Pod koniec 2022 roku brytyjski producent zaprezentował modele 9000A i 9000CDT, które zostały bardzo pozytywnie przyjęty na rynku. Jest to najwyższa seria w ofercie producenta, która oferuje niezwykle przyjemne brzmienie o bardzo wysokiej jakości. Łącząc to z bezproblemową pracą i niezwykle cichym transportem CD otrzymujemy naprawdę niezwykły zestaw, o równie niezwykłym designie. Najnowszy Audiolab 9000N dopełnia ten zestaw, dokładając do niego możliwości sieciowe.
Elastyczność i możliwości
Format modelu 9000N odzwierciedla wyrazistą elegancję modeli 9000A i CDT. Wyposażony jest on tylko w dwa pokrętła i jeden przycisk. Sprawia to, że perfekcyjnie pasuje on do minimalistycznego designu reszty serii. 9000N posiada również kolorowy ekran o przekątnej 4,3 cala, który można znaleźć w pozostałych urządzeniach z serii — idealna możliwość do wyświetlania cyfrowych plików muzycznych… w tym kolorowych okładek albumów!
Ekran wyświetla różnorodne informacje w bardziej atrakcyjny wizualnie sposób niż większość innych urządzeń strumieniujących, z których wiele polega wyłącznie na towarzyszącej aplikacji w celu uzyskania informacji oraz obsługi sprzętu. Wyświetlacz 9000N oferuje pełne sterowanie menu, szereg opcji i ustawień, w tym wybór wielu języków i ogólne opcje wyświetlania.
Co jest najbardziej imponujące, wyświetlacz Audiolaba 9000N prezentuje szczegółowe informacje o formacie, odtwarzaniu oraz, jak wspomniano powyżej, umożliwia wyświetlanie okładki albumu we wszystkich jej barwach. Okładka albumu jest widoczna na domyślnym ekranie odtwarzania, ale można ją również rozszerzyć. Wyświetlacz można nawet ustawić tak, aby wyświetlał miernik VU w formie “analogowej” lub “cyfrowej”, pokazując poziomy decybeli w czasie rzeczywistym dla lewego i prawego kanału — powstaje dzięki temu satysfakcjonująca graficzna reprezentacja odtwarzanej muzyki. W przypadku bardziej minimalistycznych opcji wyświetlacz można przyciemnić lub całkowicie wyłączyć, w celu dopasowania całości do preferencji użytkownika.
Streamuj jak marzenie
Oprogramowanie zostało opracowane w celu połączenia niezwykłej i równie stabilnej platformy do obsługi streamingu. Zostało to połączone z cyfrowym know-how Audiolaba, implementacją DAC na najwyższym poziomie, a także intuicyjnym UI, które jest znane z pozostałych produktów z linii 9000. Wszystko to, by sprzęt zapewniał jak najlepsze wrażenia z użytkowania.
Aplikacja Audiolab 9000N zapewnia natychmiastowy dostęp do aplikacji Qobuz i Tidal, z pełnym dostępem do treści hi-res i MQA, a także Spotify, radia internetowego TuneIn i systemów serwerów muzycznych UPnP oraz cyfrowych plików audio przechowywanych na urządzeniach USB HDD.
Aplikacja oferuje inteligentną funkcję wyszukiwania oraz pełny dostęp, kontrolę, a nawet tworzenie zdefiniowanych przez użytkownika list odtwarzania, folderów i funkcji grupowania albumów. Informacje o plikach, szczegóły utworów oraz funkcje wyszukiwania są łatwo dostępne w aplikacji. Użytkownicy Qobuz i Tidal będą zadowoleni z faktu, że w przeciwieństwie do niektórych innych aplikacji i platform, utwory w wysokiej rozdzielczości i Master Quality Authenticated (MQA) można łatwo zidentyfikować za pomocą ikon w samej aplikacji, bez konieczności przełączania między aplikacjami w celu znalezienia takich treści.
W przeciwieństwie do porównywalnej technologii innych producentów, 9000N oferuje bezprzewodowe odtwarzanie za pośrednictwem połączenia Wi-Fi, a nie wyłącznie zależne od połączenia przewodowego / Ethernet, które oczywiście dalej jest dostępne. To, wraz z pełną grafiką albumu i integracją przetwornika ESS9038 Pro stanowi jedynie kilka spośród najważniejszych cech najnowszego Audiolaba 9000N.
Nie ogranicza się to jedynie do aplikacji Audiolab 9000N. Nasz nowy odtwarzacz strumieniowy oferuje również odtwarzanie przez Airplay 2, a także Tidal Connect i Spotify Connect dla tych, którzy wolą własną aplikację do przesyłania strumieniowego.
Do tej imponującej listy warto dodać obsługę i kompatybilność z Roon Ready. Urządzenia Roon Ready to odtwarzacze sieciowe ze wbudowaną technologią strumieniowania Roon, podłączone przez sieć Ethernet lub WiFi. Urządzenia te sprawiają, że dźwięk bit-perfect o wysokiej rozdzielczości nie wymaga dodatkowej konfiguracji, i dają dostęp do najlepszej jakości dźwięku i zapewniają stabilne, niezawodne odtwarzanie.
Obwody cyfrowe
Sprzęt oparty jest na mocnym, czterordzeniowym procesorze MCU Arm® Cortex®-A53 o taktowaniu 1,8 GHz na rdzeń. Ten potężny “mózg” systemu zapewnia płynne, stabilne działanie i dodatkowe korzyści, takie jak buforowanie okładek albumów; w celu szybszego ładowania towarzyszących plików graficznych, zwiększając w ten sposób wrażenia użytkownika i estetykę wizualną.
Ponad dekadę temu na rynku pojawił się M-DAC, czyli niezwykle lubiany przetwornik cyfrowo-analogowy, dzięki któremu Audiolab zasłynął z jakości swoich DACów. W modelu 9000N zastosowano układ ES9038PRO – ośmiokanałowy przetwornik cyfrowo-analogowy stanowiący szczytowe osiągnięcie obecnej serii Sabre firmy ESS Technology. Towarzyszą mu opatentowane obwody, które w pełni wykorzystują architekturę HyperStream II i technologię Time Domain Jitter Eliminator, zapewniając bezprecedensowy zakres dynamiki i bardzo niskie zniekształcenia, tak by ostateczna jakość dźwięku była jak najlepsza.
Żadna firma nie wie więcej o maksymalnym wykorzystaniu technologii Sabre DAC niż Audiolab. Wszystko to dzięki współpracy z nią od lat przez kilka generacji produktów. Chociaż te układy DAC są niezmiennie doskonałe pod względem technicznym, są one również trudne do implementacji w celu uzyskania najsolidniejszego efektu i muszą być starannie zintegrowane z resztą obwodu, tak aby wydobyć ich pełny potencjał dźwiękowy. Aktywny filtr po przetworniku cyfrowo-analogowym jest niesamowicie istotnym elementem, a Audiolab opracował nowy obwód, który jest idealnie dostosowany do pełnego wykorzystania możliwości ES9038 Pro.
9000N zapewnia również pełne dekodowanie technologii strumieniowania hi-res MQA. Oznacza to, że kompletny proces dekodowania “trzech rozpakowań” jest wykonywany wewnętrznie, w przeciwieństwie do tylko końcowego rozwinięcia w sposób “renderowania” MQA, dzięki czemu 9000A jest doskonałym wzmacniaczem dla subskrybentów planu HiFi Plus w platformie Tidal, gdzie można znaleźć treści Tidal Masters (MQA). Jest on również specjalnie testowany przez Roon, zapewniając bezproblemową pracę w ekosystemie audio Roon.
Wszechstronna łączność
Zgodnie z oczekiwaniami każdego fana Audiolaba, 9000N wykorzystuje najnowocześniejszą konwersję sygnału cyfrowego na analogowy. 9000N oferuje łączność poprzez analogowe wyjścia XLR lub RCA. Jako samodzielny pełny dekoder MQA, może być używany z dowolnym wzmacniaczem, końcówką mocy lub przedwzmacniaczem, który oferuje połączenia analogowe. Dodatkową magię zapewnia wyjście cyfrowe i opcja “MQA Pass Through”. Jest to świetna opcja dla użytkowników, którzy mogą korzystać z równie potężnego przetwornika cyfrowo-analogowego (na przykład posiadacze 9000A), 9000N może przesyłać strumieniowo i przesyłać nietknięty sygnał MQA (na przykład z Tidal lub Qobuz), który następnie może zostać zdekodowany przez dodatkowy przetwornik cyfrowo-analogowy. Zapewnia to dodatkową funkcjonalność i wszechstronność, nie wspominając o całkowicie niezafałszowanym przepływie sygnału, co tworzy wielką korzyść dla purystów.
Dostępność Audiolaba 9000N
Audiolab 9000N powinien pojawić się w Polsce w połowie października, więc na pewno będzie możliwość zobaczenia go na targach Audio Video Show. Salon Q21 zaprasza również do kontaktu, gdzie na pewno będzie możliwość odsłuchania 9000N z resztą serii, jak i dziesiątkami par kolumn.
Oferta i pełen opis ze specyfikacją są dostępne pod tym linkiem.
Dystrybucja w Polsce:
Salon audio-video Q21
Pabianice, Reymonta 12
Tel. (42) 213 01 66
www.Q21.pl