Burson Timekeeper 3i Reference
DAC ze wzmacniaczem słuchawkowym 2W i wzmacniaczem głośnikowym 100W.
Każdy zorientowany w świecie audio użytkownik słysząc nazwę Burson Audio utożsamia ją szczególnie z wysokiej jakości przetwornikami cyfrowo analogowymi DAC. Fakt, Burson to australijska firma i od ponad 20 lat zajmuje się produkcją urządzeń audio, w tym właśnie przetworników cyfrowo-analogowych, przedwzmacniaczy i wzmacniaczy, a także świetnych wzmacniaczy operacyjnych. Timekeeper 3i (3 Integrated) w wersji Reference, o którym więcej powiemy w tej recenzji to przedstawiciel nowej linii produktów, która obejmuje przetworniki cyfrowo-analogowe (DAC) z funkcjami wzmacniacza słuchawkowego w klasie A i wzbogacony o rozwiązanie wzmacniacza głośnikowego w klasie AB.
Samo rozpakowanie sprzętu sprawiło mi pewną radość i ciekawość co finalnie zobaczę. Miałem wrażenie jakbym odpakowywał wysokiej klasy superkomputer dla inżynierów i fachowców. Wygląd wg. mnie celujący, ale jak kto lubi. Ustawiłem go na stoliku audio w poziomie, bo nie ma dysonansu z pozostałymi urządzeniami, ale producent przewidział i dopuszcza pracę w pionie co dla niektórych niewątpliwie jest dużą zaletą. Sposób wyświetlania informacji na panelu LCD można przełączać w prosty sposób bez wchodzenia w zaawansowane menu jednym kliknięciem przycisku.
Cena rozwiązania nie powinna stanowić głównego przedmiotu rozważań, bo liczy się wartość, jaką takie rozwiązania stanowią dla użytkownika.
BUDOWA/WYGLĄD:
Timekeeper 3i Reference to produkt, który jest ewolucją Conductora 3/3X Reference. To wysokiej jakości przetwornik cyfrowo-analogowy na podwójnym układzie DAC na kościach ES9038Q2M linii SABRE 32-bity uznanej firmy ESS Technology, który w dodatku ma wymienne wzmacniacze operacyjne. Każdy z nich wyróżnia się niezależnym zasilaniem, co poprawia dynamikę oraz odwzorowanie szczegółów, a przy tym zmniejsza interferencje między kanałami.
Czyni to z niego prawdziwe rozwiązanie “all-in-one” (wszystko w jednym), które sprawdzi się w wielu trybach pracy i może z powodzeniem zagościć w naszych systemach.
Model Timekeeper 3i Reference bazuje na wysokiej jakości kontrolerze USB XMOS, który został spersonalizowany przez niemiecką firmę Thesycon, aby osiągnąć jeszcze niższy poziom opóźnień oraz odtwarzanie dźwięku bit-perfect. Układ gwarantuje świetną wydajność, co przekłada się na bezproblemową obsługę plików DSD512 i 38-bitowego dźwięku (do 786 kHz).
Burson ma wyjście słuchawkowe Jack 6,35 mm (single ended) oraz wzmacniacz słuchawkowy w klasie A o mocy wyjściowej do 2W na kanał. Umożliwia to efektywne napędzenie praktycznie każdych słuchawek na rynku. Dzięki dwóm poziomom wzmocnienia oraz 100-stopniowemu kontrolerowi głośności model sprawdzi się również w parze ze słuchawkami dokanałowymi.
Model Timekeeper 3 Integrated w wersji Reference może działać nie tylko jako samodzielny DAC (dedykowane wyjście liniowe), integra słuchawkowa, wzmacniacz słuchawkowy czy przedwzmacniacz, ale jest również pełnoprawnym wzmacniaczem głośnikowym. Pracuje on w klasie AB co przy takich gabarytach jest niespotykane, a do tego gwarantuje moc wyjściową na poziomie 100 W.
Dla wzmacniacza głośnikowego znajdziecie dwa poziomy wyjściowe. Pierwszy przygotowano z myślą o wymagających kolumnach, a drugi zoptymalizowano pod kątem rozwiązań bliskiego pola, które wymagają precyzyjnej kontroli głośności i niższego poziomu szumu.
Burson Supreme Sound V6 Vivid w zestawie
Timekeeper 3i Reference w standardzie dostępny jest z czterema wymiennymi wzmacniaczami operacyjnymi Supreme Sound V6 Vivid firmy Burson Audio (OPAMP). Trzeba docenić takie rozwiązanie bo użytkownik może zainstalować różne wzmacniacze operacyjne, a co za tym idzie – personalizować brzmienie.
Autorskim systemem zasilania na MCPS
Timekeeper 3i – jak inne modele Bruson Audio – został wyposażony w zestaw zasilaczy MCPS (Max Current Power Supply). Jest to autorskie rozwiązanie firmy, w którym podniesiono częstotliwość napięcia z 50 Hz do 170 kHz, dzięki czemu szum przesunięty został poza słyszalny zakres.
MCPS Bursona nie wymaga stosowania dużych kondensatorów, a do tego rozwiązanie cechuje niska oporność. W modelu wykorzystano kilka osobnych zasilaczy dla ekranu i płyty sterującej, przetwornika cyfrowo-analogowego oraz prawego i lewego kanału wyjścia analogowego.
Nowa konstrukcja i łatwiejsza obsługa
Burson Timekeeper 3i został zamknięty w obudowie, która wyróżnia się charakterystycznym wyglądem, znanym już z modeli z linii Conductor 3, Composer 3X, Soloist 3X czy Playmate 2 i Funk. Została wykonana z wysokiej jakości aluminium o powierzchni powleczonej galwanicznie, co umożliwiło osiągnięcie pięknego srebrnoszarego koloru.
Przedni i tylny panel
Uwagę szczególnie przykuwa stylowy przedni panel. Można znaleźć na nim pokrętło ze stopu aluminium oraz OLED-owy ekran, które ułatwiają obsługę urządzenia. Charakterystyczne zdobienia nie tylko dodają obudowie uroku, ale poprawiają odprowadzanie ciepła – nowy system chłodzenia jest o 300 proc. bardziej wydajny (względem wcześniejszych modeli).
Panel tylni jeszcze dobitniej świadczy o jakości wykonania urządzenia, choć ja na miejscu konstruktorów bym bardziej rozseparował terminale głośnikowe dla łatwości podłączenia widełek, ale zrozumiałe jest, że przy tak małych gabarytach wzmacniacza i tak wyszło to producentowi pięknie. Wszystkie złącza i terminale są rodowane, pewne i wysokiej jakości.
Bluetooth 5.0 z kodekiem aptX HD
Burson Timekeeper 3i Reference świetnie działa w parze z komputerami opartymi na systemach Windows i macOS. Bezproblemową komunikację gwarantuje złącze USB typu C, a dodawany w zestawie pilot (dodam pięknie wykonany) ułatwia obsługę tego co najważniejsze z odległości.
Model ten współpracuje również z urządzeniami mobilnymi – zarówno tymi opartymi na Androidzie, jak i platformie iOS. Przysłowiową wisienką na torcie jest wbudowany moduł Bluetooth 5.0 Qualcomm CSR8675 z obsługą kodeków aptX HD i LDAC, co docenią fani łączności bezprzewodowej.
Chcecie porozmawiać o audio i muzyce ?
ZAPRASZAMY DO NASZEJ GRUPY NA FACEBOOK
BRZMIENIE: ( test na głośnikach)
Po podłączeniu CD kablami sygnałowymi RCA i podpięciu głośników podłogowych GoldenEar Triton 5 w pierwszej chwili po uruchomieniu pierwszego utworu z cyklu dokonań i repertuaru Melody Gardot, jestem przekonany, że sam konstruktor głośników Sandy Gros stojąc obok powiedziałby, że system gra całkiem żywo. Pytanie, czy to zasługa jego konstrukcji, czy właśnie testowanego wzmacniacza.
Zanim doszło do dalszych prób i zmiany repertuaru poprawiłem nieco kąt ustawienia głośników, żeby uzyskać spójną scenę. Przejąłem pilota usiadłem wygodnie to podgłaśniając to przyciszając, żeby się osłuchać. Przy poziomach wysterowania 40% dźwięk już fajnie wypełniał pokój. Wzmacniacz grał ciekawie, ale spokojnie. Żeby poczuć energię i ocenić dynamikę Burson potrzebował 65-80% wysterowania. Chociaż znam swoje kolumny i wypróbowałem kilka wzmacniaczy zintegrowanych, niektóre pracowały w klasie D, niektóre w klasie A, a niektóre w klasie AB, ale z całą szczerością, wzmacniacze klasy A i klasy AB najlepiej sobie radziły.
Kiedy podłączyłem Timekeeper 3i, spodziewałem się generalnie mniejszego dźwięku biorąc pod uwagę jego gabaryty i konstrukcję „all-in one”, ale się lekko zdziwiłem. Fajnie kontrolowany bas i ogólnie nienachalna, ale zarysowana góra pasma, fajna mięsista średnica – czego chcieć więcej.
Burson to swobodna prezentacja utworów nawet tych opartych na licznym składzie instrumentalnym czy wokalnym. Można powiedzieć, że podobała mi się swobodna prezentacja i naturalność. Jednak żeby nie przesładzać i mimo tego słuchałem muzyki bez zmęczenia to jednak od czasu do czasu doszukiwałem się większej głębi i powietrza w odtwarzanej muzyce. To może być kwestia dostosowania kabli i np. użycia lepszych, srebrnych interkonektów. Z kablem zasilającym się nie poszaleje bo Burson ma własny dedykowany zasilacz w oddzielnej obudowie.
Doceniam sposób, w jaki Burson Audio zaprojektował Timekeepera 3i. Uważam, że jego sekcja DAC jest na równi z najlepszymi przetwornikami D/S, jakie słyszałem u mnie w systemie. Nigdy nie poczułem, że Timekeeperowi brakuje energii, choć z początku wydawało się, że tak może się zdarzyć patrząc na potencjometr okręcony na 80% i niewielki zapas, ale jednak kompromisów nie było.
Jeśli ktoś lubi, to Burson daje kilka możliwości korekcji ustawień dźwięku i filtrów. Można dostroić jakość odtwarzanej muzyki do konkretnych warunków lub do naszych osobistych preferencji odsłuchowych.
Odsłuch na słuchawkach
Choć założeniem testu było sprawdzenie wzmacniacza jako zestawu współpracującego z kolumnami wolnostojącymi to faktycznie byłem zachwycony wydajnością wzmacniacza słuchawkowego.
To słychać, że Burson wie co robi umieszczając w urządzeniu wzmacniacz słuchawkowy o mocy 2 W na kanał w czystej klasie A. Zna się na tym bezsprzecznie i z tego słynie.
Nie mam jednak odniesienia co do jakości brzmienia dlatego więcej nie dopowiem, ale moje słuchawki nienależące do łatwych w wysterowaniu zagrały jak nigdy dotąd. Słuchawki głównie wykorzystuje u siebie do miksowania muzyki podłączając je do zewnętrznej karty muzycznej LEXICON.
PODSUMOWANIE:
Ostatecznie można podsumować, że Burson Timekeeper 3i urzeka kontrolowanym i precyzyjnym brzmieniem, które obfituje w mikrodetale oraz szeroką scenę. Co do głębokości sceny również nie można narzekać, łatwo odnaleźć poszczególne instrumenty. Małym minusem jest zewnętrzny zasilacz z zintegrowanym kablem zasilającym, który gdzieś trzeba jednak ukryć ale co do konstrukcji samego wzmacniacza trzeba go jednak całościowo bardzo docenić, bo to naprawdę fajne rozwiązanie.
Istotną zaletą jest to, że firma Burson, która przede wszystkim buduje wzmacniacze słuchawkowe połączyła dwa światy w jednym – mamy kompletny wzmacniacz zasilający kolumny głośnikowe, oraz znany i bardzo ceniony wzmacniacz słuchawkowy. Wszystko zamknięte w małej i ładnej, można powiedzieć „radiatorowej” obudowie robi wrażenie, bo samo urządzenie, które waży tylko 5kg na pewno nie nawiązuje gabarytami do klasycznego stylu i wielkości wzmacniaczy w klasie AB, które nie dosyć, że większe to ważą przynajmniej trzy razy więcej niż Burson Timekeeper 3i. A to niewątpliwie powinni doceniać posiadacze małych nowoczesnych designer-skich mieszkań kochających dobrze podaną muzykę.
SPECYFIKACJA TECHNICZNA:
Burson Timekeeper 3i Reference
- Wymiary: 255 x 270 x 70 mm
- Waga: ok. 5 kg
- Wejścia: RCA (line-level), USB, Optical Toslink, mikrofonowe, Bluetooth 5.0
- Wyjścia: 6,35 mm SE (słuchawkowe), RCA (pre amp), liniowe (DAC out)
- Impedancja wejściowa: 40 kΩ
- Pasmo przenoszenia: 0-58 kHz
- OPAMP: 4 x Burson Vivid V6 Dual
- Moduł Bluetooth: Qualcomm CSR8675
- Wersja Bluetooth: 5.0
- Kodeki audio Bluetooth: LDAC, aptX HD, aptX, SBC
- Charakterystyka wyjścia słuchawkowego 6,35 mm
- (impedancja – moc – stosunek sygnału do szumu – separacja)
- 16-32 Ω – 2 W – 95 dB – 99%
- Charakterystyka wyjścia głośnikowego
- (impedancja – moc – stosunek sygnału do szumu – separacja)
- 4-8 Ω – 100 W – 92,5 dB – 99%
- Charakterystyka przetwornika cyfrowo-analogowego
- Separacja kanałów: 142 dB @ 1 kHz, 135 dB @ 20 kHz
- THD+N: 0,0005 % @ 1kHz, 0 dBFS
- Impedancja wyjściowa (słuchawkowe): poniżej 2 Ω
- Obsługa PCM: do 32-bit/768 kHz
- Obsługa DSD: do DSD512, natywna
- Obsługa DSD over PCM: do DoP512
- Obsługa COAX/Toslink/SPDIF: do 24-bit/192 kHz
- Zawartość zestawu:
- Burson Timekeeper 3i
- Zasilacz
- Kabel zasilający
- Pilot
- Cena: 11 999,00 zł
SPRZĘT UŻYTY DO TESTU:
CD: Ayre C-5xeMP
Wzmacniacz: Hegel H80, Electrocompaniet ECI-5
Kolumny: Golden Ear model TRITON 5, VANDERSTEEN 1Ci, Rosso Fiorentino Certaldo 2
Interkonekty: Silversmith audio Silver XLR, Shunyata Research Venom USB
Przewody głośnikowe: Supra Sword, Melodika MDSC 2530
Listwa Zasilająca: Taga PF-1000
Sieciówki: PowerChord Audience, Shunyata Venom,
Stolik audio: AlpinLine
DYSTRYBUCJA W POLSCE:
Audeos
ul. Wesoła 91
34-300 Żywiec
+48 500 600 965
+48 500 600 659
redakcja: audiomuzofans.pl Jacek Woch