NEWS: 432 EVO – belgijscy mistrzowie streamingu

432 EVO – belgijscy mistrzowie streamingu

SoundClub wprowadza na nasz rodzimy rynek kolejne ciekawe urządzenia.

Mowa o streamerach belgijskiej firmy 432 EVO, której właścicielem jest Frederic Vanden Poel, pełniącego funkcję starszego konsultant ds. Linkuksa oraz twórcy dopracowanego i dostrojonego, niestandardowego systemu operacyjnego Linux, działającego w czasie rzeczywistym. Marka 432 EVO założona została w 2013 roku przez macierzystą firmę Klinkt Beter, która w latach 2008-2013 działała jako sprzedawca wysokiej klasy sprzętu audio w krajach Beneluksu.

Nazwa marki w prostej linii odnosi się do możliwej częstotliwości używanej do strojenia instrumentów muzycznych, która jest częstotliwością minimalnie niższą niż obecny standard, oficjalnie zapisany jako A4=440Hz. Jest to nuta A powyżej środkowego C i służy jako ogólny standard strojenia dla tonacji muzycznej. W przeszłości częstotliwość strojenia była zazwyczaj niższa niż obecnie i rosła stopniowo na przestrzeni lat. Powód był dosyć prosty. Jedynym sposobem na pozorne zwiększenie głośności orkiestry było zwiększenie wysokości tonu. Aby zahamować rosnący wzrost wysokości tonu Giuseppe Verdi zasugerował użycie wysokości koncertowej A5=864Hz (czyli A4=432Hz) nazwanej później „stopniem Verdiego”. Podobno słynne skrzypce Stradivariusa zostały zbudowane tak, aby były nastrojone na A=432 Hz.

Implementacja 432Hz w urządzeniach 432 EVO odbywa się w locie, w czasie rzeczywistym. Ani lokalne pliki na dysku, ani pliki zgrywane za pomocą bitperfect Teac drive nie są poddawane jakiejkolwiek ingerencji. Podczas odtwarzania użytkownicy mogą wybierać między konwersją na żywo w locie 432 Hz (domyślne ustawienie fabryczne), trybem tylko upsample lub trybem bitperfect, niezależnie czy gramy z plików, serwisów streamingowych (do wyboru Tidal, Qobuz i Spotify) czy radia internetowego.

Przeprowadzono wiele badań nad wpływem strojenia w 432Hz. Wyniki jednoznacznie wskazują, iż w czasie odsłuchów dostrojonych do 432Hz następuje wyraźny spadek średniej częstości akcji serca, 90% badanych bardziej koncentrowało się na słuchaniu muzyki, a brzmienie określało jako cieplejsze, przyjemniejsze, bardziej analogowe i relaksujące w porównaniu z ostrzejszym 440 Hz.

Seria 432 EVO to urządzenia łączące funkcjonalność odtwarzaczy sieciowych, serwerów, transportów i CD ripperów w jednym, posiadające prawdziwie audiofilskie wyjścia USB. Model podstawowy nosi nazwę Standard, kolejne to odpowiednio High-End i Aeon, a stawkę zamyka referencyjny Master, określany przez firmę jako cost no object performance. Końcowa część cyfrowego przetwarzania dźwięku oparta jest na zastrzeżonym systemie operacyjnym Linuxa, ze zmodyfikowanym interfejsem sieciowym Vortexbox, który umożliwia konfigurację za pomocą pojedynczego adresu łącza internetowego. Streaming obsługiwany jest na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zarządzanie za pomocą aplikacji sterujących firmy Logitech (warianty aplikacji iPeng lub Squeezebox). Druga, zalecana przez 432 EVO, to aplikacja ROON. Odtwarzacze sieciowe EVO obsługują pliki w maksymalnej natywnej rozdzielczości 32bit/768kHz PCM oraz pliki DSD64, DSD128, DSD256 i DSD512 w formatach DSF i DFF. 432 EVO to jedyne serwery na rynku, które obsługują upsampling Intermedia Phase firmy Archimago, najbardziej idealny filtr z brakiem problemów z fazą w zakresie słyszalnym.

Flagowiec 432 EVO – Master – został zaprojektowany jako najlepszy możliwy transport USB. Ponieważ zegar jest dostrojony do płyty wyjściowej USB, w obudowie nie ma już miejsca na więcej płyt z wyjściami cyfrowymi. Co ciekawe, płyta USB jest taktowana bezpośrednio z dedykowanej płyty zegarowej o ultra niskim jitterze i obie są zasilane niezależnie. Sama obudowa urządzenia została podzielona na dwie części, z czego jedna to prawdziwie potrójny moduł zasilający z potrójnym filtrowaniem AC. Trzy ekranowane transformatory dla szybszej wydajności przejściowej w porównaniu do projektów ze wspólnym transformatorem, potrójna dwustopniowa regulacja DC, z buforowaniem wewnątrz potrójnych kabli DC. W zestawie znajdują się trzy wysokiej klasy kable DC nie korzystający ze współdzielonego transformatora i wykorzystujący najlepsze komponenty. Zastosowanie potrójnej konstrukcji z 3 transformatorami prowadzi do znacznie szybszych przebiegów przejściowych w porównaniu do wspólnego transformatora. Zasilacz jest również wolny od szumów transformatora.

Druga, właściwa część obudowy 432 EVO Master, zawiera nowoczesny, czterordzeniowy procesor z 8 GB pamięci RAM, dwa razy szybszy od konkurentów opartych na N4200. Wdrożono techniki ze świata superkomputerów, aby zagwarantować jak najlepszą jakość dźwięku: dekodery audio i przetwarzanie 432 Hz działają na dedykowanym rdzeniu, któremu nigdy nie zabraknie cykli procesora ani nie będzie musiał walczyć z innymi procesami. Dedykowany rdzeń audio uruchamia niestandardowy harmonogram zegara, który nie przerywa krytycznych procesów audio, znacznie poprawiając jitter oprogramowania, gdyż przełączanie procesów jest zminimalizowane. Master eliminuje również typowy „chaos” występujący w systemie operacyjnym innych serwerów, stosując zaawansowane konfiguracje dostrajania jądra i procesów, co dodatkowo zmniejsza jitter oprogramowania. Korzystając z niestandardowego dostrajania BIOS-u i jądra, streamer faktycznie wyłącza działanie układu na płycie głównej, więc działa jak niestandardowa płyta główna zdefiniowana programowo.

• Pełne 2 TB SDD w systemie zawieszenia sprężynowego, z filtrowaniem szumów sata i strojeniem protokołu sata w celu obniżenia EMI.

Urządzenia są już dostępne w sprzedaży, a ich ceny kształtują się następująco:

432 EVO STANDARD16 000 zł
432 EVO HIGHEND24 000 zł
432 EVO AEON32 000 zł
432 EVO MASTER64 000 zł

Dane kontaktowe

SoundClub Sp. z o.o.

ul. Skrzetuskiego 42
02-726, Warszawa
+48 22 58 63 270