TEST: KOLUMNY GŁOŚNIKOWE TAGA HARMONY TAV-616F

 

 

616-1Trafiły do nas na testy Taga Harmony TAV-616F, głośniki z budżetowego przedziału cenowego, ale czy na pewno?

 

Wygląd/Budowa

Kolumny są kontynuacją modelu TAV-606F. Producent sam nakierowuje nas, jakie jest sugerowane przeznaczenie produktu. Kolumny przeznaczone są głównie do systemów wielokanałowych, ale, o czym również się przekonaliśmy, sprawdzają się świetnie w systemach dwukanałowych. Lista ulepszeń nowego modelu TAV-616 względem poprzednika TAV-606F, o których wspomina producent jest imponująca. Między innymi poprawiono obudowy, które zostały usztywnione poprzez pogrubione ścianki z MDF w porównaniu do TAV-606: od 12 mm do 15 mm w modelach podłogowych (plus 18 mm grubości panel przedni), oraz od 9 mm do 12 mm w głośnikach Centralnym i Surround (plus 15 mm panel przedni). Zwiększone wymiary obudów zapewniają lepszą głośność i wyższe ciśnienie akustyczne skutkujące większą dynamiką i niższym basem, obudowy są teraz sztywniejsze i bardziej neutralne na wszelkie wibracje i koloryzacje. Zastosowane zmiany w budowie dają finalnie wagę kolumny ponad 17 kg. Poprawie względem poprzednika uległy również membrany przetworników średnio i średnio-niskotonowych, co skutkuje wyższym SPL (91 Db), zastosowane lżejsze membrany, reagujące szybko na dynamiczne zmiany ścieżki dźwiękowej. Do dyspozycji mamy terminale głośnikowe pozwalające podpiąć TAV-616F w sposób klasyczny (wkręcając końcówkę kabla – o przekroju do 10 AWG) oraz wpiąć wtyki typu „bananowego”. Terminale dają nam również możliwość skorzystania z opcji Bi-Wiring. Producent zapewnia bardzo dobre pakowanie produktu na czas transportu. Towar otrzymujemy w wielkim pudle, w którym kolumny są rzetelnie zapakowane i zabezpieczone przed uszkodzeniami specjalnie wyciętymi formami ze styropianu. W zestawie otrzymujemy również kolce, które możemy wkręcić w podstawy obudów. Co zwróciło naszą uwagę, to jakość wykonania produktu. Kolumny, które otrzymaliśmy pokryte są czarną okleiną, fronty pokryte są czarnym fortepianowym lakierem o wysokim połysku. Port bass reflex umieszczony jest na frontowym panelu , są to niskoszumowe porty wykorzystujące dyfuzory, które zwiększają dyspersję niskich częstotliwości, dodatkowo pokryte miłą w dotyku gumą, która dodaje całości uroku. Co warte uwagi większość komponentów do budowy głośników jest projektowane i produkowane przez Tagę. Jakość wykonania na piątkę!. Czy całość przekłada się ponownie na dźwięk?

 

616-2  14647474_10208887176550786_1513959578_o

Odsłuch

Głośniki TAV-616F dotarły do nas nowe, nie wygrzane. Potrzebowaliśmy zatem trochę czasu, aby uzyskać optymalne brzmienie. Potrzebują one łącznie około 100 godzin wygrzewania. Po tym czasie mogliśmy przystąpić do odsłuchów. Pierwsze na co nie da się zwrócić uwagi, to fakt, że kolumny grają żywym, dynamicznym dźwiękiem, budują niezłą przestrzeń, co utwierdza nas w przekonaniu, że w kwocie, którą musimy zapłacić za nie, ciężko będzie znaleźć godnego konkurenta. Głosy, w szczególności męskie, brzmią nad wyraz naturalnie i są mocno nasycone. Słuchając kolumn wrażenie trójwymiarowości budowane jest w poprawny sposób, dźwięk odrywa się od kolumn,  co dla nas jest bardzo pożądanym efektem i naprawdę doceniamy sposób w który robią to testowane egzemplarze. Górne rejestry są dość jaskrawe, ale nie są męczące. Brakuje nam troszkę subtelności, ale przypominamy, głośniki kosztują niecałe 2000 zł i wytykanie jej braku, byłoby tutaj nie na miejscu. Dwa woofery wskazywałyby raczej na fakt, iż dół pasma może być tutaj dominujący. Kolumny napędzone wydajnym prądowo wzmacniaczem odwdzięczyły się nam dynamicznym, punktowym basem, który według nas ładnie dopełnia całości brzmienia i nie dominuje. Konstruktorzy zdecydowanie stawiają na zrównoważenie tonalne. Odznacza się to raczej uczuciem żywiołowości i temperamentu. Co istotne jest zróżnicowany, czego ciężko doszukiwać się w konstrukcjach z tego przedziału cenowego. Wysoka skuteczność kolumn pozwala nam twierdzić, że nie będzie problemu z napędzeniem ich przez większość wzmacniaczy dostępnych na naszym rynku – to bardzo istotna informacja.

27274438682_29e10d6296_z

Ocena Ogólna

Za kwotę niecałych 2 tysięcy złotych otrzymujemy produkt, który może aspirować jakością wykonania oraz brzmieniem w wyższy przedział cenowy. Taga Harmony poprzez zastosowanie swoich autorskich komponentów do budowy testowanych głośników TAV-616F może zaproponować produkt niedrogi, który nie dość, że ładnie wygląda i świetnie komponuje się w systemach dwu oraz wielokanałowych, ale także prezentuje energiczne brzmienie, które bez wątpienia trafi w gusta szerokiego grona miłośników muzyki nie rujnując domowego budżetu.

 

Sprzęt użyty do testu         

Arcam rDAC z zewnętrznym zasilaniem transformatorowym
Wzmacniacz : Baltlab Epoca III
Okablowanie sygnałowe: Arini Audio Carramba!
Okablowanie Głośnikowe: XLO
Listwa zasilająca: Taga Harmony PF-1000
Kable zasilające: DIY (lapp + helu kabel)

 

Specyfikacja Techniczna

Typ / Konstrukcja : Podłogowa, 3-drożna  4 przetworniki Bi-wiring, Częstotliwość odcięcia zwrotnicy: 470Hz, 3KHz
Obudowa: TLIE
Zalecana moc wzmacniacza: 20 – 160W
Pasmo przenoszenia : 36Hz – 25kHz
Bassreflex: Przedni pojedynczy
Impedancja: 6ohm
Efektywność: 91dB
Przetwornik wysokotonowy: 25 mm (1″) TWG
Przetwornik średnio-niskotonowy: 165 mm (6.5″) Membrana z włókna szklanego
Przetwornik niskotonowy: 2 x 165 mm (6.5″) Polipropylen
Wymiary (W x S x G)    98 x 23 x 28 cm
Waga    17.15 kg / szt.

cena: 1849zł

Dystrybucja w Polsce.

Polpak Poland sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 333A
05-816 Reguły k/Warszawy

http://www.polpak.com.pl/

redakcja. audiomuzofans.pl