TEST: NuPrime Omnia WR-1 wpinasz i zapominasz.

NuPrime Omnia WR-1

Już w 2014 roku zespół inżynierów kierowany przez byłego dyrektora generalnego Nuforce, Jasona Lima, założył Nuprime Audio Inc. Ten wysoce utalentowany zespół wprowadził od tamtej pory serię innowacyjnych i znakomicie zaprojektowanych, a jednocześnie niedrogich komponentów audio, które w przeszłości zdobyły duże uznanie.

NuPrime kontynuuje rozwój produktów audio takich jak: wysokiej klasy dekodery audio, urządzenia wielofunkcyjne do strumieniowego przesyłania multimediów, przedwzmacniacze, wzmacniacze mocy, czyste zasilacze i nowe kategorie przyszłych produktów.

Wśród produktów marki NuPrime znajdziemy m.in. Evolution One, czyli wzmacniacz klasy D, który osiągnął impedancję wejściową 1 M Ohm i częstotliwość przełączania 700 kHz. W ofercie znajdziemy również szereg wzmacniaczy, przedwzmacniaczy, urządzeń typu streamer, DAC czy wzmacniaczy słuchawkowych, jak również takich z przeznaczeniem do użycia w systemie kina domowego.

Przejdźmy zatem do recenzowanego produktu NuPrime model Omnia WR-1. Jest to pierwszy odtwarzacz strumieniowy, z którym miałem do czynienia, pomijając będącą u mnie na stałe „malinkę” sprzężoną pod DAC Micromegi w moim systemie audio.

BUDOWA/WYGLĄD:

Omnia jest jednocześnie odtwarzaczem sieciowym, jak i przedwzmacniaczem stereo ze zdalną regulacją za pomocą aplikacji na smartfona oraz przy pomocy pilota zdalnego sterowania.

NuPrime Omnia WR-1 to niewielkie urządzenie, które dzięki połączeniu funkcji odtwarzacza strumieniowego, odtwarzacza sieciowego oraz przetwornika DAC może stanowić podstawowe źródło sygnału audio w kompaktowym domowym systemie stereo, choć dodatkowo WR-1 może pracować w 8 strefowej instalacji multiroom zarządzanej prostą aplikacją do Android lub iOS.

Urządzenie jest dostarczone w zgrabnym pudełku wraz z pilotem, zasilaczem i instrukcją. Omnia robi dobre wrażenie jak na produkt tej klasy. Z tyłu znajdziemy dwie pary gniazd RCA dla analogowego sygnału audio, dwa gniazda antenowe pod WiFi oraz Bluetooth, wyjście COAX, wejście optyczne, a także sieciowe. Możliwe jest również podłączenie pendrive o pojemności do 32GB.

NuPrime Omnia WR-1 to prawdziwy „kombajn”. Obsługuje bowiem wszystkie istotne serwisy streamingowe, czyli: Spotify, Tidal i Qobuz. Odtwarza również radio internetowe, a dzięki UPnP możemy w prosty sposób przesyłać utwory z innych urządzeń (smartfon, tablet, komputer, dysk NAS) podłączonych do tej samej sieci Wi-Fi. Producent nie zapomniał także o użytkownikach urządzeń mobilnych z systemem iOS. Urządzenie wyposażone zostało w AirPlay, co umożliwia bezprzewodowe przesyłanie utworów, a dla leniwych można skorzystać z łączności Bluetooth.

NuPrime przygotowali kilka trybów equalizera: Flat, Loudness 1, Loudness 2, Loudness 3, Rock, Jazz, Pop, Classic, a zatem każdy meloman może dostosować brzmienie pod siebie w zależności od nagrania jak i własnych preferencji brzmieniowych. Osobiście używałem wyłącznie opcji Flat.

Wbudowany przetwornik DAC zapewnia obsługę plików PCM w rozdzielczości 24-bit/192kHz. Przód NuPrime Omnia WR-1 to czytelny wyświetlacz OLED, który wskazuje najważniejsze informacje o odtwarzanych utworach.

Obudowa została wykonana z metalu.

Warto pokreślić, iż firmowa aplikacja OMNIA jest łatwa i przyjemna w obsłudze i robi lepsze wrażenie niż np. Volumio, z której korzystam na co dzień.

Chcecie porozmawiać o audio i muzyce ?

ZAPRASZAMY DO NASZEJ GRUPY NA FACEBOOK

AudioMuzoFans

BRZMIENIE:

Znajomy audiofil, który usłyszał Omnie WR-1 po raz pierwszy stwierdził, iż brzmi dosyć analogowo i przypomina mu brzmienie dobrej wkładki MM, a najbardziej Ortofona 2M Bronze i coś w tym jest.

Nim jednak rozpisze się o brzmieniu pokreślę, iż sama instalacja urządzenia i obsługa aplikacji jest intuicyjna, prosta i przyjemna.

To co podoba się od strzału to bardzo dobry zakres dynamiki. Jest on doprawdy spory, a przejścia od cichego do głośnego dźwięku są szybkie i zwinne, ładnie zobrazowane jest to zarówno w muzyce klasycznej jak i przy ostrzejszym rocku.

Omnia WR-1 bardzo delikatnie zaokrągla skraje pasma „grając” jednocześnie liniowo i nie zaznaczając szczególnie któryś z podzakresów.

Streamer przedstawia szeroką scenę dźwiękową ze starannym i dokładnym ustawieniem instrumentów w polu stereo, zero wyolbrzymienia sceny dźwiękowej czy instrumentów, jest w sam raz.

Środek jest gładki i również dokładny, z niezłym poczuciem wierności, co najlepiej słychać przy prezentacji wokali czy gitary akustycznej, w tym zakresie mam wrażenie jakby informacji było więcej niż w rzeczywistości.

Jestem już w tym wieku, iż czasem lubię posłuchać Elvisa, a Omnia wiernie odtwarza tembr głosu legendy i aurę nagrań, nóżka aż sama chodzi.

Dźwięk jest naturalny i bogaty w harmoniczne na dolnym skraju pasma mimo, iż jest on lekko zaokrąglany i brakuje mi twardości, lecz nie jest też tak, iż będziemy doszukiwać się rozmycia czy zbędnego pogrubienia najniższych tonów, bo tego nie znajdziemy.

Przyznaję – to urządzenie bardziej dla melomanów niż analityków każdej częstotliwości, tony wysokie są bogate w informacje i bardzo delikatnie podane, dzięki temu przyjemny staje się każdy odsłuch.

PODSUMOWANIE:

NuPrime Omnia WR-1 najlepiej odnajduje się w muzyce klasycznej i jazzie. Świetnie nadaje się również do rocka, speed metal i inny „heavy metal” zabrzmi nie mniej uczciwie.

Omnia WR-1 nie stara się też upiększać wszystkich nagrań na siłę, a odsłuch tych gorzej zrealizowanych nie powoduje rozczarowań, nie posiada jasno określonej sygnatury dźwiękowej, a prezentacja jest neutralna.

Jest to urządzenie typu, które wpinasz i zapominasz, przynajmniej jak tak mam z cyfrowym dostawcą muzyki.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

Wejścia 2xRCA liniowe1
Formaty z USBAAC, APE, ALAC, AIFF, FLAC, MP3, Ogg Vorbis, WAV, WMA
Dedykowana aplikacjaAndroid, iOS (Apple iPhone/iPod/iPad)
Wejście Ethernet/LAN:Tak
Obsługiwane usługi muzyczneiTunes, Spotify, TuneIN, Qobuz, Tidal
Formaty z ethernetidentyczne jak w przypadku USB
Wi-FiTak
Radio internetoweTak
Złącze słuchawkoweBrak
UPnPTak
DLNA1.5
TriggerNie
Inne złączaRJ-45
AirplayTak
Wyjścia 2xRCA liniowe1
Głębokość10,5cm
Wejście USB DACNie
Wejście optyczne/koncentryczne1/1
Szerokość14,5cm
Wejście USBPendrive FAT16/32, Dysk twardy FAT16/32
Waga0.25kg
Wysokość3,5cm
Gwarancja2 lata

Cena 1975 zł

SPRZĘT UŻYTY DO TESTU:

CD: Lector cdp 0.6t

Wzmacniacz: Lampizat0r gm70

Przedwzmacniacz: TRAudio CHAIRMAN

Kolumny: Kinoton Cinema 200

Interkonekty: MIT , Qed , Nordost, Wile Audio,

Przewody głośnikowe: Nordost , Straght Wire, Kimber, Duelund

Sieciówki: DIY-Neel , Helion

Gramofon: Pioneer PL 70 II , Ortofon Rohmann

Kondycjoner: Neel 1800

DYSTRYBUCJA W POLSCE:

RAFKO Dystrybucja

ul. Handlowa 7
15-399 Białystok
tel. 85 7479757
tel. 85 7479751
tel. kom. 607266216

https://rafko.com/pl/

redakcja: audiomuzofans.pl

Paweł Nowak