TEST WZMACNIACZ LAMPOWY „TITANIA” FIRMY FEZZ .

1

TEST WZMACNIACZA LAMPOWEGO „TITANIA” firmy Fezz .

 

 

Firma Fezz Audio zaistniała na rynku audio w 2015 roku i od razu hit – sprzedażowy i brzmieniowy – ich pierwszego wzmacniacza lampowego “Silver Luna” . Tą konstrukcją Panowie Lachowscy udowodnili, że nie tylko od lat budują doceniane transformatory       ( Toroidy.pl ), ale – co najważniejsze – bardzo udanie wykorzystują je we wzmacniaczach lampowych. Właśnie ten pierwszy wzmacniacz był tak dobry, że postanowiliśmy posłuchać i przetestować ich drugi produkt, który pojawił się na rynku kilka miesięcy temu.

To nasz pierwszy test w grupie AUDIOMUZOFANS – https://www.facebook.com/groups/222544861457008/.

A oto nasze spostrzeżenia:

Po krótkim oczekiwaniu wzmacniacz dotarł solidnie zapakowany w podwójny karton. Może opakowanie nie za eleganckie, ale skutecznie chroni. W środku opakowania znajdowały się dwa rodzaje ponumerowanych lamp Electro-Harmonix : KT88 końcówki mocy x 4szt i ECC83 (12AX7) x2 w układzie przedwzmacniacza oraz zawinięty w płócienny worek z logo producenta wzmacniacz. Była też instrukcja obsługi i rękawiczki do montażu lamp.

 

p1150915

WYGLĄD

Kontynuacja linii pierwszego wzmacniacza firmy FEZZ SILVER LUNA. Bardzo ładna, prosta bryła w 4 kolorach, trochę szkoda że brakuje szczotkowanego srebrnego i czarnego aluminium. Brak też klatki osłaniającej lampy, co akurat dla mnie dodaje uroku (co piękniej wygląda jak żarząca się lampa?). U góry widzimy dwie obudowy transformatorów wyjściowych w kształcie trójkąta i jedną okrągłą transformatora zasilającego. Co ważne wzmacniacz posiada starannie zaprojektowane i wykonane transformatory toroidalne własnej konstrukcji firmy Fezz. Z przodu oprócz logo producenta są dwa aluminiowe pokrętła pierwsze od głośności, drugie do wyboru źródła. Tył obudowy to trzy gniazda RCA oraz terminale wyjściowe głośników 4 i 8 Ohm. Wszystko to tworzy bardzo ładny i ciekawy wzmacniacz, który będzie się dobrze komponował w każdym wnętrzu.

 

titania_white_front-1

titania_white_back

 

ODSŁUCH

Pierwsze spostrzeżenie – dźwięk nieprzypominający barwą wzmacniacza lampowego, raczej bliżej mu do klasowego tranzystora – dynamiczny, solidny, szybki a skrajne pasma niezaokrąglone, co ważne bez ostrości i chłodu, który możemy napotkać w innych wzmacniaczach. Tu właśnie konstruktorzy dokonali czegoś ciekawego – połączyli muzykalność lampy z muskułami tranzystora. Ten mariaż sprawił możliwość obcowania z wieloma wręcz skrajnymi gatunkami muzycznymi. Góra czysta przejrzysta, bas schodzący nisko może nie tak bardzo jak w mocnym tranzystorze ale kontrolowany i nadzwyczaj przyjemny, pozwalający na usłyszenie niskich tonów bez wymiany szyb w kredensie, ale jak na lampę to jest go zadziwiająco dużo. Charakter i pokłady mocy mieszczące się w tym wzmacniaczu pozwolą wysterować wymagające o niskiej skuteczności zestawy głośników. Titania charakteryzuje się dużą szczegółowością i wzorową sceną. Lampa od FEZZA nie usypia nas jak potrafią inne lampowce, a pokazuje zadziwiający pazur i dynamikę. Nadaje się na spokojny smoothjazzowy wieczór z żoną przy świecach, jak i na ostry odsłuch rocka z kochanką :)co sprawia, że jego uniwersalność stawia go wysoko w hierarchii wzmacniaczy lampowych i pozwala nam zaoszczędzić trochę grosza w stosunku do innych droższych niekoniecznie lepszych wzmacniaczy.                                                                                                          

OGÓLNA OCENA

Konstruktorom udało się stworzyć wysokiej klasy uniwersalny wzmacniacz z jakością dźwięku, którym nie powstydziłaby się niejedna marka tak zwana „high-end”. Ciekawy design, połączony z prostotą bez zbędnych udziwnień. Funkcjonalność na dobrym poziomie.

Co istotne jest to Polska produkcja .

Więcej informacji o firmie. http://www.fezzaudio.com/                                                                                                                         

 

SPRZĘT UŻYTY DO TESTU

GŁOŚNIKI: ESA vivace 3xt. 4Ohm 91dB, CASTLE clifton 2. 8Ohm 88dB

CD: Vincent s4

KABLE GŁOŚNIKOWE: Tellurium Q BLUE, Supra ply 3,4s

KABEL INTERKONEKT; Supra  DUAL,  XLO ULTRAPLUS                                                                                                                                                                                   

DANE TECHNICZNE

 • Typ: stereofoniczny wzmacniacz lampowy
 • Moc wyjściowa: 2 x 45W
 • Typ układu: Push-pull klasa AB1
 • Impedancja wyjściowa: 4 Ohm / 8 Ohm
 • Wejścia: 3 x RCA
 • Zniekształcenia THD: < 0,2%
 • Pasmo przenoszenia: 18Hz-103kHz (-3dB)
 • Pobór mocy: 180W
 • Bezpiecznik: 3,15A T
 • Waga: 17,5 kg
 • Wymiary: 420x410x175mm
 • Lampy: KT88 x 4 (power output), ECC83 (12AX7) x 2 (pre-amplifier and power drivers) CENA 7500 zł

Dziękujemy firmie Fezz Audio i panu Maciejowi Lachowskiemu za udostępnienie wzmacniacza do testu.

 

 

titania_burgund_fronttitania_black_front titania_red_fronttitania_white_front-1