Nick Mason na jedynym koncercie w Polsce

Nick Mason na jedynym koncercie w Polsce

Już 28 maja w łódzkim klubie Wytwórnia wystąpi artysta, o którym napisać „legendarny” bądź „kultowy” to mało. Nick Mason to perkusista Pink Floyd i zarazem jedyny członek grupy, który zagrał na wszystkich jej płytach oraz koncertach. Mason z pierwszorzędnym towarzystwem muzyków–przyjaciół na swoich koncertach wskrzesza pierwszy, najbardziej psychodeliczny okres Pink Floyd.

Tym razem trasę zatytułowano „Echoes Tour”. Jest to nawiązanie do jednego z najsłynniejszych utworów Pink Floyd – „Echoes”. Kompozycja jest uznawana za jedno z największych dokonań zespołu. Ukazała się na płycie „Meddle” z 1971 r., trwa ponad 20 minut i zajmuje całą stronę B płyty analogowej. Utwór od początku swego istnienia wymykał się prostym interpretacjom, a pierwotny tytuł brzmiał: „Return to the Son of Nothing”.

Na trasę Mason zabiera sprawdzonych muzyków, którzy nie muszą się wstydzić swych solowych dokonań. W Łodzi obok lidera na scenie pojawią się: Gary Kemp (gitara i śpiew, Spandau Ballet), Lee Harris (gitara, Blockheads), Guy Pratt (bas, Pink Floyd) oraz Dom Beken (keyboards). W wywiadach promujących wydarzenie Lee Harris wspomina, że jego przodkowie pochodzą właśnie z Łodzi: „Moja prababcia urodziła się w Łodzi, więc chętnie odwiedzę to miejsce i zobaczę, skąd pochodzę. Wiem, że organizator szuka kamienicy, w której urodziła się moja prababcia. Bardzo jestem ciekaw tego miejsca i miasta. Przed koncertem przypomnę sobie rodzinne opowieści, poczytam o Łodzi. Jestem ciekaw moich korzeni i nowego miejsca, w którym zagramy. Co do samego koncertu – chcemy dołożyć do naszego repertuaru kilka nowych piosenek i być może zagrać dwa zestawy utworów, z przerwą między nimi.”

Poprzedni, polski koncert Nicka Masona odbył się w 2019 r. w Warszawie. Występ określono jako wybitny, znakomity i hipnotyzujący. W czasopiśmie „Teraz Rock” zajął trzecią pozycję wśród najlepszych koncertów, jakie odbyły się w roku 2019.

Nick Mason to prawdziwa legenda rockowej muzyki psychodelicznej oraz progresywnej. W 1965 r. był jednym z założycieli Pink Floyd. Grupa nagrała piętnaście albumów, które sprzedały się w łącznym nakładzie blisko 300 mln egz. Pink Floyd do dziś pozostaje inspiracją dla wielu młodych zespołów, a systematycznie wznawiane płyty grupy cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Mason, oprócz trasy koncertowej w 2019 r., nie występował od roku 2005. Wtedy wraz z Pink Floyd wystąpił na słynnym koncercie charytatywnym „Live 8”. Hobby artysty to wyścigi samochodowe i stare, unikatowe auta.

Koncert odbędzie się 28 maja 2022 r. (sobota) o godz. 18.30. Bilety w cenie 249 zł i 299 zł (balkon -miejsca siedzące) dostępne są na portalu: eBilet.pl oraz na stronie organizatora: https://summerfogfestival.com/strona-glowna/. Miejsce imprezy to Klub Wytwórnia, ul. Łąkowa 29, Łódź.

Zdjęcia: mat. pras. organizatora