętrznych powierzchniach (gdzie naprężenia są największe) połączoną z rdzeniem z pianki strukturalnej polimetakrylimidu (PMI) klasy lotniczej.
To precyzyjnie zaprojektowane zastosowanie idealnych materiałów w optymalnych proporcjach i położeniu zapewnia ogromną sztywność, zapewniając, że membrana odtwarza sygnał przyłożony do cewki drgającej z dużą dokładnością, bez mechanicznego break-upu i związanych z nim zniekształceń. Rezultatem jest niezwykle gładkie pasmo przenoszenia, unikające ostrych szczytów lub dołków w bardzo szerokim zakresie częstotliwości

Klasyczna oryginalność zaprojektowana z myślą o współczesności.


Oryginalne głośniki LEAK Sandwich zostały zaprojektowane, gdy winyl i wzmacniacze lampowe rządziły
światem high-fidelity. Wymagania współczesnych głośników są zupełnie inne: dzisiejsze wzmacniacze
półprzewodnikowe dostarczają znacznie większą moc, a nowoczesne głośniki wymagają odpowiedniej mocy.
Wymagania stawiane pasmu przenoszenia przez nowoczesne cyfrowe nagrania i źródła, zwłaszcza na
skrajach basu i wysokich tonów, są również zupełnie inne niż w przypadku winylu i gramofonów z lat 60-tych, które koncentrowały się na średnich tonach.
Ściany obudowy to również „kanapki”
Obudowa jest krytyczną częścią każdego systemu głośnikowego, tak samo istotną jak jakość przetworników. Nowe głośniki Sandwich firmy LEAK wykorzystują postępy w projektowaniu i konstrukcji obudów w ciągu ponad 60 lat od oryginalnego projektu, aby podnieść wydajność głośników na zupełnie nowy poziom.
W nowych głośnikach membrany przetworników nie są jedynymi elementami, które korzystają z konstrukcji warstwowej. Ścianki obudowy są uformowane z zewnętrznej warstwy MDF i wewnętrznej warstwy płyty wiórowej o wysokiej gęstości – różne gęstości tych materiałów pomagają rozpraszać rezonanse panelu – wzmocnione wypełnieniem ze specjalnego kleju, który łączy warstwy i zapewnia właściwości tłumienia rezonansów. Połączono to z precyzyjnie rozmieszczonymi usztywnieniami punktowymi, a także specjalnym usztywnieniem przedniej i tylnej części obudowy, które nawiązuje do konstrukcji oryginału.
Nowe LEAK Sandwich 150 i Sandwich 250 są idealnie dostosowane do tych wymagań. Oba są głośnikami
podstawkowymi, pierwszy z nich to konstrukcja dwudrożna o wysokości 41,5 cm, a drugi to znacznie większy model trójdrożny o wysokości 65,5 cm. Są one idealnie dopasowane do szerokiej gamy wzmacniaczy i zapewniają doskonałe pasmo przenoszenia i transjenty – wyjątkowe dla głośników tej klasy.
Sandwich 150 zawiera 30-milimetrową tekstylną kopułkę wysokotonową i przetwornik średnio-niskotonowy ze 170-milimetrową membraną Aluminium-Foamcore Sandwich, podczas gdy Sandwich 250 łączy ten sam przetwornik wysokotonowy z 280-milimetrowym przetwornikiem niskotonowym i 108-milimetrowym przetwornikiem średniotonowym, oba z membranami Aluminium-Foamcore Sandwich. Jednostka wysokotonowa zawiera tłumioną tylną komorę, która pochłania moc wyjściową z tyłu 30-milimetrowej kopułki, izolując ją od reszty głośnika i zmniejszając jej częstotliwość rezonansową poniżej obszaru zwrotnicy. Pozwala to na płynne połączenie niskich, średnich i wysokich częstotliwości z dodatkowym wymiarem szczegółów i harmonicznych, dzięki sieci zwrotnicy opracowanej przy użyciu zaawansowanej analizy komputerowej i setek godzin testów odsłuchowych.
LEAK Sandwich 150 i Sandwich 250 są dostarczane w dopasowanych, bliźniaczych parach, z jednostką
wysokotonową (i jednostką średniotonową w przypadku 250) przesuniętą względem środka. Z jednym
głośnikiem zoptymalizowanym dla lewego kanału i drugim dla prawego, precyzyjne obrazowanie stereo w
głębokiej, szerokiej scenie dźwiękowej jest zapewnione przy odpowiednim ustawieniu.

W tych nowych głośnikach membrany przetworników nie są jedynymi elementami, które korzystają z konstrukcji kanapkowej. Ścianki obudowy są uformowane z zewnętrznej warstwy MDF i wewnętrznej warstwy płyty wiórowej o wysokiej gęstości – różne gęstości tych materiałów pomagają rozpraszać rezonanse panelu – wzmocnione wypełnieniem specjalnym klejem, który łączy warstwy i zapewnia właściwości tłumienia rezonansów. Połączono to z precyzyjnie rozmieszczonymi usztywnieniami punktowymi, a także specjalnym usztywnieniem przednio-tylnym, które nawiązuje do projektu oryginału.
Obudowy wyposażono w podwójne porty z tyłu, które wzmacniają przenoszenie basów przez głośniki.
Precyzyjnie rozszerzona konstrukcja portów w połączeniu z obudową zapewnia skuteczne wyrównanie
ciśnienia powietrza, dostarczając głęboki, dobrze zdefiniowany bas bez cienia „chuffingu”. Specjalnie dobrany materiał tłumiący w obudowie eliminuje rezonans wnęki i dodatkowo rozszerza pasmo przenoszenia basów, przekształcając wewnętrzne zmiany ciśnienia powietrza z adiabatycznych na izotermiczne. Zewnętrznie, nowe głośniki czerpią charakterystyczne wzorce od swoich poprzedników. Patrząc na nie obok siebie, można rozpoznać, że są to głośniki LEAK Sandwich, ale z ulepszoną jakością wykonania i wykończeniem zgodnym z nowoczesnymi oczekiwaniami. Ich obudowy są wykończone okazałą okleiną z drewna orzechowego, starannie nakładaną ręcznie, uzupełnioną aluminiowymi wykończeniami przetworników i aluminiową wstawką wokół krawędzi przedniej ścianki. Kratka ochronna dodatkowo podkreśla klasyczny wygląd głośników, zachowując jednocześnie najwyższe standardy akustyczne.
Głośnik Sandwich 150 ma wymiary, które pasują do wielu stojaków głośnikowych, ale wymiary Sandwich 250 sprawiają, że znalezienie odpowiedniego stojaka jest trudniejsze. Z tego powodu LEAK stworzył dedykowany stojak dla większego modelu, zbudowany ze stali wysokowęglowej z akustycznie wytłumioną, fornirowaną orzechem podstawą i kolcami ze stali nierdzewnej, a także kolcami do twardych podłóg. Stojak zapewnia, że Sandwich 250 jest podniesiony do idealnej wysokości do słuchania na siedząco i radzi sobie z niepożądanymi efektami wibracji i odbić dźwięku.
Głośniki LEAK Sandwich 150 i Sandwich 250 są dostępne od połowy lutego.

Opcjonalnie dostępne będą dedykowane podstawki podłogowe.

Ceny detaliczne :

LEAK Sandwich 250 ze standem – 5 999 zł – szt/kpl.

LEAK Sandwich 250 – 5 299 zł szt.

LEAK Sandwich 150 – 2 599 zł szt

FNCE S.A.
ul. Kurantów 34 02-873 Warszawa www.fnce.eu