TEST: IOTAVX NP3 -wszystko czego potrzebujesz od źródła dźwięku

IOTAVX NP3 – ciekawy odtwarzacz strumieniowy z funkcją DAC, wbudowanym CD playerem i cyfrową regulacją głośności.

IOTAVX NP3 – Znajdziesz wszystko czego tylko potrzebujesz od źródła dźwięku !!!

Takie hasło powinno przyświecać kampanii promocyjnej opisywanego urządzenia, ponieważ NP3 pozwala na odtwarzanie sieciowe, odtwarzanie płyt CD, konwersję sygnału cyfrowego na analogowy z dowolnego źródła zewnętrznego poprzez wbudowany przetworniki D/A, a poprzez wbudowany tuner pozwala na nieograniczone odtwarzanie radia.

Prawdopodobnie nie pomylę się jeśli powiem, że dobre rozwiązania często się przyciągają, może uzupełniają. Podam przykład jednego z zagranicznych dystrybutorów, który swoje portfolio oprócz z m.in. znaną i lubianą marką Buchardt Audio uzupełnił również rozwiązaniami brytyjskiego producenta IOTAVX. Dlaczego? bo te komponenty elektroniczne charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem ceny do wydajności. Muszę podkreślić, że w redakcji mieliśmy okazję testować i podzielić się z Państwem recenzją integry IOTAVX, pre-integry model SA3 (test tutaj). Do kompletu brakowało właśnie recenzji nowego urządzenia NP3 tj. CD player, DAC + odtwarzacz sieciowy/ streamer z regulowaną głośnością oraz niezależnie zasilanej końcówki mocy PA3, które właśnie u nas goszczą.

Nie koncentrujemy się na wspomnianej końcówce mocy czy integrze. Wiemy na pewno, że architektura wewnętrzna i zewnętrzna PA3 jest zbliżona do architektury SA3, ale jednak różnią się mocą wyjściową. Bieżąca oferta firmy IOTAVX daje użytkownikowi dużą elastyczność w zakresie kompozycji oczekiwanego systemu hi-fi audio, a proponowany obecnie na rynku zestaw urządzeń nie jest przypadkiem, a celowym zamierzeniem producenta.

Przedmiotem recenzji z całego prezentowanego zestawu firmy IOTAVX jest dziś odtwarzacz strumieniowy z wbudowanym odtwarzaczem CD, przetwornikiem DAC, tunerem FM i DAB+.



BUDOWA/WYGLĄD:

Na pierwszy rzut oka budowa IOTAVX NP3 podobnie jak pozostałych będących w ofercie producenta komponentów jest dość klasyczna. Klasyczne proporcje, bez zbytniego upakowania elektroniki. Obudowa wykonana jest z metalu, solidnie obrobiona i dostępna na rynku wyłącznie w kolorze czarnym. Panel przedni z podświetlanym wokół przyciskiem „on-off” po lewej stronie panela (on – kolor biały, off /standbay – kolor czerwony). Centralnie dwuwierszowy wyświetlacz i powyżej prawie niezauważalna szczelina napędu płyt CD. Sterowanie dużym, ładnie podświetlonym dookoła na biało pokrętłem, będącym również przyciskiem wielofunkcyjnym i czterema oddzielnymi przyciskami po prawej stronie panela przedniego. Wszystko jest kontrowane przez dość futurystyczne, podświetlane trójkolorowe logo producenta znajdujące się nad przyciskiem „on-off”. Ogólnie rzecz biorąc, wygląda to nieco niespokojnie. IOTAVX NP3 prawdopodobnie nie wygra nagrody za „design”. Wg mnie port USB na przednim panelu jest niepotrzebny i trochę obniża ogólną oceną za „wrażenia artystyczne”. Jednak w pewnych warunkach taki dostęp z puntu widzenia praktycznego może być wielką zaletą. Jednak w zamian, NP3 przekonuje niezwykle dobrą i szeroką jak na swoją cenę funkcjonalnością oraz dobrymi własnościami audio. Na panelu tylnym wszystkie wejścia/wyjścia, gniazda i połączenia są solidne i dobrze rozmieszczone. Podobnie można powiedzieć o budowie końcówki mocy PA3 czy wzmacniacza zintegrowanego SA3. Jedyne do czego bym się lekko przyczepił to trochę małe rozstawienie terminali głośnikowych zarówno w końcówce mocy jak i we wzmacniaczu zintegrowanym. Ostatecznie spoko, ale to taka mała dygresja do producenta.

Regulacja głośności działa idealnie, przyciski sterujące mają starannie zdefiniowany punkt nacisku, nic się nie chwieje pod palcem. W sumie tak dobre wykonanie nie jest zawsze oczywistością nawet w urządzeniach audio w wyższym przedziale cenowym.

Sam pilot wygodny i czytelny. Można nim również oprócz wyboru źródeł, sterowania głośnością, konfiguracji czy przeszukiwania regulować również zaciemnienie wyświetlacza.

Funkcjonalność

Spójrzmy najpierw na zintegrowany odtwarzacz sieciowy wykorzystujący technologie DLNA i protokół UPnP (Universal Plug and Play), który umożliwia komunikację między urządzeniami w obrębie tej samej sieci domowej bez konieczności ręcznej konfiguracji. Wystarczy włączyć tę funkcję na swoim routerze, aby każde urządzenia mogły wymieniać między sobą informacje. Technologia ta automatyzuje proces i ułatwia użytkownikom dostęp do wszelkich zasobów w sieci LAN i WLAN. Każde urządzenie otrzymuje adres IP, dzięki czemu może bez problemu połączyć się z innymi w tej samej sieci. DLNA, w kontekście sposobu przesyłania danych, to technologia, która umożliwia bezprzewodowe udostępnianie plików multimedialnych w sieci domowej pomiędzy urządzeniami. Osoby korzystające z technologii DLNA mogą przesyłać multimedia bez konieczności korzystania z zewnętrznych nośników danych, takich jak np. płyty CD, płyty DVD czy pendrive’y. Dzięki temu rozwiązaniu można uniknąć plątaniny kabli, jednak oczywiście konieczny jest router WiFi.

Na życzenie klienta również jako „opcja” jest możliwość transmisji Bluetooth (tutaj za odpowiedni klucz sprzętowy podpinany tzw. „dongle” do dedykowanego portu na panelu tylnym należy dopłacić do ceny NP3 ok. 150PLN więcej).

Oczywiście NP3 współpracuje z lokalnym dyskiem NAS, ale obsługiwane są również serwisy Spotify, Tidal, Deezer i Qobuz. Korzystając z zainstalowanej wcześniej na tablecie czy telefonie aplikacji “WiiM Home”, można obsługiwać całą funkcjonalność przesyłania strumieniowego NP3.

To jeszcze nie wszystko. Na pokładzie znajduje się również tuner FM i DAB+, a także bez-szufladowy napęd CD slot-in.

Wewnętrzny przetwornik cyfrowo-analogowy o maksymalnej rozdzielczości 192 kHz/24 bity może być adresowany z zewnątrz, na przykład z komputera lub telewizora przez USB-B, S/PDIF optyczny i Coaxial koncentryczny. Dodatkowo z NP3 sygnał cyfrowy z napędu CD i odtwarzacza sieciowego mogą być wyprowadzane poprzez złącze optyczne i koncentryczne i podawane do zupełnie innego zewnętrznego konwertera DAC. Układ CS4398 firmy Cirrus Logic jest odpowiedzialny za konwersję D/A. Zostało to już zaprezentowane w 2003 roku i dlatego tak naprawdę nie jest jednym z najnowszych rozwiązań, ale za to znanym i już dobrze opracowanym. Znani producenci, tacy jak np. Marantz i inni mniejsi używali tego układu w niektórych swoich komponentach przez długi czas i mają dobre referencje.

Idąc jeszcze dalej, port USB-A umożliwia podłączenie zewnętrznych nośników pamięci, dzięki czemu pliki na nim mogą być również wygodnie przechowywane. Twórcy IOTAVX wyposażyli NP3 w cyfrową regulację głośności (ręczną największym pokrętłem na panelu przednim lub za pomocą pilota) dzięki czemu NP3 może współpracować bezpośrednio z końcówką lub z aktywnymi głośnikami, jeśli ktoś bardzo chciałby uprościć system.

BRZMIENIE:

Ogólnie mówiąc NP3 jest raczej tonalnie neutralny. W połączeniu z Integrą SA3 lub końcówką mocy system dobrze reprodukuje nagrania. Sam NP3 w konfiguracji, z innym wzmacniaczem czy końcówką nie powinien być wąskim gardłem systemu. Zatem, jeśli ktoś szuka odtwarzacza CD, DAC, streamera zamkniętego w jednej obudowie i jednocześnie zadowala go jakość odtwarzania rozdzielczości CD lub nieco wyższej, bez całkowitego nastawienia na odtwarzanie tyko plików hi-res to urządzenie jest godne polecenia.

Basy mają swój kontur, dobra średnica i góra pasma z lekko wypchniętym dźwiękiem do przodu w stronę słuchacza. Średnica jednorodnie połączona z górą pasma bez przebarwień. Wyważona góra, raczej można powiedzieć – zaokrąglona, cieplejsza przez co może sprawiać wrażenie mniejszej detaliczności, ale po dłuższym osłuchaniu się to zupełnie niepotwierdzająca się refleksja. Dźwięk jest dynamiczny wciągający i przyjemnie słucha się muzyki oraz zróżnicowanych przejść. Dokładna lokalizacja źródeł dźwięku i ich realistyczna manifestacja nie jest tak skuteczna jak w urządzeniach z wyższej półki cenowej. Można jednak powiedzieć, że gra zdecydowanie lepiej od innych podobnych urządzeń w tym przedziale cenowym.

Może NP3 nie daje w pełni – w porównaniu z dużo droższymi konstrukcjami – usłyszeć i poczuć najdrobniejszych niuansów, nie oddaje takiego zróżnicowania barw, ale w tym przedziale cenowym nie ma na rynku tak dobrego urządzenia, bo NP3 na pewno warte jest swojej ceny biorąc pod uwagę oferowane funkcje i ogólną jakość.

Chcecie porozmawiać o audio i muzyce ?

ZAPRASZAMY DO NASZEJ GRUPY NA FACEBOOK

AudioMuzoFans

PODSUMOWANIE:

Szczerze mówiąc, nawet gdyby IOTAVX NP3 był tylko streamerem lub tylko odtwarzaczem CD, stosunek ceny do jakości wykonania i dźwięku nadal wydawałby się zgrabnie zrównoważony. Tutaj jednak dostajesz zarówno w jednej obudowie plus FM/DAB+, jak i możliwość wykorzystania NP3 jako DAC lub czystego napędu. Ale nie tylko funkcje przekonują. Pod względem dźwięku jest zdecydowanie dynamiczny, tonalnie neutralny, bez słyszalnych podbarwień lub zniekształceń. Przyjemna i swobodna reprodukcja przestrzenna daje satysfakcję.

Jeśli podłączysz NP3 do sieci domowej, a tym samym do Internetu, możesz uzyskać dostęp do niezliczonych internetowych serwisów muzycznych i internetowych stacji radiowych za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji WiiM. Oprócz Spotify są również Deezer, TuneIn, Tidal i Amazon Music, QQMusic, vTuner, Napster i iHeartRadio.

Oprócz stremowania tj. pobierania muzyki z Internetu, aplikacja WiiM może uzyskać dostęp do pamięci smartfona lub tabletu.

Na koniec podkreślę, że obsługa IOTAVX NP3 jest bardzo intuicyjna (studiowanie instrukcji nie jest konieczne nawet do połączenia z lokalną siecią i współpracy z dedykowaną aplikacją WiiM). Co do designu się więcej nie odnoszę, bo to kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuje.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

Łączność i sterowanie: Sterowanie zdalne pilotem lub bezpośrednio z panelu.

Dzięki dedykowanym wejściom / wyjściom TRIGGER / DIMMER z tyłu obudowy, NP3 może być zdalnie sterowany ze wzmacniacza zintegrowanego SA3, a także może zdalnie sterować np. wzmacniaczem mocy PA3.

Funkcje:

Streaming / Odtwarzacz CD / DAB+ i FM / USB / Bluetooth / Regulacja głośności
Obsługiwane usługi przesyłania strumieniowego:
Spotify, Tidal, Deezer, Qobuz, Napster, TuneIn, iHeartRadio, XIMALAYA, QQFM

Wejścia:
1x koncentryczny S/PDIF, 1x optyczny Toslink, 1x PC USB (24Bit/192kHz), 1x Antena DAB+ / FM, 1x Bluetooth (wymagany adapter Bluetooth IOTAVX), 1x USB A, 1x Ethernet, 1x Antena WiFi

Audio Out – dla realizacji funkcji przedwzmacniacza,

Wyjścia:
1x RCA anlog (L/R), 1x koncentryczny S/PDIF, 1x optyczny Toslink

Dodatkowe wejścia i wyjścia:
1x wejście RS-232, 1x wejście TRIGGER / DIMMER 1 x wyście TRIGGER / DIMMER z tyłu obudowy od połączenia z innymi urządzeniami IOTAVX i ich wspólnego sterownia

Zasilacz: 115VAC lub 230VAC, @ 50/60Hz

Przełącznik: mono/stereo

Wymiary (szer. x wys. x gł.): 435 x 59 x 240 mm

Waga: 6,3 kg

Gwarancja: 2 lata

*Cena: 2999,00 zł

SPRZĘT UŻYTY DO TESTÓW

Streamer/DC/DAC IOTAVX NP3, wzmacniacz zintegrowany SA3 i końcówka mocy PA3

CD: Ayre C-5xeMP

Wzmacniacz zintegrowany: Electrocompaniet ECi 5

Kolumny: Golden Ear model TRITON 5

Interkonekty: RCA Supra FFX IX, RCA Sonus Oliva Silver, XLR Silversmith audio model Silver

Kable cyfrowe USB: Taga Harmony USB blue series TUD-20.

Przewody głośnikowe: Supra Sword, Melodika MDSC 2530

Listwa Zasilająca: Taga PF-1000

Kable zasilające / sieciowe: PowerChord Audience, Shunyata Venom,

Stolik audio: AlpinLine

Dystrybucja w Polsce:

Kajt24
Wrocławska 44, 55-095 Długołęka
tel. 71 315 16 30

https://www.kajt24.pl/iotavx-np3,id497820.html

redakcja: audiomuzofans.pl Jacek Woch