Nie test ale całkiem trafna opinia – przewód głośnikowy Xindak FS-2

Xindak FS-2

Spory o wpływie przewodów głośnikowych mają swoje długie tradycje głównie w social mediach, a w rzeczywistości okazuje się coś zupełnie odmiennego i nagle się okazuje, że wiele osób nadal szuka tych wymarzonych „kabli” do swojego systemu.

Sam ponad dwadzieścia lat temu miałem spory problem – owszem pomogły napisane wówczas recenzje przewodów wraz z pomiarami i uzasadnieniem, ale to dekadę później przekonałem się osobiście, jak olbrzymi mogą mieć wpływ na dźwięk systemu i mówię tu głównie o głośnikowych. Także to kilka zdań o wrażeniach, jakie zrobiły kable marki Xindak w moim systemie. Jeśli jesteś „kablosceptykiem” nie trać czasu.

Marka Xindak na naszym rynku jest już obecna bardzo długi czas. W jej ofercie znajdziemy bardzo wiele urządzeń, jak również i innych przydatnych dodatków audio.

Chengdu XINDAK Electronics Co. Ltd. to Chińskie przedsiębiorstwo produkujące sprzęt hi-fi, z wyjątkiem produkcji własnych wzmacniaczy Hi-Fi marek Xindak, Audreal i Soundright, odtwarzaczy CD, głośników, kabli Hi-Fi i innych produktów, dostarczają również OEM, Usługa ODM dla znanej na całym świecie marki audio w branży, cieszącej się dobrą widocznością i reputacją.

Od 2001 Xindak rozpoczął opracowywać i produkować kable hi-fi, a już rok później wprowadził na rynek kabel audio serii F, w którym jako materiał zastosowano stop miedzi i srebra. Seria ta zawiera kabel głośnikowy, kabel połączeniowy i kabel zasilający. Na koniec roku 2002 „zwodowali” na rynek flagowy kabel audio z serii F-Gold Gold i Silver Alloy Foil, oparty na serii F, by po trzech latach zaprezentować kabel głośnikowy FS-3 w kształcie taśmy foliowej.

W kategorii przewodów na stan dzisiejszy na stronie producenta znajdziemy 10 modeli interkonektów, kolejne 6 modeli głośnikowych przewodów oraz 6 modeli sieciowych.

Budowa:

Do mnie dotarł model drugi od góry FS-2. Jest on zbudowany w oparciu o taśmę, która była zastosowana w poprzedniku FS-1, a konstrukcja budowy taśmy została opatentowana przez markę Xindak.

Spójrzmy w opis techniczny – mamy właśnie taśmę z miedzi nanokrystalicznej 5N oraz taśmę z foli srebrnej 4N, to razem połączone w formie kanapki. Pomiędzy warstwami został użyty teflon, a zewnętrzna izolacja to gruba warstwa PVC.

Połączenie dobrej rezystywności ( opór elektryczny właściwy) elektrycznej srebra i miedzi może okazać się dobrym połączeniem.

Warto dodać, iż jakość wtyków nie budzi zastrzeżeń i robi dobre wrażenie.

Co się zmieniło ?

Nie jestem fanem opisywania brzmienia kabli – będzie to zatem opis w krótkich żołnierskich słowach.

Po podpięciu do mojego wzmacniacza na lampie 2a3 i transformatorach Trafonica na zmianę z Trafan oraz zespołów głośnikowych Acoustic Avantgarde Uno II w miejscu ZenSati Zorro.

Góra pasma pełna szczegółów z dobrą dynamiką, równa. Tu zmiana przewodu była najmniej odczuwalna. Zero „koca”, więcej detalu i powietrza.

Środek pasma – miałem wrażenie, że był chudszy, ale bez przesady, również ilość informacji dała o sobie znać swym bogactwem i kolorytem.

Barwa i muzykalność na solidnym poziomie, ale ten przewód stara się nas zasypać wręcz każdym drobnym niuansem w przekazie muzycznym.

Zakres tonów najniższych – tu trochę, ale bez przesady 🙂 zabrakło mi większej masy basu.

Za to szybkość, dynamika były na topowym poziomie zachęcając do zwiększenia poziomu głośności. Świetny „wykop” i motoryka, pochody basowe i artykulacja gitary basowej przekazana w punkt.

Plany stereo bez niespodzianek, wszystko na właściwym miejscu bez efektów specjalnych.

Podsumowanie:

Przewody głośnikowe marki Xindak swą jakością aspirują do znaczniej droższej konkurencji. Można je mocno pochwalić za „detal” i szczegółowość, a dobra dynamika basu z pewnością każdemu będzie się podobać. Zanim będziecie rozważać zakup drogich kabli może spróbujecie tego Xindaka – może się okazać, że ożywi wasz system i zostanie na dłużej.

Dane Techniczne :

Typ: Kabel głośnikowy

Długość: 2,5 m

Technologia: WBT/OFC, otulina z posrebrzanej folii, w formie taśmy

Cena za parę 2,5 metrowych odcinków 4 444 zł.

System odsłuchowy :

Stolik: Kasoto Episode IV

CD: Lector cdp 0.6t

Gramofon: Garrard 401, plinta Kasoto

Ramiona: Jelco sa750 12’’ , Turntable Custom 12”

Wkładki: Miyajima Shilabe, Aidas Mammoth Gold

Wzmacniacz: TRAudio 2a3 SE Custom by NowakAudio / transformatory – TRAFONICA

Przedwzmacniacz gramofonowy: TRAudio Verum

Kolumny: Acoustic Avantgarde DUO II,

Interkonekty: MIT, Qed, ZenSati, DIY by NowakAudio(Neotech),

Przewody głośnikowe: ZenSati Zorro Sieciówki: DIY-Neel , Helion

Kondycjoner: Neel 1800

Autor. PAWEŁ NOWAK (NowakAudio)

DYSTRYBUCJA W POLSCE:

Polpak Poland sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 331A
05-816 Reguły k/Warszawy

http://www.polpak.com.pl/