TEST: Pro-Ject Debut Carbon Evo – winylową przygodę czas zacząć

Pro-Ject Debut Carbon Evo

Marki Pro-Ject nikomu specjalnie nie trzeba przedstawiać, również na naszych łamach jest bowiem nie po raz pierwszy.

Tak dla przypomnienia nazwy serii gramofonów: Elemental Line, Primary Line, Juke Box Line,T Line, Debut Line, RPM Line, The Classic, X Line, Signature Line, Special Edition, Artist Collection. Jak wiecie bogactwo modeli przeogromne, zarówno dla początkującego, jak i bardziej doświadczonego wielbiciela płyt winylowych. Z pewnością ta szeroka oferta jest jednym z wielu przyczynków do sukcesu biznesowego Pro-Jecta.

Zresztą sam pomysł wejścia w produkcję gramofonów w momencie, gdy płyta CD miała swój prime time należy uznać za dość odważny, a może i nawet szalony, to zdaje się cechuje wizjonerów?

Mamy zatem odważnego Austriackiego producenta, który oprócz gramofonów, wzbogacił swoją ofertę o akcesoria nazwijmy je około winylowe, zaproponował nam również solidną porcję elektroniki, zespołów głośnikowych, a nawet przewodów audio, spokojnie można złożyć cały współczesny system audio.

BUDOWA/WYGLĄD:

Debut Carbon Evo to już kolejna odsłona popularnej linii gramofonów. Wygląd jest klasyczny: gruba plinta, ramię, włącznik umieszczony od dołu, z tyłu dwa gniazda RCA oraz złącze do podpięcia uziemiania, dodatkowo zasilacz i właściwie mamy całość urządzenia. Prostota i elegancja zarazem.

Co w tym modelu można zrobić lepszego? Otóż popracowano nad lepszym zawieszeniem silnika dla doskonalszej redukcji wibracji. Nowy Debut stoi na trzech aluminiowych nóżkach z regulacją wysokości, talerz waży teraz 1,7 kg. Dodatkowo przyklejono pierścień termoplastyczny po wewnętrznej stronie dla zmniejszenia kołysania, a od spodu zlokalizowany jest przełącznik, który umożliwia zmianę prędkości obrotowej talerza.

Debut Carbon EVO może być wykończony w kolorach: czarnym, białym i czerwonym o wysokim połysku lub w okleinie z prawdziwego drewna. Całkowicie nowe jest wykończenie satynowe w 5 różnych wariantach.

Na pokładzie mamy w standardzie wkładkę Ortofona model 2M Red, firmowe ramię z włókna węglowego o przekątnej 8,6 cala, sztywne i lekkie zarazem. Sygnał wyprowadzony jest za pomocą pozłacanych gniazd RCA, na wyposażeniu otrzymujemy stosowny przewód.

Chcecie porozmawiać o audio i muzyce ?

ZAPRASZAMY DO NASZEJ GRUPY NA FACEBOOK

AudioMuzoFans

BRZMIENIE:

Trzeba przyznać, iż ramiona od Pro-Jecta świetnie spisują się z wkładkami od Ortofona. Tym razem jest podobnie – 2M Red czuje się pewnie z tym ramieniem i jest nam w stanie zaoferować całkiem sporo.

To, czego kiedyś nie lubiłem w takich prostych gramofonach to dążenie w brzmieniu do grania w sposób typowy dla tanich odtwarzaczy CD i w dodatku gratis trzaski, na szczęście nie w tym razem.

Tu każdy płyta jest odtworzona inaczej, a właściwie to stosownie do momentu, w którym została nagrana.

Zaletą jest środek pasma, wydaje się być prowadzony bardzo równo i gładko, żaden wokal nie jest przerysowany, a gitary nie kłują, zachowując przy tym swoją dynamiką oraz pazur.

Dobrze się na tym słucha rockowych nagrań, SBB czy TSA brzmią bardzo rytmicznie, ciut zaokrąglone dźwięki i co ważne, nie denerwują one słuchacza.

Zakres niskich tonów również nie jest problematyczny. Owszem basu nie brakuje – jest mocny solidny i sięga zaskakująco nisko, choć brakuje mu większej kontroli i dokładności, za to ponownie nic w tym brzmieniu pasma mi nie przeszkadza. Organy kościelne z Fromborka zabrzmiały nad podziw dobrze, a nawet powiem – więcej niż pozytywnie.

Z każdym nowym odsłuchem przyznaję, że w tej cenie brzmi zaskakująco dobrze ten Evo Debut Carbon – nie mam za bardzo się do czego przyczepić, ani on sam nie zachęca do szukania dziury w całym.

No dobra, w górze pasma brakuje odrobiny szczegółów i powietrza, zresztą mam wrażanie, jakby były lekko przygładzone i ocieplone. Nie są złe, lecz choć to nie ten rozmach i powietrze, to i tak niezły kompromis.

Nie spodziewajmy się również nadzwyczajnych efektów 3D, plany stereo są dobrze zobrazowane we właściwych proporcjach i z precyzyjną lokalizacją źródeł zarówno wszerz jak i w głąb.

Muszę przyznać, że na co dzień słucham muzyki z gramofonów z dużo wyższej półki cenowej i powinien być to spadek doznań muzycznych na dużym poziomie. Oczywiście jest to znaczący przeskok, ale nie aż taki, żebym czuł dyskomfort ze słuchania płyt winylowych – Debut Carbon Evo to dobry gramofon w zakresie cenowym akceptowalnym dla większości melomanów.

PODSUMOWANIE:

PRO-JECT Debut Carbon to nieskomplikowany paskowy gramofon adresowany do miłośników słuchania muzyki za pomocą gramofonu.

Dźwięk jest uniwersalny, równy, a w dodatku niemęczący i nieofensywny. Firmowe ramię umożliwia update i nie jest to rozwiązanie pozbawione sensu.

Dobry wybór na rozpoczęcie kolorowej i bogatej przygody z płytami winylowymi i co ważne jest to jedna z najlepszych propozycji w swojej grupie cenowej.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

Prędkości nominalne 33/45 obr./min. *** 78 obr/min opcjonalnie

Wariancja prędkości 33: ±0,50% 45: ±0,60%

Wow i trzepot 33: ±0,17% 45: ±0,15%

Sygnał do hałasu 68dB

Efektywna masa ramienia 6g

Efektywna długość ramienia 8,6 “(218,5 mm)

Zwis 18,5 mm

Pobór energii 4 W/ 0 W w trybie czuwania

Zasilanie zaburtowe 15V / 0 – 0,8 mA DC (ustawiony na 0,5 mA), zasilacz uniwersalny

Wymiary (szer. x wys. x gł.) 415 x 118 x 320 mm, otwarta pokrywa przeciwpyłowa 415 x 365 x 405 mm

Waga 5,6 kg

Wymiary opakowania (szer. x wys. x gł.) 488 x 235 x 393 mm

Waga wraz z opakowanie 8,0 kg

Wkładka MM Ortofon 2M Red:

Zakres częstotliwości 20-22.000 Hz

Separacja kanałów 22dB/1kHz

Napięcie wyjściowe 5,5mV

Zalecana impedancja obciążenia Połączenie 47kohm/wzmacniacz – wejście MM

Zgodność/typ rysika 20µm/mN – eliptyczny

Zalecana siła śledzenia 17,5mN

Waga 7,2g

SPRZĘT UŻYTY DO TESTU:

CD: Lector cdp 0.6t

Wzmacniacz: Lampizat0r gm70

Przedwzmacniacz: TRAudio CHAIRMAN

Przedwzmacniacz gramofonowy: TRAudio Consulere

Kolumny: Kinoton Cienema 200 by nowakAudio & Charliestudio, Tannoy Arden

Interkonekty: MIT ,Qed ,Nordost, Wile Audio,

Przewody głośnikowe: Duelund

Sieciówki: DIY-Neel, Helion

Gramofon: Pioneer PL 70 II, Allnic Audio Rose

Kondycjoner: Neel 1800

Stolik: Linea Audio

DYSTRYBUCJA W POLSCE:

Audio Center Poland

Adres:  ul. Henryka Sucharskiego 49, 30-898 Kraków

Telefon: +48 508 590 213 | 12 265 02 85 | 12 265 02 86

http://www.audiocenter.pl

E-mail: audiocenter@audiocenter.pl

Redakcja: audiomuzofans.pl Paweł Nowak