TEST XLO ULTRAPLUS SINGLE-ENDED AUDIO INTERCONNECT

 

11

 

Firma  XLO obchodzi właśnie 25 – lecie powstania. Przez te wszystkie lata była wielokrotnie wyróżniana, a jej produkty wygrywały rankingi w swojej klasie. Obecnie produkty XLO można nabyć na 6 kontynentach w kilkudziesięciu krajach . W Polsce znajdują się w dystrybucji firmy Polpak Poland www.polpak.com.pl,  która również w tym roku obchodzi rocznicę swojej działalności, a mianowicie 20 lat na polskim rynku.

 

 

Szukając ciekawych inerkonektów nie sposób przejść obojętnie koło XLO ULTRAPLUS.  Ich wygląd i budowa tak nas zainteresowała że postanowiliśmy je przetestować i opisać .

 

1

 

WYGLĄD/BUDOWA 

Kabel jest zapakowany  w estetyczne opakowanie z twardej tektury z grafikami przedstawiającymi budowę UltraPlus.

p1160032

Na stronie dystrybutora można znaleźć krótki, lecz treściwy opis  budowy interkonektów XLO UltraPlus. I na nim się skupmy. “XLO™ UltraPLUS™ są najnowszą wersją popularnej serii kabli Ultra™. UltraPLUS zostały wykonane w klasycznej geometrii XLO “Field-Balanced”, która nie wymaga ekranowania, mówiąc prosto oznacza to, że kabel nie posiada typowego rdzenia powierzchni, co pozwala efektywnie zniwelować przesunięcie fazowe. Niskie pojemności i indukcyjności umożliwiają kablom serii UltraPLUS XLO współpracę z wieloma komponentami audio-video.”

up1

 

A co do wyglądu – mamy bardzo pozytywne odczucia, zrobiły na nas dobre wrażenie. Brak rdzenia pozwolił producentowi osiągnąć rzadko spotykany efekt nowoczesnego designu, a to wyróżnia ten kabel na tle konkurencji. Poza tym zastosowane materiały i kolory pokazują, że kabel może się podobać szerokiemu gronu odbiorców. Aby nie było tak słodko znaleźliśmy małą wadę – niestety – sztywność materiału, z którego jest wykonany UltraPlus. Na szczęście przeszkadza to tylko trochę na początku – odpowiednim doborem długości możemy tą niedogodność zniwelować. Co więcej – wtyki RCA nie tylko wykonane są ręcznie, nisko indukcyjne, a do tego pokryte 24 karatowym złotem.

Wszystko ogółem jest więc “miłe” dla oka.

 

 12 13

ODSŁUCH

Intrygowało nas jednak najbardziej jak te kable będą wybrzmiewać. Po ciekawej, niebanalnej budowie oczekiwaliśmy intensywnych wrażeń odsłuchowych.

Do testu przygotowaliśmy ulubiony zestaw CD, a mianowicie MELODY GARDOT MY ONE AND ONLY THRILL – spokojna smoothjezzowa płyta, na której jest wiele smaczków brzmieniowych oraz  FOURPLAY THE BEST OF – ciekawe połączenie wielu instrumentów z super realizacją muzyczną. Trzecią płytą została składanka DIRE STRAITS & MARK KNOPFLER PRIVATE INVESTINGATIONS z największymi przebojami – od maksymalnie energetycznego Money For Nothing po piękną balladę Brothers In Arms. Gdy już wygodnie się rozsiedliśmy, a CD rozpoczął swoją mozolną pracę, usłyszeliśmy ponadprzeciętną dynamikę oraz szeroką mięsistą średnicę, która pozwala z nieskrywaną przyjemnością skupić się nam na utworze, poszczególne instrumenty dały się zlokalizować. A co do skrajnych pasm – wysokie nie zaokrąglały dźwięku, ale też nie kuły w uszy. Te kable swoim spokojnym, lekko ocieplonym melodyjnym charakterem z neutralnym przekazem wręcz zachęcają do wygodnego umoszczenia  się w fotelu ze szklaneczką zacnego rudego płynu. Na pewno nie będzie w tym przeszkadzał nadmiernie dudniący bas – jest tu go bowiem tyle ile powinno być.

Takie przyjemne melodyjne granie XLO UP1A z dobrą szczegółowością plasuje go na wysokiej pozycji w swojej kategorii cenowej.

p1160010

OCENA OGÓLNA 

XLO Ultra Plus – podsumowując – to dobry kabel o ponadprzeciętnym, nowoczesnym wyglądzie, z dynamiką powiązaną ze szczegółowością i dobrym basem, z ciekawą, obszerną średnicą, a także niekującymi w uszy wysokimi pasmami.

Takie zestawienie pokazuje nam drogę, która pozwala pogodzić walory muzyczne z estetycznymi kabli w średniej półce cenowej .

 

SPRZĘT UŻYTY DO TESTU

GŁOŚNIKI: ESA VIVACE 3xt. 4Ohm 91dB, CASTLE CLIFTON 2. 8Ohm 88dB

CD: Vincent s4 

WZMACNIACZ: ADVANCE ACOUSTIC XI120 ,ACCUPHASE E-450

KABLE GŁOŚNIKOWE: Tellurium Q blue

        

SPECYFIKACJA KONSTRUKCJI

Geometria Field-Balanced
Rdzeń miedziany PC-OCC
Beztlenowa miedź klasy 4N (czystość 99,994%)
Podwójne elektromagnetyczne EMI,RFI
Izolacja PTFE
RCA pokryty 24K złotem

Testowane kable o długości 1 metra kosztują 1100 zł

Dystrybucja w Polsce.

Polpak Poland sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 333A
05-816 Reguły k/Warszawy

http://www.polpak.com.pl/