Cabasse Pearl Keshi – aktywny, wysokiej klasy i ultra-kompaktowy system audio 2.1. o dużej mocy
Firmy Cabasse w świecie audio nie trzeba nikomu przedstawiać. Sprzęt klasy hi-fi oraz high-end francuskiej firmy Cabasse jest znany i doceniany na światowym rynku nie tylko wśród koneserów konwencjonalnych zestawów stereo, ale i niekonwencjonalnego designu. Działalności firmy w zakresie wszechstronności, czy ewolucji produktów świadczy o potencjale inżynierskim oraz chęci kreowania przyszłości na rynku audio. Cabasse nie unika zaskakujących i futurystycznych form. Na pewno większość zgodzi się ze mną, że obok ich produktów nie da się przejść obojętnie.
W październiku 2021 na Audio Show w Paryżu miała miejsce premiera nowego ultra-kompaktowego systemu hi-fi audio o nazwie Cabasse Pearl Keshi 2.1. Czy faktycznie jest to perła i ekskluzywny produkt tzw. klasy premium, który obok innych zaskakujących rozwiązań tej firmy pojawił się w świecie audio za ich sprawą? Czy w ogóle słuszne jest takie nowoczesne podejście do designu systemów audio i opracowywania coraz bardziej zaskakujących kształtem i awansowanych technologicznie rozwiązań. Z punku widzenia niektórych użytkowników ceniących odmienne od tradycyjnych systemy stereo jestem przekonany, że tak. Za ultra-kompaktowy system stereo „all-in” w takiej odsłonie, wyróżniający się najwyższą precyzją wykonania, funkcjonalnością i bardzo dobrymi walorami audio Cabasse Pearl Keshi 2.1 jest jednym z przedstawicieli grupy produktów na miarę nowej epoki hi-fi audio.
Cały system jak przystało na „future design” aż chce się eksponować w centralnym miejscu w domu na ulubionej komodzie tak, aby „lewitujące w powietrzu głośniki” średnio-wysokotonowe satelity i subwoofer przykuwały uwagę. Lewitujące satelity można również zawiesić na ścianie (za pomocą dedykowanych uchwytów w komplecie) i ukierunkować w stronę miejsca odsłuchu. Cały system dostraja się do pomieszczenia dla uzyskania w zakresie równowagi tonalnej. Zdecydowanie można mieć fantazję. Efekt bez względu na wszystko będzie intrygujący pod względem wyglądu jak i odbioru ulubionej muzyki.
BUDOWA/WYGLĄD:
Już od samego początku wyjątkowe wrażenie robi sam sposób transportu i pakowania systemu Cabasse Peral Keshi 2.1. Poszczególne elementy dostarczane do użytkownika są subtelnie ułożone na swoich pozycjach, jak wartościowa biżuteria w bardzo oryginalnej skrzyni przeznaczonej do bezpiecznego transportu. Specjalistyczny case wygląda jak warsztat mistrza magii, który podczas każdego wyjątkowego występu wydobywa z niego po kolei specjalnie zaprojektowane rekwizyty by oczarować swoją publiczność, a po fascynującym występie skrupulatnie ułożyć je w odpowiedniej kolejności i przygotować do ponownego seansu.
Cabasse Pearl Keshi odzwierciedla typowy dla Cabasse, gustujący w krągłościach, design. Ogólnie opisując, System 2.1 składa się z aktywnego subwoofera z pełno-pasmowym wzmacniaczem mocy oraz dwóch miniaturowych, unoszących się w powietrzu na subtelnych, stalowych podstawkach, satelitarnych kulistych głośników. Można je nazwać jak już przyjął producent „perełkami”. Nazwą Keshi określa się właśnie małe, naturalne perły. Dwie minimalistyczne satelity o średnicy 8 cm i trochę większy subwoofer o średnicy 22 cm, łącznie ważą 7,1kg. Pomimo swoich niepozornych rozmiarów, Pearl Keshi proponuje imponującą wydajność akustyczną. Satelity wyposażono w całkiem nowy, opatentowany przetwornik z ultracienką, 50-mikrometrową membraną, magnes neodymowy, a cyfrowe przetwarzanie sygnału DSP i inne komponenty głośnika, mają zapewnić dokładne odzwierciedlenie tonów i doskonałą jednorodność tonalną. Nowa konstrukcja z dużą możliwością wychylenia membran zapewnia świetną dynamikę pomimo miniaturowych rozmiarów. Centralny punkt systemu czyli Subwoofer zawiera 17-centymetrowy przetwornik niskotonowy i w połączeniu z satelitami, system 2.1 jest w stanie dostarczyć 1050 W całkowitej mocy (300 W dla każdej satelity i 450 W dla basu).
Pearl Keshi odtwarza prawie wszystkie obecne formaty plików audio – od MP3, AAC, WMA aż do plików o wysokiej rozdzielczości, takich jak AIFF, FLAC, ALAC. Keshi umożliwia bezprzewodowe korzystanie z internetowych serwisów muzycznych, tj. Qobuz, Tidal, Spotify, Deezer oraz radia internetowego.
Jeśli chodzi o łączność, oprócz Wi-Fi i Bluetooth, znajdziemy tu wejście Ethernet, Micro USB, optyczne SPDIF i port jack 3,5 mm. Wszystkie wejścia znajdziecie pod spodem subwoofera z wbudowanym wzmacniaczem i DAC. Do subwoofera podłączane są satelity za pomocą będących w zestawie i wykonanych z super czystej miedzi kabli (ale co zadziwiające mimo ich całkowitej średnicy – bardzo elastycznych).
Do systemu poprzez dedykowane wejście analogowe można także podłączyć gramofon, odtwarzacz CD, a przez sieć również dysk NAS itp. Cały system hi-fi Perl Keshi 2.1 jest kompatybilny z systemem multiroom firmy Cabasse. StreamControl, czyli aplikację do obsługi systemu można bez problemu pobrać i zainstalować na smartfonie czy tablecie. Do ultra-kompaktowego zestawu dołączono pilot zdalnego sterowania komunikującego się po Bluetooth. Podobnie jak precyzja wykonania poszczególnych głośników, jakość wykonania samego pilota jest obłędna. Pilot jest w niespotykanym kształcie i jest zabezpieczony przed niekontrolowanym, przypadkowym zwiększeniem głośności. Wszystko to zwraca uwagę użytkownika. Bez wątpienia mamy do czynienia ze produktem premium. Wartość zestawu na dzień wykonania testów to 11900 PLN.
Zastosowane technologie Cabasse:
Zasługujące właśnie na miano technologii nowej ery audio zaimplementowane w systemie Perl Keshi 2.1, które pozwalają uzyskać najwyższej jakości dźwięk dostrajając cały system do indywidualnych warunków w jakich będzie odtwarzana muzyka:
- Technologia DFE, posiłkując się sztuczną inteligencją, optymalizuje dynamikę dźwięku w czasie rzeczywistym (analiza dźwięku, dynamika i głośność).
- Technologia CRCS (system automatycznej korekcji środowiska odsłuchowego) za pomocą mikrofonu zintegrowanego z głośnikiem
- Technologia DEAP: optymalizacja sygnału cyfrowego
Cabasse Pearl Keshi 2.1 dostępny jest w klasycznych wersjach kolorystycznych: czarnej i białej, co pozwala mu łatwo wtopić się w otoczenie. Pomagają w tym także miniaturowe rozmiary zestawu oraz zintegrowany system mocowania naściennego satelitów, który pozwala na umieszczenie ich w 5 regulowanych pozycjach.
Chcecie porozmawiać o audio i muzyce ?
ZAPRASZAMY DO NASZEJ GRUPY NA FACEBOOK
BRZMIENIE:
Podczas przygotowania sprzętu do podłączenia faktycznie widać, że to produkt klasy premium. Zatem nie pozostało nic innego jak bardzo poważnie i obiektywnie podejść do testów. Pomyślałem początkowo o niezbędnym środkach ochrony osobistej, czyli białym fartuchu, rękawiczkach chirurgicznych, masce i skalpelu. To ostatnie na wypadek, gdyby coś wymknęło się z pod kontroli.
Spojrzałem na ustawiony w centralnej części salonu zestaw i przed jego pierwszym uruchomieniem starałem sobie przypomnieć czy miałem już okazję słyszeć coś podobnego. Tak, ale nigdy oprócz designu i ogólnego całościowego wrażenia nie brałem pod uwagę żadnych innych aspektów. Przeszło mi przez myśl, że może i tak też trzeba w tym przypadku. W sumie często podczas odsłuchów ulubionej muzyki zależy nam na atmosferze bez konieczności pełnej koncentracji wymagającej siedzenia w jednym, dedykowanym miejscu i nieustającej analizy detali na poziomie molekularnym. Ciężko porównać Cabase Pearl Keshi 2.1 z typowym, konwencjonalnie wyglądającym systemem stereo. Mówię o wzmacniaczu przynajmniej jak kto lubi w klasie A, AB, do którego podłączone są za pośrednictwem specjalnie konfekcjonowanych kabli głośniki podłogowe, czy też podstawek ustawione na dedykowanych standach.
Co tym testem zrobić, jak zacząć? Włączyć i skrupulatnie posłuchać różnych gatunków muzyki oraz zrobić przegląd każdej funkcji sprzętu o jakiej pisze producent? A może zastosować tzw. test żony albo bardziej zaawansowany test znajomych?
Postawiłem jednak na moje pierwsze wrażenie. Musi być podobnie jak z ludźmi. Pierwsze 20 sekund i wiesz wszystko. Tak też się stało. Najpierw popłynęła muzyka przez połączenie bluetooth. Wow, od początku dźwięk był „duży” z nieco czytelniejszym dołem pasma, ale zadziwiająco spójny i energiczny. Powiem szczerze – spodziewałem się dziury w paśmie, jak to bywa w systemach 2.1 (Subwoofer + odległe głośniki satelitarne jak sama nazwa wskazuje). Muszę wspomnieć – co mi się spodobało, to w ogóle Cabasse chwilę po włączeniu zasilania jak dzikie zwierzę, jeszcze przed odpaleniem muzyki, wita się pierwszym powitalnym beatem – zgłaszając swoją gotowość do pracy. Wiadomo, że coś jest na rzeczy.
Nie da się zauważyć większych różnic w jakości odtwarzanej muzyki z kilku różnych źródeł, jak w tym z serwisu streamingowego. Serwisy wywoływane są przez użytkownika w dedykowanej firmowej aplikacji Cabasse. System Pearl Keshi 2.1 podczas odtwarzania muzyki tworzy bardzo przyjemną atmosferę w domu. Wnosi pewną wartość dodaną. Tworzy się jakaś fajna aura. Dźwięk jest ogólnie bardzo dynamiczny, niemęczący i nienarzucający się, ale detaliczny. Przesłuchałem sam z siebie kilka albumów w różnych gatunkach – od początku do końca – i nikt mnie do tego nie zmuszał. Właściwie od rocka po muzykę poważną muzyka jest prezentowana wyraźnie w sposób dobrze zbalansowany. Polecam wykonać autokalibrację systemu do pomieszczenia. To naprawdę zmienia wszystko.
Na pewno jest wielu zwolenników takiej prezentacji dźwięku i takiego klimatu. Może dla audiofilów w pierwszej chwili po uruchomieniu systemu mniejsze wypełnienie w środka pasma mogłoby budzić niepokój, ale po kalibracji i chwili przyzwyczajenia wszystko będzie w pełni akceptowalne, a szczególnie po wykonaniu kalibracji systemu do pomieszczenia. Wręcz mogę się założyć, że będą ciekawi jak zagra kolejny i kolejny ich wzorcowy repertuar. W ten sposób można odkrywać i cieszyć się muzyczną aurą, bez konieczności siedzenia w bezruchu i to w jednym znanym audiofilom miejscu na sofie.
PODSUMOWANIE:
Perl Keshi daje do zrozumienia, że aby posłuchać muzyki czy to cicho czy głośno nie trzeba eksponować wielkich kolumn na środku salonu. Nie ma konieczności organizowania dodatkowych antywibracyjnych stolików audio. System Cabasse jest super kompaktowy, a przy odpowiednim rozmieszczeniu w pomieszczeniu głośników średnio-wysokotonowych (satelitarnych) tzw „perełek” najlepiej na wysokości uszu i w jednej linii z subwooferem można cieszyć się spójnym, przestrzennym i barwnym dźwiękiem.
Jedynie rozwiązania jakiego może brakować w systemie to technologia bezprzewodowa dla komunikacji z głośnikami satelitarnymi. Na pewno dla wielu osób mogłoby to być zdecydowanie alternatywnym rozwiązaniem dla połączenia kablowego. Mnie jednak użycie firmowych przewodów wysokiej jakości z audiofilskiego punktu widzenia bardziej przekonuje. Dla Cabasse zabudowanie w satelitach akumulatorów i taki alternatywny sposób komunikacji bezprzewodowej z bazą nie stanowi pewnie problemu i zakładam, że jednak stawiają na niezawodność i najwyższą jakość dźwięku.
SPECYFIKACJA TECHNICZNA:
Ilość kanałów: | 2.1 |
Złącza / wejścia : | Micro USB, SPDIF optyczne, 3,5mm mini jack |
Konstrukcja: | 1-drożna |
Budowa: | Aktywna (nie wymaga wzmacniacza) |
Przetworniki: | Dynamiczne |
Głośniki wysokotonowe: | Dom55 / Szerokopasmowe 50mm |
Głośniki niskotonowe: | subwoofer 1 x 170mm |
Obudowa: | Konstrukcja zamknięta |
Wykończenie obudowy: | czarne lub białe |
Bas-refleks: | Brak |
Membrana pasywna: | NIE |
Skuteczność: | 115dB |
Moc ciągła (RMS): | 1050W |
Podstawki i uchwyty montażowe w zestawie: | TAK |
Typ: | Tranzystorowy |
Formaty z napędu: | AAC, AIFF, FLAC, MP3, WAV, WMA, ALAC DSD 64 (2.8MHz) DSD 128 (5.6MHz) |
Formaty z USB: | AAC, ALAC, AIFF, FLAC, MP3, Ogg Vorbis, WAV, WMA WMA Lossless DSD 64 (2.8MHz) DSD 128 (5.6MHz) |
Formaty z Ethernet: | identyczne jak w przypadku USB |
Odtwarzacz CD: | NIE |
Kontrola tonów: | TAK |
Przetwornik DAC: | 32-bit/768 kHz |
Wbudowany DAC: | TAK |
Filtry cyfrowe: | DSP (DEAP, DFE) |
Pasmo przenoszenia: | 30 – 23.000Hz |
Funkcja PIP: | NIE |
Wi-Fi: | TAK |
AirPlay: | NIE |
Bluetooth: | TAK |
Dedykowana aplikacja: | Android iOS (Apple iPhone/iPod/iPad) |
Radio internetowe: | TAK |
Usługi muzyczne: | Deezer Napster Spotify Qobuz Tidal Web Radio |
Wejście optyczne: | 1 |
Złącze słuchawkowe: | 3.5mm mini jack |
Wejście Ethernet/LAN: | TAK |
Inne złącza: | Micro USB |
Wyjście subwooferowe: | NIE |
Wyjścia głośnikowe: | 2 komplety |
Procesor DSP: | TAK |
Cyfrowy wyświetlacz: | NIE |
Łączność subwoofera: | Przewodowy |
Regulacja głośności: | TAK |
Obsługa smartfona: | Android iOS |
aptX: | TAK |
Zasilanie: | Sieciowe |
Zastosowanie: | iPhone iPod Telefon z systemem Android |
System dźwięku: | 2.1 |
Kompatybilne z: | RJ-45 |
Rozmiar przetwornika: | Szerokopasmowy 50mm, Subwoofer 170mm |
Rozpraszanie: | Klasyczne |
INNE: | Bluetooth |
Autorskie technologie producenta: | DEAP, DFE, CRCS |
Pilot: | TAK (komunikacja Bluetooth) |
WYMIARY: | |
Wysokość: | satelity 100mm, subwoofer 237mm |
Szerokość: | satelity 80mm, subwoofer 220mm |
Głębokość: | satelity 80mm, subwoofer 266mm |
Waga: | satelity 550g sztuka, subwoofer 6kg |
Cena detaliczna 11 990 zł/2.1 system
DYSTRYBUCJA W POLSCE:
Audio Center Poland
Adres: ul. Henryka Sucharskiego 49, 30-898 Kraków
Telefon: +48 508 590 213 | 12 265 02 85 | 12 265 02 86
E-mail: audiocenter@audiocenter.pl
Redakcja: audiomuzofans.pl
Jacek Woch